.
.

Uğur Böceği ile İlgili Sözler

.
.

Uğur Böceği ile İlgili Sözler Uğur böceği, doğada bulunan en sevimli hayvanlar arasındadır. Yapısındaki farklılık ve taşıdığı anlam ile diğer böceklerden ayrılmıştır. Uğur böceği ile ilgili sözler hep şansı ve güzelliği anlatır. Uğur böceğinin adı ve taşıdığı anlam da buradan gelmiştir. Uğur böceğinin uğur getirdiğine inanılmıştır ve bu sebeple bu isimle anılmaktadır.

Uğur böceğinin güzelliği birçok sözle dile getirilmiştir. Aynı zamanda taşıdığı anlamla da söz sanatlarında romantik bir unsur oluşturmuştur. Uğur böceği bazen bir aşkı, bazen bir arkadaşlığı, bazen de şansı simgeleyebilir. Bu simgeleme ile birlikte onun için söylenmiş birçok söz ortaya çıkmıştır. Uğur böceğini hayatının önemli bir noktasında tutanlar bu sözleri sıklıkla kullanır.

Uğur böceğinin güzelliği ve küçüklüğü, onu nahif ve sevimli bir böcek olarak gösterir. Çünkü uğur böceği zararsızdır ve her zaman her yerde olmaz. Sıklıkla gözükmediği için de uğur getirdiği düşünülür. Bu yüzden güzel sözler ile ifade edilir ve bu şekilde büyük bir anlam yüklenir. Uğur böceği tüm olumlu duyguları besler.

Uğur Böceği ile İlgili Sözler
Uğur Böceği ile İlgili Sözler

Editörün Seçimi Uğur Böceği ile İlgili Sözler

 1. “Uğur böceği, kanatları altında şans ve mutluluk taşıyan minik bir melektir.”
 2. “Uğur böceği, baharın ve bereketin habercisidir.”
 3. “Bir uğur böceği gördüğünde dilek tut, onun kanatlarındaki sihir sana uğur getirsin.”
 4. “Uğur böceği üzerine konduğunda, kısmetin açıldığına işarettir.”
 5. “Uğur böceği, hayatın güzelliklerini hatırlatan küçük bir mucizedir.”
 6. “Uğur böceği renkleriyle gökkuşağına benzer, umudu temsil eder.”
 7. “Uğur böceğiyle yolu kesişenlerin şansı parlar ve dertler dağılır.”
 8. “Uğur böceği evini ziyaret ederse, eviniz huzurlu ve bereketli olur.”
 9. “Uğur böceği gördüğünde sevdiklerine güzellikler dile.”
 10. “Uğur böceği gibi küçük ve zarif ol, hayatına mutluluk getir.”

Uğur böceği sembolü, birçok kültürde ve mitolojide farklı anlamlar taşır. Ancak hepsinde ortak bir şekilde şans ve iyi dileklerle ilişkilendirilir. Onları gördüğünüzde umutlanın ve olumlu düşüncelere odaklanın, çünkü sizin için güzel şeylerin geleceğinin işaretçisi olabilirler.

Uğur Böceği ile İlgili Sözler

 • Çocukluğumun en güzel yanıydı uğur böceklerinin uğur getireceğine inanmak.
 • Uğur böceği sanmıştım maalesef b*k böceği çıktı.
 • Evine döndü uğur böceği. Hoş geldin sevgilim. Seni seviyorum.
 • Haydi, uç uğur böceği uç git ona var onu çok sevdiğimi söyle.
 • Sen değil misin ne zaman uğur böceği görsen dilek tutan? Fatih Alıç
 • Ne zaman bir uğur böceği görsem hemen dilek tutar seni dilerim.
 • Umut; uğur böceğinin uğur getireceğine inanmak ve onu beklemektir.
 • Sen istedikten sonra uğur böceğini bırak karga bile sana uğur getirir.
 • Belki sana bir uğur böceği kadar şans getiremedim ama ben seni çok sevdim.

Vahşi bir kısrağa tutulmuştu. Küçücük bir uğur böceği. Uğur Koparan

Akşam karıncagiller deydik. Uğur böceği yusufçuk ben. Geç vakit döndük. İlhan Berk

.

Çocukluğumun en güzel yanıydı uğur böceklerinin uğur getireceğine inanmak.

Böceklerden iğrenir ama parmaklarına uğur böceği konsa hayra alamet sayarlardı. Elif Şafak

Ülke ikiye bölündü; ya Süpermen olacaksınız ya da Uğur böceği. Ahmet Şerif İzgören

Eskiden çocuklar, uğur böceği uçtuğunda dileklerinin gerçekleşeceğine inanırdı. Ahmet Şerif İzgören

Fırsatlar parmağına konmuş birer uğur böceği gibidir. Dikkat et! Her an uçabilir. Hakan Birol

Ey kardeşim! Sivrisinek gibi mutfak beziyle arkasından kovalanan değil; uğur böceği gibi el üstünde tutulandan ol.

Yıllar geçti çok uğur böcekleri uçtu gitti ömrümden umudu beklerken beni yarınlara ulaştıran.

.

Uğur böceğinin, uğur getirdiğine inandığımız, masumiyetimize ihtiyacımız var. Bizim biraz çocukluğa ihtiyacımız var. Nursel Tosun

Hayatta insanın da mutlaka bu uğur böceği gibi tutunacak bir şeyi olmalı. Sevgi gibi, güven gibi, dostluk gibi. O. Arslan

Uğur böceği tarladaki bitlerle beslenir. Uğur böceğinin bol olduğu sene maksül bol olur. Bu yüzden çiftçiler ona uğur böceği demişlerdir.

Hey sen uğur böceği. Az önce tuttuğum dileğe ihanet eden hayvan. Rastlarsan gökyüzünde Selahattin’e. Af dilediğimi söyle.

Kaç uğur böceği geçti önümden, umudu beklerken yarınlara taşıyan, önce bakıştık sonra atıştık. Biz bulduk yeşertecek umutları. Turgay Kurtuluş

Senle çıkmamız gereken bir Galata, senle görmemiz gereken bir uğur böceği ve senle karşılıklı içmemiz gereken iki açık çay var.

Böyle çocuksu gözlerle bakılınca, güzeldi dünya. Ay ve yıldızlar güzeldi, güzeldi çay ve sahil, orman ve kaya, keçi ve uğurböceği, çiçek ve kelebek güzeldi.

.

Bir uğurböceği kondu bir papatyanın üzerine, uzun bir yoldan gelmişti belki de. Soluklanmak için can havliyle kendini papatyanın üzerine atmıştı.

Bitkilere böcek ilaçlan püskürtüp zararlıların yanında yararlı böcekleri de öldürmek yerine bir kaç uğur böceği koymak daha iyi sonuç verebiliyor. Tamer Korugan

Uğur böceği tarladaki bitlerle beslenir. Uğur Böceği’nin bol olduğunu sene mahsul bol olur. Bu yüzden çiftçiler ona Uğur Böceği demiştir. Biliyor muydunuz?

Hiçbir zaman süpermen gibi dünyayı kurtaramazsınız; ama en az bir uğur böceği kadar dokunduğunuz ele uğur getirme, iyilik yapma ihtimaliniz kesinlikle vardır. Ahmet Şerif İzgören

Uğur böceğinin kanadında saklıydı aşk. Bir uçardı bir uçmazdı. Bir severdi bir sevmezdi. Bir giderdi bir daha dönmezdi. İyi gelirdi bazısına, uğurlu gelirdi. Bazısı yerle yeksan.

İnce bir ip üzerinde yürümeye çalışan uğur böceği gibisindir. Böceksindir ve sevimlisindir. Ama için karmakarışıktır. Kırmızı kalkanını damgalayan siyah noktalardan içeri belirsizlik sızar. İzdiham Dergisi

Şimdi gelmeyeceğini bile bile yaşamak ve buna rağmen hâlâ seni sevmek. Delicesine her hareketine dikkat ederek sevmek bedenimi değil ama ruhumu intihara sürüklüyor uğur böceği.

.

Yeni doğan güne, bir bardak çaya, sabah kahvesinden bir yudum alanlara, muhabbet ile cıvıldaşan kuşlara, neşe ile uçan kelebeklere, uğur getiren uğur böceklerine, tüm dostlarıma, tüm sevdiklerime selam olsun.

Uğur böceği resminin üzerine tebessümünüzle kocaman bir güneş gibi doğup renklere renk katmaya, çocuğunuzu parmaklarınızın ucunda uğur böceği gibi geleceğe uçurmaya var mısınız?

Ben seni düşünüyordum. Ama kısa kısa çünkü aklıma başka bir şeyler geliyordu. Parıltılar gördüm az yakında. Ateş böcekleriydi. Benim battaniyeme konan ise bir uğur böceği. Biraz üzerimizde gezindi. Sonra uçup gitti. Belki başka bir hayatta senin üzerine konmak üzere.

Hasan öteye gitti, elindeki otu silkti. İçinden yüzlerce Uğur böceği döküldü. Baktı ki olacak gibi değil, dökülen böcekler bitmek tükenmek bilmiyor. Elindekini uzağa fırlattı. Yanındaki çamın balta yarası almış gövdesinden bir çıra kopardı, tutuşturdu. Yaşar Kemal

Hayaller güzel, bahar yeli güzel. Kelebekler güzel. Eski Türk filmleri güzel. Sessizlik güzel. Ney sesi güzel. Parmaklara konan uğur böceği ve uğur böceğine söylediğimiz uç uç böceğim ezgisi, güzel. Hem ne olacak her şey dört dörtlük olunca. Yıllardır bıkmadanız mı matematikten hala? Cihad Kök

Başımı bacaklarına koymak istedim. Orada öylece durmayı, rüzgarın her esişinde tir tir titreyen otları izlemeyi istedim. Bir uğur böceği görmeyi istedim. Toprağın kokusunu içime çekmeyi. Oracıkta ölmeyi diledim. Mutluyken, beni bir gülümsemeyle bulmalarını istedim.

Şans neydi? Tek hecelik bir kelime mi? Yoksa yepyeni bir hayata açılan sihirli bir kapı mı? Dört yapraklı yonca mı? Ansızın avucunun içine konan uğur böceği mi? Oldukça yüksek miktarda kazanılan bir piyango mu? Yoksa tesadüf eseri, bari verdiğim parayı kurtarayım, düşüncesiyle alınan piyango biletine çıkan basit bir amorti mi? Ya da belki de hiç biriydi.

.

Bu güzel, sevimli, masum görünümlü böceğin uğuru ile ilgili hikâyelerin hemen hepsi onun avcılığını anlatır. Uğur böceğinin avcılığı daha larva halindeyken başlıyor. Yumurtalarım terk eden larvaların her biri ayrı bir yöne uzaklaşırken yol üzerinde rastladıkları her şeyin tadına bakıyorlar. Tamer Korugan

Şimdi sana yaşamak şiiri, şimdi sana defne yaprağı, şimdi sana ortasından böldüğümüz poğaça, şimdi sana uğur böceği, şimdi sana altı çizili okuduğum kitap, şimdi sana üzerine tuttuğum su hortumu, şimdi sana çimenlerin üzerinde yalınayak yürümek, şimdi sana salıncak, şimdi sana uzak şehirlerin özlemi, şimdi sana aynı bardaktan içeceğimiz çay… Şimdi sana, seni özleyen kollarım.

Böyle bakılınca böyle aramadan, böyle yalın, böyle çocuksu gözlerle bakılınca, güzeldi dünya. Ay ve yıldızlar güzeldi, güzeldi çay ve sahil, orman ve kaya, keçi ve uğur böceği, çiçek ve kelebek güzeldi. Güzel ve iç açıcıydı dünyayı böyle gezip dolaşmak, böyle çocuksu, böyle uyanmış, çevresine karşı böyle kucak açarak, güvensizlikten böylesine uzak. Hermann Hesse

Koluna, kırmızısı solmuş bir uğur böceği kondu. Eline alıp, denize doğru avucunu açtı. Uç uç böceğim, annen sana terlik pabuç alacak. Çocukluğundan kalan bir tekerlemeydi diline dolanan. Parmaklarının arasında dolaşan böceğin, uçmaya niyeti yok gibiydi. Benim annem ölmüş, dedi, alamaz artık terlik, pabuç. Gün ışığını göremez. O çok sevdiği çayını içemez. Ölüm bizim içindir, ölüm yeniden doğmaktır, derdi şeyhim. Üzülmeyin sevinin. Onun düğünüdür. Ama o benim annemdi, dedi uğur böceğine. O benim en güzel mavim, en mazlum yanımdı. Özlem Binel

Hani çocukken bir uğur böceği yakalardık ve onu başparmağımızın ucuna getirerek uçurmaya çalışırız dileğimiz kabul olma umuduyla ya işte ben seni o başparmağımın ucuna getirip uçmanı istemiyorum benle parmaklarımın arasında kalmanı istiyorum ve ellerimde ki çizgilerde dolaşıp hayat çizgim ve tutacağım dilek olmanı ben ise senin üzerindeki beneklere hayranlıkla bakarak uçmaman umuduyla seyretmek istiyorum sadece seyretmek.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap