.
.

Şarap Her Gün Bir Kadeh İçilirse Vücudunuzda Neler Değişir?

.
.

Şarap Hakkında Makalemizi Sesli Dinlemek İster misiniz ?

Şarap İçmenin faydaları tartışılan bir konudur. Bazı doktorlar önerse de bazıları tarafından önerilmez. Ama önerilen miktarının günde bir kadehi geçmediğini de söylemek gerekir. Günde bir ya da en fazla iki kadeh içmeniz vücudunuza herhangi bir zarar vermeyeceği gibi katkıda bulunur. Yapılan araştırmalar da bu bilginin doğru olduğunu gösteriyor. Ayrıca şarap içme saati olarak öğle ya da akşam saatlerini seçmeniz gerekir. Şarabın hangi açıdan bize faydaları olduğu konusunda size bir yazı hazırladık. Şarap içmeyi sevenler için yardımı olabilir. 

Şarap Hangi Hastalıkları Önler?

Fermente üzüm suyu içmenin faydası sadece keyifli bir akşam geçirmek olarak açıklanamaz. Tabi gününüz çok stresli geçtiyse ve sizi rahatlatıyorsa bu da şarabın bir faydası olarak kabul edilebilir. Ancak şarabın daha çok kardiyovasküler hastalıkları önlediğini de bilmeniz gerekiyor. Evet yapılan araştırmaya göre her gün bir kadeh Fermente üzüm suyu içen kadın ya da erkekler kalp ve damar hastalıklarına daha az yakalanıyor. Şarabın iyi geldiği hastalıklar ise, demans, diyabet ve de osteoporoz gibi hastalıklardır. Yapılan bilimsel çalışmada çalışmaya katılan ve şarap içenlerde bu hastalıkların ilerlemesinin engellendiği gözlemlenmiştir.  

Şarabın Kısa Tarihi

İlk üretildiği zamanlarda herhangi bir faydası için içilmiyordu. Keyif veren sohbetlere eşlik etmek için ya da eski Yunanlılarda felsefe sohbetlerinde içiliyordu. Ayrıca kırmızı renginden dolayı kutsal bir içecek olarak kullanılıyordu. Mısırlılar tanrılar için ayin yaparken şarap içerdi. Hıristiyanlık için kutsal bir anlamı olduğu için kilise de kullanılıyordu ki halen kullanılıyor. 

Zamanla güç, sağlık ve sağlam bir inancın temeli olarak değerlendirildi. Fermente üzüm suyu içmenin faydaları pek bilinmese de ilk içildiği andan itibaren hiç vazgeçilmeden kullanılmıştır. Yaklaşık olarak 6000 yıldır içilen bir içkidir. Faydaları üzerinde çalışmalar daha sonra yapılmaya başlanmıştır.

Şarap içmenin faydaları
Şarap içmenin faydaları

Şarap İçmek Neden Faydalıdır?

.

Şarabın bazı hastalıkların önüne geçtiğini belirtmiştik. Aynı zamanda bazı ölüm nedenlerini ortadan kaldırdığı da biliniyor. Günde 22 gram ve 32 gram şarap içen birisi içmeyenlere göre ölüme daha az yakalanabilir. Çok sayıda ölüm sebebi şarap tarafından ortadan kaldırılır. Sigara içmenin vücudumuza yapacağımız en kötü şeylerden birisi olduğu pek çok kişi tarafından biliniyor. Yapılan pek çok araştırma sigaranın kanserojen etkisinin olduğunu gösteriyor. Çok abartmamak koşuluyla düzenli şarap içmekse sigaranın verdiği zararları da azaltıyor. 

Şarabın Kolesterol Üzerine Etkisi

Fermente üzüm suyu içmenin kötü kolesterolü azaltıp iyi kolesterolü desteklediğini biliyor musunuz? Bu durum onun koroner kalp rahatsızlığı ve kalp hastalıkları üzerinde etkisi olduğunu da ispatlıyor. Çünkü kalp hastalıkları ve kötü kolesterol arasında doğrudan bir bağlantı olduğu kabul ediliyor. Kolesterol üzerindeki etkisiyle şarap da bu hastalıkların önüne geçiyor. 

Pıhtılaşmaya Karşı Etkili

Düzenli Fermente üzüm suyu içenlerle ilgili yapılan araştırma her gün bir kadeh içenlerin kanlarında pıhtılaşma oranının azaldığına işaret ediyor. Şarap içse bile düzensiz ve az içen bir grup ve düzebli şarap içen bir grup karşılaştırıldığında çıkan sonuç gösteriyor ki düzenli içen grupta pıhtılaşma çok daha az görülmüştür. 

Şarap İçmek ve Damar Sertliği Üzerindeki Etkileri
Şarap İçmek ve Damar Sertliği Üzerindeki Etkileri

Şarap İçmek ve Damar Sertliği Üzerindeki Etkileri

Damar sertliği, atardamarların zarar görmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Her gün Fermente üzüm suyu içerseniz bu hastalığın bazı semptomlarının önüne geçilebiliyor, hatta hastalığın önüne de geçilebiliyor. Damarların gevşemesi de bazı ciddi hastalıklarla yol açabiliyor. Şarap içerek damarların gevşemesinin de önüne geçmek mümkün. 

Şarabın Kan Basını Üzerindeki Etkileri

Eğer alkol tüketimini abartı ve günde ikiden fazla hatta daha çok içerseniz yüksek tansiyon hastalığına yakalanmanız mümkün. Ancak günde bir kadeh şarap içerseniz böyle bir sorunla karşılaşmayacağınız gibi, tansiyon sorununa karşı bir önlem almış da olursunuz. Kan basıncını azaltan bir etkiye sahip olduğu için tansiyon sorununa karşı olumlu bir etki yapabilir. 

Böbrek Taşları ve Şarap İçmek

Düzenli olarak günde bir ya da iki kadeh şarFermente üzüm suyu içenlerde böbrek taşı oluşma olasılığı çok daha azdır. Şarap içmek böbrek taşının meydana gelmesini önler. 

Alzheimer ve Beyin Hastalıkları

Şarabın antioksidan özelliği ve de resveratol özelliği bulunur. Bu ikisi birleştiğinde, hem beynin gelişmesine hem de sinir hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Şarap içmek özellikle alzheimer gibi hastalıkların gelişmesini engeller. 

Şarabın Diğer Faydaları

.

Şarap içmek belli bir düzeyde tutulduğu takdirde toplamanıza yardımcı olur. Kan dolaşımının düzenlenmesinde ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına katkıda bulunur. Fermente üzüm suyu içenlerin diyabet riskine yakalanma olasılığı çok daha azdır. Şarap, hafıza hücrelerine yardımcı olarak alzheimer ve buna benzer beyin hastalıklarının önüne geçer. 

Prostat kanserini önleyici bir etkiye de sahiptir. şarap içmenin varisli damarlar üzerinde olumlu etkisi vardır. Şarabın cilt güzelliği üzerinde olumlu etkisi vardır. Proteinleri daha kolay sindirmeye de yardımcıdır. Şarabın görme fonksiyonları üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Alerjiye iyi gelir ve hemoroid ağrılarını azaltır. 

Kırmızı mı Beyaz mı?

Fermente üzüm suyu içmenin vücudumuz için pek çok açıdan faydalı olduğunu gördük. Bunu alışkanlık haline getirerek akşam yemeklerinin yanında bir ya da iki kadeh içebilirsiniz. Öte yandan kırmızı şarabın beyazdan daha faydalı olduğunu da söylemek gerekiyor. yapımı ne kadar el işçiliği ile gerçekleşirse o kadar kaliteli bir şarap elde edilir. Şarap için yetiştirilen üzümler ekiminden hasada kadar özel bir şekilde yetiştirilir ve bakılır. 

Üzüm salkımlarının da elle toplanması daha iyi olacaktır. Toplanan üzümler, suda bastırıldıktan sonra sıkıştırılır ve kompresyon yapılır. Bundan sonraki aşamalar ise mayalanma, süzme ve de şişeleme aşamalarıdır. Şarabın içerisinde yer alan polifenaol onun faydalı olmasını sağlayan maddedir. Üzümün çekirdekleri ve kabuğundan elde edilen bu madde şarabın vücudumuz için iyi bir içecek olmasını sağlayan maddedir. Bu madde daha çok kırmızı şarapta bulunur. Beyaz Fermente üzüm suyu ise üzümün posasından yapılır. Bu yüzden kırmızı Fermente üzüm suyu çok daha faydalıdır. Ancak beyaz şarabın faydaları da azımsanmayacak derecededir. 

Şarap Kültürü

Şarap içmek alışkanlığı her kültürde yoktur. Genel olarak Fransızlar ve İtalyanlar için yaygın bir gelenektir. Bizim kültürümüzde olmasa da artık Türkiye’deki şarap üreticilerinin sayısı da artmıştır. Hatta evlerinde kendileri için Fermente üzüm suyu üreten pek çok kişi de vardır. Bunu bir alışkanlık haline getirmek isteyenler genelde akşam yemeğinde ve ailecek ya da bir kaç kişi birlikte içebilir. Aslında evde yalnızken ve bir şeyler izlerken ya da okurken şarap içmek de keyif vericidir. Alkol almak bir kaç kadehle sınırlı kalırsa oldukça faydalı ve keyifli bir alışkanlık olabilir.

Konsantre olmakta ve dikkatini toplamakta zorlanan kişiler için evde çalışılan yazarlık ya da buna benzer meslekler için de katkısı olabilir. ama bunların hepsi abartılmadığı sürece mümkündür. Her gün fazla miktarda alkol almak yarar yerine zarar getirebilir. Evde Fermente üzüm suyu üretmek isteyenler için çeşitli kitaplar bulunabilir. Organik ve tamamen el yapımı olarak üretilen şaraplar en sağlıklı olan şaraplardır. Bu konuda internetten ya da kitaplardan bilgi edinip siz de kendi içkinizi üretebilirsiniz. Akşamları birer kadeh içerseniz de daha sağlıklı olursunuz. 

Not : Şarap islam dinine göre haramdır, her şeyin fazlasının haram olduğu gibi…

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap