.
.

Taze Balık Nasıl Seçilir, Anlaşılır Masterchef Jürisinden Tüyolar!

.
.

Taze Balık Nasıl Seçilir, Anlaşılır Masterchef Jürisinden Tüyolar!. Taze tüketildiğinde lezzetiyle büyüleyen balık en çok seçme işleminde bizleri yoruyor. Alacağımız balığın taze olup olmadığını anlamanın pek çok yolu var.

Fakat balığı her hafta tüketenler bile seçimi yaparken zorlanabiliyor. Oysa bu noktada kullanabileceğiniz ipuçları son derece bariz bir biçimde ortadadır. Biraz dikkat ile en iyi balığı seçmeyi başarabilirsiniz.

Tabii ki mevsimi olan balığı tüketmek en doğru seçim olacaktır. Ancak sağlığımıza yararlı bir gıda olduğundan dolayı her zaman tüketmek isteyebiliriz. Hatta sırf bu yüzden buzdolabına atarak mevsimi haricinde de masalarda yer almasını sağlıyoruz.

Dolayısıyla balık kültürümüz olsun ya da olmasın balık satın almadan önce tazesini bulabilmek en önemli noktaların başında geliyor. Masterchef jürilerinden olan şefler ise hepimize daha tazesini bulabileceğimiz tüyolar veriyor.

Taze Balık Nasıl Seçilir?

Taze Balık Nasıl Seçilir?

Sahip oldukları protein ve vitaminlerle birlikte hayatımıza sağlığı getiren balık türleri uzmanların mutlaka tavsiye ettiği bir yiyecektir. Haftanın en az 2 günü balık yediğimizde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamini ve minerali depolayabildiği kanıtlanmıştır. Dolayısıyla balık halindeyken aklınıza gelmesi gereken noktaların başında şunlar geliyor.

  • Balığın Deri Yapısı

Balığı alırken hiç dokunmayanlardansanız bir adım geride başlayabilirsiniz. İlk olarak balığa parmağınızla da olsa bir temas edin ve derisine uyguladığınız basınç sonucunda derinin reaksiyonuna bakın. Eğer içine doğru batıyorsa balığın bayat olma ihtimali yüksek. Zira taze olan balığın üzerine parmağınızla bastırsanız dahi deri içeriye doğru çökmez.

  • Balığın Gözleri
.

Balık seçerken mutlaka gözlerine bakarsınız. Dikkat çekici bir yapısı vardır ve tazeliği gösteren en önemli detaylardan birisidir. Gözlerinin parlak olması taze anlamına gelir. Eğer soluk bir göz yapısı varsa bayat olması muhtemeldir.

  • Solungaç Detayı

Solungaçlara dikkat ettiğinizde pek çok farklı renk görebilirsiniz. Eğer çok temiz bir solungaç yapısı varsa uzun süredir beklediği anlamına gelebilir. Çünkü taze balıklarda solungaç rengi kana veya iç dokuya benzer bir kırmızı tonundadır.

Balık almadan önce seçimi bunlara dikkat ederek yaptığınızda en taze balığı alabilirsiniz. Ancak lezzetli bir sofra için doğru pişirme tekniği ve temizleme tekniği de önemlidir.

Bu yüzden balıkları profesyoneller tarafından aldığınız yerde temizletmeniz et açısından kayıp yaşamamanıza sebep olacaktır. Yine pişirme tekniğini belirlemeniz gerek. Her balık tavada pişirilemediği gibi ızgarada da istediğiniz balığı pişirerek muhteşem bir lezzet yakalayamazsınız.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap