.
.

Sivilce ve Akne Sorunları

Sivilce ve Akne Sorunları Sivilce & akne sorunları tüm insanların her zaman başına gelebilecek cilt problemleri arasında yer almaktadır. Günümüzde ergenlik itibariyle başlıyor.

.
.

Sivilce & akne sorunları tüm insanların her zaman başına gelebilecek cilt problemleri arasında yer almaktadır. Günümüzde ergenlik itibariyle başlayan ve sürekli olarak devamlılığı olabilecek bir cilt sorunu olmasından ötürü önemsenen aknenin çözümü araştırılıyor.

Tıbbi gelişmeler de bunu doğrulayacak düzeyde araştırmalarla yoğruluyor.  Çünkü estetik anlamda cilt sorunları dendiğinde ilk akla gelen problem olarak nitelendiriliyor. Bu yüzdende sivilce sorunları ile yüzleşme vakti olan ergenlik ile beraber herkes aynı sorunu bir dönemde olsa yaşıyor.

Erkeklerde ve kadınlarda metabolizma ve vücut endeksinin farklı işlemesi üzerine sivilce ve akne sorunları farklı yaş gruplarında etkin olabiliyor.

Kız çocuklarında başlangıç olarak 10 yaş genel olarak kabul edilirken bu erkek çocuklarında 13-14 yaşlarını bulabiliyor. Aynı zamanda akne gibi zaman içerisine yayılan cilt problemlerinin kızlarda en az 17 yaşına kadar, erkeklerde ise yaklaşık olarak 19 yaşına kadar devam ettiği biliniyor.

Dermatoloji uzmanlarına göre bu cilt rahatsızlığı dönem dönem kendisini yineleyebiliyor. En basitinden erişkinlik döneminde dahi aynı problem yaşanabiliyor. Bu yüzden de bir bakıma sivilce ve akne tedavisi araştırmaları ileriki yaşlarda daha fazla gündeme geliyor. Günlük bakımın yanında cildin daha estetik gözükmesi adına insanlar bunlara uygun bakımları uygulamayı önemsiyor.

Sivilce ve Akne Sorunları

Sivilce ve Akne Arasındaki Farklar

Aslında sivilce ve akne birbirinin aynısı olan tanımlara halk tarafından verilen benzer isimlerdir. Sivilce ve akneyi ise birçok kişi süreç bazında ayırır. Normal şartlarda sivilce ortalama 2-3 gün içinde oluşumunu tamamlayıp aynı süreç içerisinde de maksimum bir haftayı bulmak üzere tamamen ortadan kaybolur.

.

Biraz daha inatçı bir yapıya sahip olan sivilceler içinse akne tanımı yapılır. Tıbbi anlamda genel isim ise hepsi için akne olarak geçer. Dermatolojik muayeneler esnasında da sivilce değil akne problemi olarak adlandırıldığını görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Hatta genelde siyah nokta, sivilce ve akneler ciddi oranda bir problem olarak tanımlanırken insanların bilhassa yüzlerinde olmasını istemediği cilt reaksiyonları arasında sayılabilir.

Sivilce ve akneler farklı ürün kullanımları sayesinde kolaylıkla kurtulabileceğiniz bir rahatsızlık olarak görülüyor. Gerçektende günümüzde bu tip cilt rahatsızlıkları hem çok görülmelerinden ötürü hem de insanların genel anlamda istemedikleri bir cilt problemi olmasından ötürü gündemden düşmemektedir. Her yaştan insanın yaşayabileceği sivilce & akne problemi için öneriler ise halk arasında da, hekimler arasında da farklı ölçütlere sahiptir. Halk arasında daha fazla çözüme yönelik seçenek bulunmaktadır.

Sivilce ve Akne Belirtileri

Sivilce ve akne ne kadar zamanda geçer sorusu aslında belirtiler baz alınarak cevaplanabilir. Genellikle kırmızılaşmış bir cilt tipinin beyaz bir noktayla 2-3 gün içerisinde kabarması o iltihap birikiminin birkaç gün içerisinde kurumasıyla geçişini simgeler. Ancak bazen akneler çok daha uzun süreli ve kalıcı olabiliyorlar. Hem geçme süresi olarak hem de bırakacağı iz olarak bu sorunu yaşamanız muhtemel görünebiliyor.

Sivilce ve akne belirtileri bazen yanıltıcı da olabiliyor. Herhangi bir kızarıklık ya da bir alerjenden ötürü yaşanan sivilce benzeri görüntünün bununla ilgisi yoktur. Aksine sivilce ve akne problemi yaşayanlarda çoğu zaman birbiriyle bağlantılı gibi görünen cilt tahrişi gözlemler arasındadır.

Herkesin aynı cilde sahip olmadığını belirtip bu belirtilerin de buna bağlı olarak farklılık gösterebileceğini vurgulayalım. Önemsiz gibi gözüken ve pek üzerine düşülmeyen sivilcelerin ileride ciddi cilt sorunlarının habercisi olabileceğini de unutmayın. Sivilce & akne belirtisi olarak gördüğünüz bir kabartının aslında farklı bir cilt problemine delalet olabileceğini asla unutmayın. Dermatolojik muayeneler çok kısa sürelerde yapıldığı işçin cildinizi önemsemeyi ihmal etmeyin.

Sivilce ve Akne Neden Çıkar?

Aslında sorunun kaynağı olarak görülen bu durum herkesin merak duygusunu kabartıyor. Sivilce ve akne neden çıkıyor? Bu tamamıyla cilt tipimizle ve cildimize bakmamızla alakalı bir durumdur. Yani net olarak herkesin aynı sorunlarla ve nedenlerle karşılaşması mümkün değildir. Sivilce ve akne oluşumu bazı insanlarda çok çabuk çıkan ve çok çabuk geçen cilt deformasyonlarıdır. Bazı insanlarda ise tam tersi çok uzun sürelere yayılabilmektedir.

Cildimizin üzeri nefes almasını sağlayan gözeneklerle kaplı olduğu için duş alırken keselenmek ve keselenme işleminin yanı sıra bakımını sürdürmek son derece önem arz eder. Genellikle sivilcelerin sıkılması da bu gözeneklerin tıkanmasına sebep olabilir. Gözeneklerin tamamıyla ayrı yapılar olmasından ötürü yer yer geniş bazense dar olabildiğinin altını çizelim. Çünkü buralardan vücudun yağ oluşumunun atıkları atılır. Bu yüzden de atıkların geçtiği ve kalıntı bıraktığı her gözenek bir bakteri yuvasına dönüşebilir.

.

Sizde duşa girerken bunun bilincini kavrayamayıp keselenmezseniz gözeneklerdeki kiri kabartarak vücut temizliğinizi yaptığınızı zannedersiniz. Sonrasında bu bakterilerin üremesiyle de iltihaplanma ve akabinde akne oluşumu gözlemlenir.

Temizli ve Hijyen

Akne oluşumunun başında yer alan sebeplerde temizlik en önemli husustur. Çoğu zaman önemsenmese de duş alırken temizlik odaklı davranmak büyük ölçüde bu problemi çözecektir. Aynı şekilde hijyene yönelik bakım uygulamaları da cildinizi ferahlatarak çok daha temiz olmasını sağlar. Buna uymamanız ise sivilce & akne oluşumu için en temel sebep olarak görülür.

Yağlı Yiyecekler ve Beslenme

Bilhassa yağ oranının yüksek olduğu çekirdek, zeytin ve doymuş yağ içeren besinlerin tüketilmesi sivilce çıkmasını arttıran etkenler arasında yer alır. Cips ya da hazır yiyeceklerde bunların arasındadır. Dengeli beslenmenin akne ve sivilceleri önlemek adına çok büyük bir pay sahibi olduğunu belirtelim.

Gözeneklerin Açılması

Cildimizin gözenekleri ne kadar tıkalı olursa o kadar çok sivilce çıkma ihtimali vardır. Günümüzde insanların gözeneklerinin kapanması ve kirden kaynaklanan bir birikintinin iltihaplanmaya sebep olması doğrudan akne problemini doğurmaktadır.

Stres

Aslına stres dışında da olumsuz psikolojik etkenlerin tümünü bu gruba dahil etmek mümkündür. Ancak iş stresi, okul stresi, sınav stresi gibi durumlar sivilce çıkmasında iki kat daha fazla olanak sağlamaktadır.

Hormonlar

Vücudunuz belirli bir oranda yağ üreterek belirgin bir miktarda yağı ise besinlerden alarak vücut içerisinde işlemektedir. Bunun dışında girecek her yağ miktarı ise sivilce ve akne dışında içsel hastalıklar, aşırı kilo ve benzeri sebepleri ortaya çıkaracaktır.

Sivilce ve Akne Nasıl Geçer?

Ergenlik dönemi boyunca sivilce ve akne nasıl geçer sorusunun cevabını aramış olan insanlar günümüzde bunu çok daha basite indirgemeyi başarıyor. Kükürt sabunu gibi alternatif ürünler vasıtasıyla aknelerdeki iltihaplı bölge kurutularak kolaylıkla çözüme ulaşılabiliyor. Dolayısıyla sivilcelerin geçme süresini de hızlandıran losyonlar hem daha kısa sürede temiz bir cilde kavuşmanızı sağlıyor hem de iz kalmamasının önünü açıyor.

.

Her kaşıdığınız ya da yolduğunuz sivilcenin daha fazla sivilce çıkmasına sebep olmasını sağlayan akıntılı iltihabı temizlemek için tercih edilen cilt bakım ürünlerini deneyebilirsiniz.

Artık sivilcelere karşı kullanılan ürünler hem diğer cilt türlerini hem de tüm cilt sorunlarını kapsamaktadır. Bu yüzden rutin bakımınız arasında da kolaylıkla kullanıp sorun yaşamadan yüzünüzde ya da vücudunuzda çok daha etkin bir sonuç alabilirsiniz.

Aynı zamanda akne tedavisi olarak bilinen bu süreçte hemen sonuç almayı beklemekten ziyade belirli bir süre ürün kullanımı önemlidir. Hem kökten çözüm sağlar, hem de iz kalma oranını azaltır. Tavsiye edilen ideal akne tedavisi için 2 ay minimum süreç ile 8 aylık bir dönem önerilir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap