.
.

Olgun Ciltlerde Kırışıklık

Olgun Ciltlerde Kırışıklık Artık hayatınızda değişen her detay sizin için daha da hızlı oluşuyorsa orta yaş seviyesi ve üzerine ulaşmışsınız demektir. Zira yaş arttıkça problem oluşturur.

.
.

Olgun Ciltlerde Kırışıklık Artık hayatınızda değişen her detay sizin için daha da hızlı oluşuyorsa orta yaş seviyesi ve üzerine ulaşmışsınız demektir. Zira yaş arttıkça vücudumuzun da ortalama sağlık dengesinde bir azalma görülmektedir.

Bu bağlamda olgun ciltlerde kırışıklık problemleri yaşanmaya başlanırken bunun çözümünün de yine bakımla mümkün olabileceğinden bahsetmek gerekiyor. Genelde cilt bakımını istediğimiz kadar doğru yapalım, zararlı ürünlerden ve malzemelerden uzak duralım yine de bir cilt deformasyonu görünebilir.

Ancak bunu en aza indirmek ve bununla beraberde daha iyi bir bakım sergileyebilmek için bazı konulara özen göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Yine de vurgulamak istediğimiz bir gerçek var ki o da yaşlılığa dayanan yıpranmanın her daim söz konusu olacağıdır. Yani en bakımlı ciltlerde bile elastikiyeti kaybetme, kırışıklık oluşumu ve benzeri detaylar gündemden düşmeyecektir. Olgun ciltlerde kırışıklık yaratan faktörlerin önüne geçilmeye çalışılsa da bunu önlemek her zaman mümkün olmayabilir.

Cildimiz değiştiremeyeceğimiz bir yapı olduğundan da birçok kişinin umutsuz davranarak yaşlılıkta yaşayacağı cilt sorunlarını kabullendiği bilinir. Fakat bu öngörü her zaman doğru değildir. Tıpkı bazı detayların ve bazı bilgilerin yanlış aks edilmesi gibi ne kadar sağlıklı bir cilde sahip olacağınız direkt olarak sizinle alakalıdır.

Olgun Ciltlerde Kırışıklık

Olgun Ciltlerde Kırışıklık Belirtileri

Olgun ciltlerde kırışıklık belirtisi görülmeye başlandığında cildin ilk olarak renk skalasında bir açılma göze çarpar. Örneğin açık tenli insanlarda bu genelde beyaza çalan bir sarımsı tondan ibarettir. Cildin renk pigmentlerinde oluşan bu solma sonrasında da devam ederken mimik çizgileri başta olmak üzere sürekli olarak kıvrılmakta olan bölgelerin problem yaratmaya başladığı gözlenir.

.

Çizgilerin belirgin olması ise o döneme kadar uyguladığınız bakımlar ve gördükten sonra uygulayacağınız bakım ritüelleri ile şekillenecektir.

Hiçbir kırışıklık zaman içerisinde kendiliğinden geçmez. Bu kuralı unutmadığınız sürece cilt bakımı için ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Çünkü aynı zamanda olgun ciltlerde bakım önerileri sağlıklı ciltlerle benzer nitelikler taşır. Yalnızca doğru adımları atarak, doğru şartları sağlayarak ve doğru ürünlerle bu sonucu elde etmeniz mümkündür.

Olgun ciltlerin yıpranma paylarının yaşlılık ile beraber çok bariz şekilde ortaya çıkması estetik açıdan önemli kabul edilir. Yüzünüzde göz çevresi, dudak kenarları, yanakların üst kısımları, çene ve alın bölgeleri tamamıyla kırışıklık çizgileriyle bir arada görünebilir. Günümüzde yıpranmış ciltlerde kırışıklık bakımı da bu belirtileri taşıdığı için bakımların aynı doğrultuda olduğuna şaşırmamak gerekiyor.

İnsanların beklentilerinin de bu bağlamda olası cilt kırışıklığı seviyesini en alt düzeye çekebilmek olduğunu söylemeliyiz. Ki hayatınız boyunca makyaj yapmayıp yalnızca bakım uygulamanız dahi bir noktadan sonra cildin elastikiyetini korumaya yetmeyecektir. Yaşlılığın getirdiği hücresel değişiklik sebebiyle ne cildin üst kısmı eskisi gibi gergin, ne de cildin alt yapısı eskisi kadar aktif konuma gelebilecektir. Burada asıl hedeflenen nokta olası olgun cilt kırışıklıklarını en aza indirmek.

Olgun Ciltlerde Kırışıklık Nedenleri

Olgun ciltlerde kırışıklık sebepleri genelde tek düze indirilebiliyor. Bunun da başında tabi ki yaşlılık geliyor. Fakat işin aslı bununla sınırlı değil. Hatta bu tip durumları daha iyi değerlendirebilmenin en bariz yolu geniş bir zamandan pay biçmektir. Her zaman uyguladığınız bakımla her yaşınızda daha estetik bir cilde sahip olabilirsiniz. Günümüz koşullarının getirdiği cilt sorunlarını göz önüne alırsak ciddi anlamda çevresel faktörlerin etki ettiğini anlayabiliriz.

Yaşlılık

Herkesin yaşlandıkça bazı değişimler geçirdiği bilinir. Bunun en büyük örnekleri de fizyolojik olarak geçirdiğimiz gelişimdir. Aslında gelişimden kastımızın doğrudan vücudun belirli bir bakım ritüelinin altına düşmesi olduğunu söylemeliyiz. Genelde insanların yaşlılığa bağlı kırışıklık konusunda yaşadığı sorunlar ise doğal karşılanmaktadır. Cilt yapısının esnekliğini kaybetmesiyle beraber cilt sorunları görülmeye başlanır.

Bakım Eksikliği

Her cildin bakıma ihtiyacı olsa da yıpranmış ve olgun ciltler kırışıklık ve diğer sorunlarla her zaman daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Bu durumda da ister istemez bakım detaylarının artış göstermesi normaldir. Hemen bakım eksikliği olarak nitelendirilebilecek bu durumu çözerek bunun önüne geçmeniz ise olanaksızdır. Zira ilk andan itibaren kırışıkların temelde tedavi edilebilmesi için bakım ihtiyacınızı arttırmanız gerekir.

Cilt Deformasyonu

.

Yıllar boyunca süren makyaj ve benzeri faaliyetler cildinizin sağlık açısından olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden de başta yüzünüz olmak üzere tüm cildinizde buna bağlı deformasyonlar görmeniz mümkündür. Cilt deformasyonu ile beraber bakım için uygulayacağınız kriterlerde artış gösterir. Olgun ciltlerde kırışıklık nedenleri arasında yıllar boyunca birikmiş olan kimyasal birikinti ana etken gibi düşünülebilir.

Çevresel Faktörler

Buna başlıca sebebin güneş olduğunu söylemeden geçmeyelim. Örneğin cilt kırışıklıkları çoğunluk bir yüzdesel değerle ultraviyole ışınlarının zararlı yanlarından kaynaklanıyor. Yani güneşe çıktığınız her an, korunmasız cildinizin güneşin önünde kavrularak ileride sarkan, kırışık bir cilde dönmesi mümkün olabilir. Aynı şekilde sürekli olarak görülen rüzgar ve nem cilt sağlığınıza olumsuz bir etki yaratabilir.

Hava Kirliliği

Hava kirliliği aslında çevresel faktörler arasında değerlendirilebilecekken ayrı bir konu başlığında inceliyoruz. Çünkü gözenek sıkışıklığına bağlı olarak hava kirliliğinin cildimiz üzerinde tüm parlaklığı söndüren bir etki gösterebileceğini biliyoruz. Bu ileri yaşlarda, yani olgunluk seviyesinde bir ciltte çok daha ön plana çıkacaktır.

Olgun Ciltlerde Kırışıklığa Karşı Önlemler

Olgun ciltlerde kırışıklığa karşı yapılabilecekler dendiğinde herkesin aklına doğal maske tarifleri geliyor. Ancak tam manasıyla maskenin yeterli olmasını beklemek zaman açısından geniş bir süreci kapsayabilir. Bunun için çok sayıda ürün ve çok sayıda yöntem varken yalnızca tek bir seçeneği değerlendirmek akla yatkın bir seçim olmayacaktır.

Günümüzde olgun ciltlere bakım ürünleri kapsamında geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Bu raddede cilt yapınızı tahlil edip mevcut sorunların bilincinde olarak bakım yapmak istemek ise en doğru çözümü doğuracaktır.

Günümüzde herkesin farklı bilgileri bir arada kullanarak bu tip bir durum yarattığı gerçeğiyle baş başa kalıyoruz. Birbirinden farklı cilt tiplerine sahip olan insanların aynı bakım ürünlerini aynı ritüelle kullandıkları alakasız bir yön doğmuş oluyor.

Oysa olgun ciltlerde kırışıklık önleyiciler zaten en çok tercih edilen ürünler arasındadır. İnsanların ileriki yaşlarında dahi en estetik görünüme sahip olma isteklerini sabit tutmaları bunu sağlayan önemli bir faktör. Yine de herkesin cilt tipiyle bir olmayan kendinize has cildinizi korumanın yollarını bir dermatoloji uzmanından alacağınız bilgilerle pekiştirebilirsiniz. Bu konuda en uç noktalarda başarı sağlayan cilt bakım ürünleri ise kısa sürede çözüm sağlamayı taahhüt etmektedir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap