.
.

Metabolizma Hızlandıran Egzersiz Çalışmaları ile Zayıflayın

.
.

Metabolizma Hızlandıran Egzersiz Çalışmaları ile Zayıflayın. Metabolizma, vücudumuzun sağlıklı ve düzenli olarak işlevlerini yerine getirebilmesi bakımından fazlası ile önemlidir. Metabolizma hızının yüksek olması; hem sağlıklı yaşayabilmek, hem de kilo vermek isteyen kişiler için büyük önem taşımaktadır.

Yağsız bir vücuda sahip olmak ve kilo fazlalığından kurtulmak için vücut metabolizma hızımızı belirli bir düzeyde kalmasına yardımcı olmamız gerekiyor. Beslenme şekli ve egzersizlerden destek alarak, metabolizmanızın hızlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız metabolizma hızlandıran egzersiz çalışmalarını düzenli olarak uygulamayı alışkanlık haline getirmeniz durumunda, çok daha sağlıklı bir bedene sahip olmanın yanı sıra vücudunuza yerleşen yağlardan da kolayca arınarak hedefinize ulaşabilirsiniz.

Metabolizma Hızlandıran Egzersizler

Metabolizma Hızlandıran Egzersizler

  • Tırmanış Egzersiz Hareketi: Göğüs, omuz, kol, bacak ve karın kaslarının aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olan tırmanış egzersizi, özellikle metabolizma hızını arttırmak için son derece etkili bir çalışmadır.

Yağ yakımına en çok yardımcı olan tırmanış egzersizi için plank hareketinde olduğu gibi ayakların gergin olmasında dikkat edilerek çalışmaya başlanmalıdır. Ayaklarınız gergin, elleriniz ile yerden destek alarak dururken, bir bacağınızı bedeninize doğru çekmeli ve yavaşça yeniden diğer bacağınızın yanına getirmelisiniz. Ardından aynı çalışmayı diğer bacağınızı kullanarak tekrarlamalısınız.  Kolay gibi görünen ancak çok fazla efor gerektiren bir çalışma olduğunu bilmelisiniz.  Tırmanış egzersizini, minimum 30 saniye boyunca tekrar etmeniz gerekiyor. Böylece metabolizma hızınızı arttırmış olacaksınız.

  • Plank ile Diz Çekme Egzersiz Hareketi: Kol, karın, bacak ve sırt kasları başta olmak üzere tüm vücut kaslarının, aktif ya da pasif olarak çalıştırılmasını sağlayan bir egzersiz hareketidir. Yağ yakma özelliğine sahip en etkili çalışmalardan birinin plank ile diz çekme egzersizi olduğunu belirtmeliyiz

İlk olarak çalışmaya başlarken, şınav pozisyonundaki gibi yüz üstü olacak şekilde yere uzanmalısınız. Kollarınızın alt bölümünü yere dayayarak, kollarınızdan destek almalısınız. Egzersiz esnasında karın kaslarınızı sıkmanız çalışmayı zorlaştırsa da, etkilerini arttırmaya yardımcı olacağını da söyleyelim. Bacaklarınız mutlaka gergin olmalı ve kollarınızın üzerinde pozisyon almalısınız. Kollarınız ve ayaklarınızı kaldırmadan, öne doğru zıplamalısınız. Sonrasında ilk pozisyonunuza geri dönmelisiniz. Bu çalışmayı en az 30 saniye süresince yaparak başlamalı, ilerleyen zamanlarda ise süreyi uzatmalısınız.

  • Squat ile Tekmeleme Egzersiz Hareketi: Kol, karın, sırt ve bacaklar ilk sırada olmak üzere pek çok kas grubunuzu çalıştırmanıza yardımcı olacak bir egzersizdir. Özellikle yağ yakımında, metabolizma hızını arttırmada, basen ve üst bedeni çalıştırmada etkili bir egzersiz çalışmasıdır.

Bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak başlamalısınız. Yere doğru bu pozisyonu bozmadan eğilmelisiniz. Mümkün ise ellerinize iki dambıl alarak çalışmaya devam edin. Yerden aldığınız dambıllar ile yeniden bedeni yukarıya doğru kaldırmalısınız. İlk pozisyona döndükten sonra bir bacağınız ile geriye tekme atar şekilde arkaya doğru bir adım atmalısınız. Tam bu sırada bacağınızı geri atarken, ellerinizdeki dambıllar ile kollarınızı yukarıya kaldırmalı, karşıya doğru gergin bir şekilde uzatmalısınız. Ve tekrar ilk duruşa geçmelisiniz. Bu çalışmanın verimli olabilmesi için egzersizi, 3 set ve 20 tekrar olarak uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Dans Figürleri ile Egzersiz Hareketleri
  • Dans Figürleri ile Egzersiz Hareketleri: Farklı dans grupları içerisinde genele baktığınız zaman, yapılan her bir figür egzersiz niteliği taşımaktadır. Tüm vücut kaslarında etkili olmasının beraberinde, yapılan dans türüne göre belirli bölgelerin daha yoğun çalıştığı figürlerde söz konusu olabiliyor.
.

Özellikle salsa, flamingo gibi latin danslarında tüm vücut kaslarının, bacakların ve kalça kaslarının aktif bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz. Düzenli olarak bir dans dalı ile uğraşmak; metabolizma hızını arttırmasının yanında yağ yakımı da sağladığından formda kalmanıza yardımcı olacaktır. Kil vermek isteyenler içinde hem eğlenceli, hem de etkili bir egzersiz çalışması olduğunu belirtelim.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap