.
.

Yeşil Kart Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

.
.

Yeşil Kart Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar? Sigorta işlemlerinin kapsamında birçok değişik seçenek vardır. Ülkemiz de özellikle taşıt ve    araçlar da sigorta en önemli konulardan biridir. Yeşil kart genellikle geçerli olan sisteme üye olan ülkeler için düzenlenen bir uygulamadır.

Buna istinaden Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta kapsamına dayanan sigorta türüdür. Trafik sigortası içeriğinde yer alan yeşil kart detayı bir kazanın olduğu ülkeyi kapsar. Buna istinaden kazanın meydana geldiği ülkede bu sigortanın yapılması zorunludur. Bu sigorta türü Motorlu Taşıt Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasın niteliğinde olan resmi işlemlerden oluşur.

Yeşil kart sigortası özellikle seyahat yapmayı planlayan veya yurtdışı gezileri yapan kişiler için en uygun sigortadır. Buna istinaden yeşil kart amacı ülkeler arasında motorlu taşıt ile gezen kişiler için sigorta avantajları hakkın da fayda sağlamak ve bilgilendirmedir. Yeşil kart özellikle yurtdışı seyahatlerinde kişilerin yaşadığı kazalara karşı önleme ve zararları karşılamayı kapsar.  

Yeşil Kart Sigortası Her Araç İçin Geçerli midir?

Yeşil Kart Sigortası Her Araç İçin Geçerli midir?

Sigorta dahilinde seyahat anında ülkeleri kapsayan    yeşil kart birçok farklı türdeki motorlu taşıt için kapsamları bulundurur.  Buna istinaden motosiklet türü kişisel araçlar, taksi, otobüs, minibüs gibi ulaşım taşıtları, kamyonet, iş makinesi ve traktör gibi araçlar yeşil kart sigorta kapsamı içine dahil ve sigorta esaslarının uygulandığı araçlardır.

Yeşil kart uygulaması Avrupa ülkeleri için geniş bir alanda geçerliliği olan uygulamadır. Özellikle bu belge için kişiler önceden belirlenmiş ücretleri öderler. Bununla birlikte yeşil kart farklı nitelikler için temin edilen sigorta türüdür. Sigortanın niteliği kıssa süreli bir ihtiyaçlar için    sigorta planı 15 gün şeklinde belirlenir. Uzun süreli sigortalar da    bir yıla kadar ödeme seçenekleri vardır.

Başka İçerik:  Erken Emeklilik İçin Yapılması Gerekenler

Yeşil Kart Sigortası Hangi Ülkelerde Geçerli Olur?

.

Yeşil kart sigortası dünya da 47 ülkede geçerli şekilde kapsamlara sahiptir. Yeşil kart sigortasının geçerli olduğu   ülkeler; Türkiye, Avusturya, Arnavutluk, Andora, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Beyaz Rusya, İsviçre, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Danimarka, İspanya, Estonya, Fransa, Finlandiya, İngiltere, Yunanistan, Macaristan, Hırvatistan, İtalya, İsrail, İran, İrlanda, İzlanda, Lüksemburg, Letonya, Litvanya, Malta, Fas, Moldova, Makedonya, Karadağ, Norveç, Hollanda, Portekiz, Polonya, Romanya, Rusya, İsveç, Slovakya, Slovenya, Sırbistan, Tunus, Ukrayna gibi Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden oluşur.

Yeşil Kart Sigortası Özellikleri Nelerdir?

Yeşil Kart Özellikleri Nelerdir?

Yeşil kart olanaklarından yararlanmak için geçmişte Türkiye de bu uygulamaya katılmış ve yeşil kart olanaklarından yararlanılmıştır. Yeşil kart sigortası içeriğinde, kaza mahalli ilkeleri ve mevzuatı ile uygulamalar vardır. Buna istinaden yurtdışında motorlu taşıt kullanımında oluşacak kazalar için sigorta devreye girer ve sigorta kapsamları uygulanır.

Araç sahipleri başka ülkeler de araç kullanımları için trafik sigortalarına, yurtdışı gezileri için yeşil kart eklemesi yapabilir. Yeşil kart sahipleri ayrıca sahibi olduğu aracın yurt dışında aynı şekilde geçerli bir trafik sigortası avantajlarını elde ederler. Bununla birlikte özellikle araç sahiplerinin    yurtdışına çıkmadan önce araç sigortası esaslarının hangi ülkelerde geçerli olduğuna dair bilgisi olmalıdır. Bazı ülkelerde araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olan başka sigortalar da bulunabilir.

Yeşil kart sigortası özellikle Avrupa ülkelerinde geçerli olan ve zorunlu tutulan belgelerden biridir. Özellikle araç sahipleri, motorlu taşıt kullanımlarında başka ülke sınırlarında bu belgeye sahip olmalıdır. Aynı zaman da ülkeye giriş yapmadan önce belgeyi onaylı bir şekilde yanında bulundurmalıdır. Bunun önemi başka ülkeye girişler de gümrük kapısında belge kontrolü yapılmasıdır.  

Yeşil Kart Sigortası İçin Gerekli Belgeler ve Kart Başvuru Süreci Nedir?

Yeşil kart çıkarmak için resmi olarak belirlenen ve gerekli olan belgeler vardır. Bu belgeler başvuru süreci taşıt sahipleri için temin edilmesi zorunlu evraklardan oluşur. Özellikle belgeler arasında Taşıt ruhsatı ve Türk Trafik Sigortası fotokopileri mutlaka olmalı ve ibraz edilmelidir.

Başka İçerik:  Depremden Korunma Yolları

Belgeleri eksiksiz tamamlayan araç sahipleri daha sonrasında ise sigorta harç ödemesini yatırmalıdır. Özellikle sınır kapıları olan Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala ve Dere köy Turing ofislerin de ödemeler yapılabilir. Sigorta için ödeme seçenekleri arasında kredi kartı da yer geçerli olacaktır. Yeşil kart sigortası kazalarda araç sahibi ve diğer kaza mağdurunun da taşıtlarını güvenceye alır . Kendi taşıtına dair   güvenliğini arttırmak isteyen kişiler ek ücret ödeyerek   işlem sağlayabilir.

Yeşil Kart Standartları Nelerdir, Belirlenen Kurallar Neyi Kapsar?

Yeşil Kart Standartları Nelerdir, Belirlenen Kurallar Neyi Kapsar?

.

Yeşil kartların özellikle belge onayı veya oluşturucusu olan komisyon tarafından kabul edilen standart form şekillenmiştir. Kartın üzerindeki bölümler önemlidir ve silinmemesi gereklidir.  Aynı zaman da kartın geçerli olduğu tarihlerin başlangıç ve bitişleri de sigortada önemlidir. Bununla birlikte sigortaya dair ülke kodu, sigortacının kodu ve karta özel numaranın standartlar da önemlidir.

Ayrıca standartlar da kullanılan motorlu taşıtın   araç türü net yazılmalıdır. Bununla birlikte araç plakasına poliçenin sahibi olan kişinin veya araç kullanıcısının ismi ile adresi ve sigortacının ismi de belgede eksiksiz belirtilmelidir.  Yeşil kart uygulaması ile sisteme üye olan bütün ülkeler kartın içerisinde yer alır. Arka yüzünde görülebilir. Geçerli ülkeler içinde    üstü çizili olan ve uygulamaya dahil olmayan ülkelerde kart kullanıma açık olmazlar.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap