.
.

Steroid Tehlikeli Kısayol! Peki Zararları Nelerdir?

.
.

Tehlikeli Kısayol: Steroid! Peki Zararları Nelerdir? Steroid katkısı ile kısa sürede kas gelişimi sağlığınız için ciddi tehditler oluşturduğunu söylemeliyiz.

Günlük yaşamın yüksek temposundan biraz olsun uzaklaşmak ve kendilerine vakit ayırmak isteyenler soluğu fitness salonlarında alıyorlar. Bu nedenle her geçen gün spor yapanların sayısı arttığını fark ediyoruz. Özellikle yaz ayları yaklaşırken “plaj vücuduna” sahip olmayı isteyen kimi kişiler, doğal yollarla kısa sürede istediği gibi sonuç alamayınca hayal kırıklığına uğrayarak hemen pes ediyorlar. Kimisi pes edip spor yapmayı bırakıyor, kimisi de amacına kestirmeden ulaşmak adına steroid maddelere başvurup, sağlıklarını tehlikeye atarak yola devam ediyorlar.

Öncelikle Steroidlerden Biraz Bahsedelim.

Öncelikle Steroidlerden Biraz Bahsedelim

Steroidler, lipit içeriği bulunan, dört halkalı karbon iskeletten meydana geliyor. Anabolik steroidler, uyarıcılar, uyuşturucular ve B-bloke edici maddeler bu grupta yer alıyor.

Steroidler, esasen çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar olarakk bilinmektedir. Steroidler, kanser gibi sağlık sorunları sonrasında testisleri alınan erkeklerin cinsel işlevlerini koruyabilmeleri ya da kanser sonrası kas kaybını tedavi etmek amacıyla uygulanıyor. Tüm bunların beraberinde, steroidler metabolizmanın hızını ayarlamak, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi, kas ve kemik kütlesinin çoğalması gibi çeşitli tıbbi amaçlar için de kullanılanılıyor.

Bedende testislerden salgılanan, erkeklik hormonu olarak bildiğimiz hormonlar anabolizan özelliktedirler. Maksimum testosteron bu hormonlarda bulunmakta. Kadın ile erkek arasındaki cinsiyeti farklılığını ve kas gelişim seviyesini, testosteronun erkeklerde kadınlara göre daha fazla bulunmasıyla örneklendirebiliriz. Testosteronun etkileri anabolik ve androjenik olarak ikiye ayrılmaktadır. Anabolik etki doku, androjenik etki ise erkeklikte gereklidir.

Çağımızda testosteronun, hormonal etkisi azaltılarak, anabolik etkisi ağır basan türevleri oluşuyor. Gelişme bozukluğu olan çocuklarda, çeşitli anemli çeşitlerinde, cinsel gelişiminde sorun olan ergenlerin tedavisi gibi bazı sağlık problemlerinin çözümünde uzman kişiler tarafından belirli dozlarda alınacak şekilde kullandırılıyor.

Peki Steroid Spor Salonlarına Nasıl Girdi?

.

Hiçbir sağlık sorunu olmayan kişiler, bu ilaçlar sayesinde yağsız kas kütlesini arttırmaya hedefliyorlar. Steroidler bireylerin protein sentezine destek olarak kasları geliştirirken, diğer yandan vücuttaki organlara, dokulara ve hücrelere zarar vermeye başlıyor. Vücuda enjekte edilmesiyle, doğal yollarla üretilen hormonlar tembelleşerek, işlevlerini yavaş yavaş kaybetmeye yelteniyorlar. Tüm bunlar, kişinin psikososyal ve fizyolojik durumuna zarar vermek için yeterli oluyor.

Steroid Uzun Vadede Zarar Veriyor

Steroidler ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri de, bu ilaçların cinsiyet hormonları üzerinde ne gibi etkilerinin olduğu konusudur. Vücudunuza suni olarak erkeklik hormonu eklenmesi, cinsiyet karakteristiklerinin ve fonksiyonunun gelişimini kontrol eden hormonlarda dengesizliğe yol açtığı tespit edilmiş durumda. Anabolik ve androjenik steroidler cinsiyet hormonlarının üretimini ve işlevini olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Erkeklerde, sperm azlığı, jinekomasti (memelerin aşırı büyümesi) gibi sorunlar; kadınlarda ise virilizm (erkekleşme), klitorisin genişlemesi, aşırı kıllanma, menstrüel döngünün kesilmesi gibi problemler oluşmasına neden oluyor. Cinsel isteğin artması ya da azalması, ergenlik öncesi erken gelişim gibi sorunlar da meydana gelmesi olası bir ihtimaldir.

Steroid maddelerin kullanımı nedeniyle, evet hayal edilen daha hızlı bir gelişim sağlanmakta ve arzu edilen yunan heykeli görünümüne kavuşulduğu doğru olabilir. Fakat bu ilaçlara kendini kaptıran bazıları için bu takıntı haline gelmesi, bağımlılık yapması kaçınılmaz. Bu mükemmellik takıntısı uğruna ilişkilerini, iş hayatlarını ve karakterlerini feda etmeye başlıyorlar çünkü bu ilaçlar kullanıldığı esnada değil, bıraktıktan sonra ciddi problemler meydana geliyor. Suni olarak dışarıdan temin edilen yüksek doz hormonlar vücudun doğal işlevine kalıcı olarak zarar veriyor ve bu ilaçlar kesildiğinde, vücutta bu hormonların eksikliğine bağlı olarak ciddi yan etkiler görülmeye başlanıyor. Yüksek tansiyon, aşırı sivilcelenme, prostat büyümesi, saç dökülmesi, karaciğer kanseri ve karaciğer fonksiyonlarında değişim bu hasarlardan sadece bir kaçı diyebiliriz.

Steroidsiz Olmaz Mı?

Steroidsiz Olmaz Mı?

Antrenman, doğru beslenme, yeterli dinlenme ve gerekli ek gıda takviyeleri ile hedeflediğiniz vücuda kavuşmak hiç de zor değil aslına bakarsanız. Sağlam bir disiplin ve biraz da sabırla, doğal yollardan kalıcı ve sağlıklı bir vücuda kavuşmanız sağlığınız açısından çok daha önemli.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap