.
.

Yemeklerde Çam Fıstığı Nasıl Kullanılır?

Çam fıstığı, fıstık çamlarının kozalakları içerisinde yetişir. Protein ve mineral bakımından oldukça zengin olan çam fıstığı, kalori değeri olarak da yüksek bi..

.
.

Çam fıstığı, fıstık çamlarının kozalakları içerisinde yetişir. Protein ve mineral bakımından oldukça zengin olan çam fıstığı, kalori değeri olarak da yüksek bir besindir. Aydın, Muğla, Çoruh, Trabzon, Manavgat ve Kahramanmaraş’ta yetişen çam fıstığı, Osmanlı döneminden itibaren mutfakta kullanılan besinler arasında yer alır.

Çam fıstığı, çeşitli yemek ve tatlı türlerini lezzetlendirir.

cam-fistigi-hangi-hastaliklara-iyi-gelir-faydalari-ve-yemekte-kullanimi-64247
Çam Fıstığı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları ve Yemekte Kullanımı

Çam Fıstığı Kullanım Alanları;

1- Pilav Çeşitleri: Çam fıstığının en çok kullanıldığı yemeklerin başında pilav çeşitleri geliyor. Pirinç pilavı, saray pilavı, kuzu kapama, tavuk sarma, hamsili pilav, perde pilavı, kıymalı kuskus, iç pilav, tavuk ve hindi dolması gibi birçok pilav yapımına eklenen çam fıstığı, hem lezzet hem de görünüm açısından pilavları zenginleştirir. Çam fıstığının pilavlarda kullanılmasının nedeni kuruyemişli ve zengin bir görünüm elde edilmesi ve aromasından faydalanılmasıdır.

2- Dolmalar: Zeytinyağlı yaprak sarması, lahana sarması, kavun dolması, bulgurlu biber dolması, patlıcan dolması, zeytinyağlı biber dolması ve Girit sarması gibi pirinç ve bulgur ile hazırlanan dolma çeşitleri için hazırlanan iç harçlara eklenen çam fıstığı, lezzeti ve aromayı arttırır. Dolmaların iç harcında yer alan çam fıstığı, tarçın veya karabiber gibi baharatlar ile birlikte kullanıldığında eşsiz bir tat oluşturur.

3- Hamur işi ve Tatlı Çeşitleri: Ana yemeklerde kullanılan çam fıstığı hamur işi ve tatlı çeşitlerinde de kullanılarak zengin bir tat kazandırılıyor. Çam fıstığının tuzsuz ve baskın olmayan tadı, tatlılarda da kullanılmasına olanak vererek ekstra yemiş ve tat zenginliğini arttırıyor.

Özellikle irmik ile uyum sağlayan çam fıstığı, irmik helvasının içine eklenerek hoş bir kıvam ve aroma sağlar. İrmik dışında birçok helva çeşidine de yakışan fıstık türü, ekmek, kurabiye ve kek gibi çeşitli hamurlarda da kullanılır.  Aşurenin zengin içeriğine eklenen çam fıstığı, diğer yemiş ve bakliyatlar ile büyük uyum sağlar.

.

4- Sos Yapımı: İtalyan mutfağının birbirinden farkçı makarna çeşitlerinin çoğunda yer alan yer fıstığı, pesto sosun ana malzemelerinden biridir. Fesleğen ile büyük uyum sağlayan çam fıstığı, pesto sosu dışında dip soslarda, yoğurt harçlarında veya salata soslarında da kullanılır.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap