.
.

Probiyotik Nedir? Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

.
.

Probiyotik, kelime anlamı olarak “hayat için uygun” olarak karşımıza çıkar. Sağlığımız için oldukça önemli olan bir canlı bakteri çeşididir. Yararlı bir bakteri türü olan bu madde, günlük olarak yeteri kadar tüketildiğinde vücudumuz için yararları vardır.

Probiyotik Nedir sorusu sıkça sorulur. Vücudumuz  sağlıklı işleyici için gereken takviye gıdalardan biri olarak da tanımını yapabiliriz. Bu gıdalar sayesinde sindirim sisteminin işleyişine katkı sağlar ve bağışıklık sistemine güçlendirici etkisi vardır.

Probiyotik Nasıl Kullanılır?

Kapsül şeklinde alınan ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Bu gıdaların çeşitli türleri bulunur, kimisi sıcak ortamlara karşı dayanıklı değildir.  Bu ürünlerin serin yerde yani buzdolabında muhafaza edilmesi gerekir.

Bazı türleri diğer ürünlere göre daha faydalıdır. Bunun için sadece faydasını düşünüp zararını göz önünde bulundurmadan bilinçsizce  hareket edilmemelidir. Çünkü alınan takviyeler yaşanan kabızlık sorunlarını daha da şiddetli hale getirebilir.

Her rahatsızlıkta kullanılan probiyotiğin çeşitleri farklıdır. Bunlar için uzman tavsiyesi ile hareket etmeniz önemlidir. Her bağırsak sorunlarında kullanmak doğru bir seçim olmayabilir. Bu durum ne tür bir bağırsak rahatsızlığı yaşandığına göre değişir. Bu gibi daha fazla bilgi  için ve probiyotik nedir diye merak ediyorsanız Igrus sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Probiyotik Nedir? Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?
Probiyotik Nedir? Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Probiyotik Ne İşe Yarar?

Zararlı ve yararlı olmak üzere iki çeşit bakteri vardır. Zararlı bakteriler sağlığımızı olumsuz etkileyen mikroorganizmalardır. Patojen bakteri olarak da bilinir. Faydalı olanlar ise vücudumuzun sağlığı için gerekli olan, sindirim sistemine katkı sağlayan bakteri çeşididir.

.

Probiyotik ne işe yarar: Yararlı bakterilerden olan bu maddeler yalnızca bağırsaklarda yaşarlar. Bu da sindirim sistemini daha işlevli hala getirir. Yani sindirim faaliyetlerinde yararlı olan bakterilerin bağırsaklara katkısı çok büyüktür.

Ayrıca çeşitli hastalıklara karşı vücudumuzu korur. Vitamin ve minerallerin emilimini kolaylaştıran sağlıklı bir bakteridir. Zararlı bileşenlerin kana ulaşmasının önüne geçer. Günlük olarak en az 4 gram probiyotiği içeren besinler tüketilmeli ya da kapsülleri kullanılmalıdır.

Bununla beraber  probiyotik nedir diyenler için kullanımı eski zamanlara dayanan bu maddeler, besinlerin mayalanma işlemi için kullanılır. Daha çok mayalanma yoluyla elde edilen süt ürünü gibi besinlerin içerisinde tüketilir.

Probiyotik Hangi Besinlerde Bulunur?
Probiyotik Hangi Besinlerde Bulunur? 

Probiyotik Hangi Besinlerde Bulunur?

Bu içerikler, bağırsaklarda sürekli olarak bulunmaz. Bu yüzden her gün farklı besinlerden gıda takviyesi almak gerekir. Bilinçsizce kullanılan ilaçlar ve yanlış beslenme sonucunda etkisini kaybetmektedir. Etkisi uzun zamandır süren ishal ve alkol kullanımı yüzünden vücudumuzda probiyotiğin etkisi azalır.

Bu da sindirim sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya çıkarır. Vücudumuz için gerekli olan bu takviye gıdaları çeşitli besinlerden almamız mümkündür. Aynı zamanda kapsül ya da toz halinde satılanlardan temin ederek de kullanılabilir. Probiyotik hangi besinlerde bulunur diye soranlar için:

 • Yoğurt: Çeşitli sütlerin fermente edilmesi ile elde edilen yoğurdu hemen hemen her gün tüketmemizde fayda vardır.
 • Ayran: Yoğurt ile elde edilen ayran yoğurdun barındırdığı faydaları içerir.
 • Peynir: Çeşitli türleri olan peynir eski zamanlarda insanların fermente yoluyla elde ettiği besinlerin ilk sırasında yer alıyor.
 • Kefir: Fermente edilmiş süt ürünlerindendir. Kemik sağlığındaki yeri yadsınamaz.
 • Turşu: Evlerimizde yaptığımız sirkelerden elde ettiğimiz çeşitli turşular en güçlü probiyotiğin kaynaklarındandır.
 • Keçi sütü: Özellikle de çocuklar için önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır.
 • Tarhana: Kış aylarının vazgeçilmez besinlerinden olup çorbası çok tercih edilen tarhana, elma sirkesi ile buluştuğunda bu sağlıklı bakteri bakımından daha da zenginleştirilir. Vitamin ve mineral açısından zengindir.
 • Kuru baklagiller: Lif açısından zengin gıdalardır.
 • Kuşkonmaz: Süs için de yetiştirilen kuşkonmaz, içerisinde birçok vitamin ve mineral barındırır.
 • Sarımsak: Antibiyotik bakımından zengin olması herkes tarafından biliniyor. Özellikle de çiğ olarak tüketilmesi çok faydalı.
 • Soğan: Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olması probiyotiğin önemini destekliyor.
Probiyotik Faydaları Nelerdir?
 Probiyotik Faydaları Nelerdir?

Probiyotik Faydaları Nelerdir?

Probiyotik nedir? Bu içerik, yararlı bir bakteri olup zararlı bileşenlere karşı vücut sağlığımızı korur. Zararlı bakterilere karşı savaşır. En bilindik faydası ise bağırsak sağlığına iyi gelerek sindirim sisteminin düzenli  işleyişine katkı sağlar. Sonuçta bağırsaklar sağlığımız açısından önemli olan bakterileri yaşatmaktadır.

Bu bakteriler kişileri çeşitli hastalıklardan uzak tutar, oluşabilecek herhangi bir hastalığın önüne geçer. Probiyotik faydaları nelerdir diye soracak olan kişiler trend724.com sitemizi ziyaret edebilirler. Faydaları;

 • Kişilerin sık sık karşılaştığı ishal ve kabızlık sorunları vardır. İşte bu sorunları önlemek için bu ürün gıda takviyesi olarak alınmalıdır.
 • Şişkinlik sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Bağırsak rahatsızlıklarının önüne geçer ve zararlı bakterilerin yaşam bulmasına izin vermez.
 • Bağışıklık sistemi kuvvetlendirici etkisi vardır. Bundan dolayı çocukların gıda takviyesi alması onlar için önemli bir yere sahip.
 • Hastalıklardan korunmaya ve çabucak şifa bulmaya yardımcı olur.
 • Egzama vb. çeşitli cilt hastalıklarının iyileşmesine katkı sağlar.
 • Astım gibi solunum yolu rahatsızlığından kaynaklı hastalıklara faydalıdır.
 • Kolesterol ve diyabet hastalıkları ile savaşır.
 • Karaciğer sağlığını korur.
 • Kemik sağlığını ve diş sağlığını korur.
 • Kilo vermeyi hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır.
 • Probiyotik nedir diye merak ediyorsanız faydalarından biri mide-bağırsak mikroorganizmalarındaki doğal dengeyi sağlamasıdır. Bu denge bozulduğu takdirde çeşitli bağırsak sorunları ile karşı karşıya kalınabilir.
Probiyotiklerin Yan Etkisi Olabilir Mi?
Probiyotiklerin Yan Etkisi Olabilir Mi?

Probiyotiklerin Yan Etkisi Olabilir Mi?

.

Probiyotiğin sağlığa olan faydalarının olduğu gibi zararları da vardır. O yüzden bir uzmana danışarak tüketmek doğru bir tercih olacaktır. Probiyotiklerin yan etkisi olabilir mi diye soracak olanlar için:

 • Probiyotiği yeni kullanmaya başlayan bireyler ishal ve şişkinlik gibi sorunlarla karşı karşıya gelmeleri muhtemeldir. Bu durum kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.
 • Bilinçsiz olarak alınan bu takviyeler tahriş gibi çeşitli cilt sorunlarına neden olabilir.
 • Her gıda her insanda aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle alerjik reaksiyon gösterme ihtimalinden ötürü bir uzman önderliğinde kullanılmalıdır.
 • Fermente yoluyla elde edilen süt ürünleri gibi gıdalar alerji yaratabilir.
.

1 Yorum

Zayıflamak için kalori saymaya gerek yok - Kocaeli Haber Sitesi  -  Aralık 11, 2021 / 5:18 am

çok iyi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap