.
.

Yorgun ve Uykusuz Hissetmeden Kurtulmak için Ne Yapmalı?

.
.

Yorgun ve Uykusuz Hissetmeden Kurtulmak için Ne Yapmalı? Sürekli uykusuz ve yorgun hissetmek, neredeyse çağın hastalığı diyebiliriz. Şehir hayatından ve iş yaşamından kaynaklanan stres, gece olduğunda açığa çıkarak uykusuzluğa neden oluyorsa, bir an önce duruma müdahale etmelisiniz.

Temelini genelde stresin oluşturduğu; yorgunluk ve halsizlik, büyük şehirlerde yaşayan birçok kişinin ortak bir sorunu haline geldi. Bunlara eşlik eden sürekli uyuma isteği ve uykusuzluk eklenince kabus gibi günler yaşanıyor maalesef.

Sürekli yorgun ve halsiz hisseden bireyler için yapılan bir takım araştırmalar ile doğruluğu kanıtlanmış, mutlaka yararını göreceğiniz çözüm önerilerini sizler için araştırdık. Dilerseniz bu tavsiyelere birlikte göz atalım;

Bulunduğunuz Ortamı Sık Sık Havalandırın

Bulunduğunuz Ortamı Sık Sık Havalandırın

Hava almayan, okjijeni yetersiz, az ışık giren ortamlar üstünüzde bir ağırlık oluşturuyor ve uykunuzu getiriyor olması kaçınılmaz bir durum. Bu sebeplerden dolayı bulunduğunuz ortamı her zaman aydınlık tutun ve sık sık havalandırın. Mümkünse çok uzun süre kapalı ortamlarda kalmamaya çalışın. Temiz hava ve oksijenin enerjinizi de yükselttiğini göreceksiniz.

Yorgun ve Uykusuz Hissediyorsanız Hareket Edin

Yorgun ve Uykusuz Hissediyorsanız Hareket Edin

Özellikle ofis çalışanları için hareketsizliğin büyük bir sorun olduğuna değinen uzmanlar saatlerce oturmanın enerjinin düşmesine ve hareket isteğinin azalmasına neden olduğunu belirtiyorlar. Ortalama olarak her yarım saatte bir oturduğunuz yerden kalkarak, kısa yürüyüşler yapın. Artan kan akışı sayesinde daha enerjik ve verimli hale geleceksiniz.

Bol Su İçin

Susuz kalmak tansiyonu düşüreceği için birçok refleksin zayıflamasına ve uyku hissine sebep oluyor. Uyandığınızda içeceğiniz 2 bardak ılık su ile hem güne daha dinç başlayacak hem de metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımına destek olacaksınız. Pek çok kişi soğuk havalarda susama hissi azaldığı için gün içerisinde içtiği su miktarına dikkat etmez. Ancak soğuk havalarda da sıcak havalarda olduğu gibi günlük ortalama 2 litre su içmeye dikkat etmelisiniz.

Yorgun ve Uykusuz Hissedenler Çay ve Kahve Tüketimine Dikkat Edin

.

İçerdikleri kafein nedeniyle çok fazla tüketildiği takdirde, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk gibi sorunlara yol açan çay ve kahve, günümüzde birçok kişinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ancak Gece bozulan uyku düzeni ise gündüzleri uyuklamanıza sebep olabiliyor. Çay ve kahveyi sabah saatlerinde tüketerek bu sorunun önüne geçmeye çalışabilirsiniz.

Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

İçerdiği yüksek şeker oranı ile gazlı ve şekerli içecekler;  hem kilo aldırıyor, hem de uyku hali yapıyor. Bu nedenle gazlı ve şekerli içeceklerden, kesinlikle uzak durmamız gerekiyor. Hazır meyve suları yerine taze meyveleri kendiniz sıkmayı tercih edebilirsiniz.

Yorgun ve Uykusuz Hissetmemek için Kahvaltıyı Es Geçmeyin

Yorgun ve Uykusuz Hissetmemek için Kahvaltıyı Es Geçmeyin

En sık yapılan beslenme hatalarındandır; sabah uykusunu çoğu zaman kahvaltıya tercih ederiz. Sağlıklı yiyeceklerden hazırlanan iyi bir kahvaltı, gün içerisinde enerjinizi arttırarak uyuklamaları azaltıyor.

Şekerli Gıdaları Tüketmeyin

Ara öğünlerde yiyeceğiniz şekerli gıdalar, kan şekerinizin bir anda fırlamasına ve daha sonra hızla düşmesine neden oluyor. Bu da bitkinlik ve uyuklama hali yapıyor. Öğünlerinizde tıka basa yemek, enerjik hissetmek yerine yorgunluk ve bitkinliğe neden oluyor. Bunun yanında şekerli gıdalardan da uzak durmalısınız. Atıştırmalıklarınızda kompleks karbonhidratları tercih ederek, bu gibi sorunları çözebilirsiniz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap