.
.

Vale Kaza Yaparsa Kasko Karşılar Mı?

.
.

Vale Kaza Yaparsa Kasko Karşılar Mı? Otel, restoran, kafe, alışveriş merkezi gibi birçok yerin girişinde aracınızı alıp park eden kişiye “vale” denir. Bu hizmet başlangıçta popüler değildi, ancak modernleşen dünyada valeler hayatımıza girmeye başlamıştır. Otopark sorunlarını çözmek, zamandan tasarruf etmek ve hayatı kolaylaştırmak için vale park hizmetlerini kullanırken, beklenmedik durumlar da olabiliyor. Vale park kazaları, özellikle sınırlı park yeri olan yerlerde nadir değildir. Bu, “Vale kaza yaparsa zararı sigorta şirketi üstlenir mi?” sorusunu akla getiriyor.

Vale kazalarından kaynaklanan hasarlar için farklı koşullar vardır. Aracı teslim ettiğiniz vale kaza yapmışsa ve sadece zorunlu trafik sigortanız varsa, trafik sigortanız kanunen gerekli olan hasarı karşılamaz. Zararın tazmin edilmesi için müşterinin ait olduğu şirketin “sorumluluk sigortası” satın alması gerekir. Mali mesuliyet sigortası, yolcular adına park etmek üzere emanet edilen araçlara zarar ve ziyan sağlayan ve her acente şirketinin sigorta ettirmekle yükümlü olduğu bir sigorta türüdür. Aracınızı vale park hizmetine teslim etmeden önce sorumluluk sigortası olup olmadığını sorabilirsiniz.

Vale Kaza Yaparsa Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Hasarları Karşılar?
Vale Kaza Yaparsa Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Hasarları Karşılar?

Vale park kazalarında bir diğer endişe de sigortanın hasarı karşılayıp karşılamadığıdır. Araba sigortası, hasarı karşılamak için belirli koşullar arar. Bu şartlardan en önemlisi aracı valeye teslim ettiğinize dair bir makbuzun yanınızda bulunmasıdır. Aracı valeye teslim ettikten sonra aracı teslim ettiğinize dair bir makbuz, sigortanızın hasarı karşılamasını sağlar. Bu nedenle aracı teslim ettikten sonra valeden makbuz istemeyi unutmamalısınız. Aksi takdirde makbuzsuz yapılan işlemlerden kaynaklanan zararlar kasko sigortanız tarafından karşılanmayacaktır.

Başkalarının Sigortalı Bir Aracı Kullanması Teminat Kaybına Yol Açar Mı?

Vale park hizmetlerinin yanı sıra en sık sorulan sorulardan biri de sigortalı aracı kullanırken diğer kişilerin zararlarını tazmin edip etmeyecekleridir. Aracın sürücüsünü trafik kurallarına uyması konusunda görevlendirirseniz ve alkol, uyuşturucu gibi yasa dışı maddeler kullanmazsanız, sigortanız zararlardan sorumlu olacaktır. Ancak, sigorta satın alırken tek sürücü indirimi veya çift sürücü indirimi olmamalıdır. Tek şoför veya çift şoför indirimi bir nevi indirimdir. Sadece acentenin sigorta poliçesinde belirtilen ismi kullanması durumunda zararın tazmin edilmesi mümkündür.

Başka İçerik:  Zamsız Trafik Sigortası Fiyatları 2022

Başkasının Kullandığı Araç Kaza Yaparsa Sigorta Şirketi Karşılar Mı?
Başkasının Kullandığı Araç Kaza Yaparsa Sigorta Şirketi Karşılar Mı?

Başkasının Kullandığı Araç Kaza Yaparsa Sigorta Şirketi Karşılar Mı?

Bazı durumlar, araç ve sürücü için çok çeşitli teminatlar sağlayan araba sigortası kapsamında olup, bazıları da bu kapsamda değildir. Sigortanın sağladığı teminat, tüm sigorta şirketleri için aynı olan sigortanın genel şartlarında belirtilmiştir. Birçok sürücü, araba sigortasının, sigortalı aracı ve sigortalıyı koruyan bir tür araç sigortası olduğunu bilir. Özellikle trafik yoğunluğunun yüksek olduğu, hasar riski yüksek ve kazasız günlerin yaşanmadığı büyük şehirlerde birçok sigortalı araç bulunmaktadır.

.

Trafik sigortası yaptırmak araç ve sürücülerin güvenliği için önemlidir ancak yeterli değildir. En önemli şey, kasko sigortasının hasar durumunda sunduğu tercih edilen hizmeti, sağladığı garantiyi veya vermediği garantiyi anlamaktır. Ancak bu şekilde sigorta avantajlarını elde edebilir ve kısa sürede hasar sürecini atlatabiliriz.

Emanet Aracın Kasko Sigortası

Sürücülerin sıklıkla aklına gelen sorulardan biri de “Arabamı emanet alan kişi kaza yaptıysa kasko karşılar mı” sorusudur. Arabamız bizim için çok değerli olsa da ailemiz ya da arkadaşlarımız ödünç almak istediğinde onlara verebiliyoruz. Aracımız, kötü şans veya sürücü tarafından kısa süreli dikkat dağınıklığı nedeniyle hasar görebilir. Sürücünün trafik kurallarına uyması, alkol, uyuşturucu gibi maddeler kullanmaması şartıyla hasarlı araçların hasarlarını sigorta karşılamaktadır. Bundan bahsetmişken, “tek sürücü indirimi” ve “çift sürücü” indirimlerinden bahsetmemiz gerekiyor.

Bazı sürücüler, sigorta fiyatlarını düşürmek için tek veya çift sürücü indirimlerini tercih etmektedir. Bu indirimin geçerli olabilmesi için aracınızın sadece bir kişi tarafından kullanılması ve kişinin adının sigorta poliçesinde yer alması gerekmektedir. Peki ya belirlenen kişi dışında biri araca zarar verirse? Belirlenen kişi dışında bir kişinin aracın kullanımı nedeniyle zarara uğraması halinde hasara indirim oranı kadar muafiyet uygulanır. Başka bir deyişle, sürücü hasarın bir kısmını kendisi karşılamalı ve indirim oranı kadar tazminat ödemelidir.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Fiyat Belirleme Kriterleri Nelerdir?

Vale Kaza Yaparsa Hukuki Sorumluluk Kapsamına Girer Mi?
Vale Kaza Yaparsa Hukuki Sorumluluk Kapsamına Girer Mi?

Vale Kaza Yaparsa Hukuki Sorumluluk Kapsamına Girer Mi?

Türk Borçlar Kanunu’nda belirtildiği gibi, taşınır malların depolandığı bir yere (otopark gibi) emanet edilen bir aracın tahrip olması, hasar görmesi veya çalınması durumunda teslim alınan araçtan otopark işletmecisi sorumludur. Sigortalı, sigorta bedelini  ödedikten sonra, TTK’nın Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun kanuni mirasa ilişkin 1301 ve 1472. maddeleri hükümlerine göre, sigortalının yerine tazminat talebi yapılır.

Yargılama sonucunda ilk derece mahkemesi, dava talebi, savunma ve toplanan deliller ile davasızlık sigortasına dayanarak davanın reddine karar vermiş ve davalı ile davalının sözleşme hükümlerine uygun olarak güven sözleşmesi akdetmiştir. Davacının sigorta şirketinin avukatı kararı temyiz eder.

Vale Zararı Öder Mi?

Trafik kanununa göre, valenin ait olduğu şirket, kendilerine teslim edilen araçlarda meydana gelebilecek olası hasarlar için “sorumluluk sigortası” yaptırmakla yükümlüdür. Vale bir şirkete aitse o şirket, sorumluluk sigortası yaptırmalıdır. Bu nedenle trafik sigortası aracınızdaki bir kaza sonucu meydana gelen hasarı kapsamaz, ancak mali mesuliyet sigortası karşılar. Mali mesuliyet sigortası yoksa yaralanan kişi tüm zararları sizden, otoparkın bulunduğu vale park etme şirketinden veya vale park hizmetini kapıya koyan işletme sahibinden talep etme hakkına sahiptir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap