.
.

Mantı Hamuru Nasıl Hazırlanır? Boşnak ve Kayseri Mantısı Tarifi

.
.

Mantı Hamuru Nasıl Hazırlanır? Boşnak ve Kayseri Mantısı Tarifi. Mantı Hamuru nasıl hazırlanır sorusunun cevabına geçmeden önce mantı nedir, hangi ülkelerin mutfağında vardır gibi soruların cevabına bakalım. Bu yemek, Türk mutfağının temel taşlarından biridir.

Türk milleti olarak hamur işine olan düşkünlüğümüz yadsınamayacak kadar fazladır. Bu nedenle hamur bazlı yemekler mutfağımızda çok fazla bulunur. Hamur işi olan yemekler arasında mantı birçok insan için en özel olanıdır.

“Ah bir mantı olsa da yesek.” diyen pek çok insanla karşılaşmak mümkündür. Bu yemek, Türk mutfağında bulunduğu gibi dünyanın pek çok mutfağında da yer almaktadır. Özellikle Orta Asya, Uzak Doğu, Afganistan, Pakistan, Balkanlar ve daha pek çok ülkenin mutfağında mantı yapılmaktadır.

Bizler trend724.com olarak bu yazımızda sizlere kendi mutfağınızda kolaylıkla yapabileceğiniz bu yemeğin hamuru püf noktaları  hakkında bilgi vermekteyiz. Mantının hamuruna neler katmalıyımdiye düşünen herkesin aklındaki soru işaretlerini gidermek bu yazıyı hazırlamaktaki en nihai amacımızdır.

Bu lezzetin hamuru, yapımı en kolay hamurlardan biridir. Peki mantı hamuru nasıl hazırlanır? Gerekli olan malzemeler bir kap içerisine konulur ve ele yapışmayan, homojen bir hamur elde edilene kadar yoğurulur.

Mantı Hamuru Nasıl Hazırlanır
Mantı Hamuru Nasıl Hazırlanır

Mantı Hamuru Malzemeleri

Mantı hamuru yapımı oldukça kolay ve pratik olduğu için ev hanımlarının kolaylıkla yapabileceği bir yemektir. Hamur için kullanılacak malzemeler evlerimizde sürekli bulunan malzemeler olduğu için bu konuda hiç zorluk yaşamayacaksınız. Peki mantı hamuru malzemeleri neler, bakalım:

.

Mantı hamuru malzemeleri:

5 kişilik mantı için;

  • 3 su bardağı un,
  • 1 su bardağı ılık su,
  • 1 adet yumurta,
  • 1 çay kaşığı tuz.
Mantı Hamuru Nasıl Açılır?
Mantı Hamuru Nasıl Açılır?

Mantı Hamuru Nasıl Açılır?

Hamur açma, bu lezzeti yapmanın en önemli aşamalarından biridir. Mantı hamuru nasıl açılır, püf noktaları nedir gelin hep birlikte bakalım. Öncelikle hazırladığınız  hamuru bezelere ayırın. Bezeler ne çok büyük ne de çok küçük olsun. Bezelerden birini alın ve masanızın orta kısmına yerleştirin. Masaya yapışmaması için masayı ve hamurun üzerini az da olsa unlayın. Böylelikle daha rahat açacaksınız.

Hamurun orta kısmından kenarlara doğru  açın. Oklavayı hamurun kenarlarına bastırmadan nazik hareketlerle daire şeklinde açın. Her beze hazır yufkalardan biraz daha kalın olmalıdır.  Açtığınız hamuru istediğiniz büyüklükte kareler şeklinde kesin. Ve içlerini doldurun. Mantı hamuru nasıl hazırlanır sorusunun püf noktalarından biri de hamur nasıl açılır sorusuydu. Böylelikle sizlerle bu sorunun da cevabını paylaşmış olduk.

Boşnak Mantısı Nasıl Yapılır
Boşnak Mantısı Nasıl Yapılır

Boşnak Mantısı Nasıl Yapılır?

Türkiye’de olduğu kadar dünyanın pek çok ülkesinin  mutfağında da mantı bulunduğunu daha önce söylemiştik. Bosna Hersek, Balkanlarda bulunan ve pek çok etkileşimde bulunduğumuz bir ülkedir. Bu nedenle mutfağımızdaki birçok yemek birbirine benzemektedir. Mantı da bu yemeklerden biridir.

Aslına bakarsanız mantı Türk mutfağına Bosna Hersek ile yaşanan müdahale mübadele sonucu girmiştir. Yani bu yemek Balkanlar’dan ülkemize girip Kayseri’ye kadar ülkemizin dört bir yanına yayılan bir lezzettir.

Boşnak mantısı nasıl yapılır derseniz evde hazırladığımız yemekle neredeyse aynıdır.  Boşnak mantısını şu anda ülkemizde yapılan ev mantılarından ayıran fark açılan bezelerin üstlerine sıvı yağ sürülmesidir. Sıvı yağ sürülen bezeler yarım saat dinlenmeye bırakılır. Böylelikle hamur daha lezzetli hale gelir.

.

Mantı yapmanın pek çok şekli olduğu bilinmektedir. Boşnak mantısı da poğaça şeklinde kapatılır. Yapılan hamurlar fırın tepsisine dizilir. Fırın önceden ısıtılır ve hamurlar kızarıncaya kadar fırında pişirilir. Fırından çıkarılan Boşnak mantılarının üzerine su damlaları serpiştirilir ve üzeri bir bez yardımı ile kapatılarak dinlenmeye alınır. İlk sıcaklığı çıktıktan sonra yoğurtla üzeri kapatılır ve tereyağlı tereyağlı sos üzerine dökülür. Yani Boşnak mantısının evde hazırladığımız mantılardan farkı suda değil fırında pişmesidir.

Kayseri Mantısı Nasıl Yapılır?
Kayseri Mantısı Nasıl Yapılır?

Kayseri Mantısı Nasıl Yapılır?

Mantı denilince akla ilk gelen şehrimiz hiç şüphesiz ki Kayseri olmaktadır. Kayseri mantısı nasıl yapılır en çok merak edilenler sorulardan biridir. Bu efsane lezzetin yapımı, malzemeleri ve hazırlanışı bakımından evde hazırladığımız mantılarla aynıdır. Bu noktada lezzeti diğer mantılardan farklı kılan şeyin boyutu olduğu söyleyebiliriz. Kayseri mantısı küçük küçük boyutlarda hazırlanır. Hatta bir efsaneye göre kaşığa bir kaşığa 40 tane  girmesi gerekmektedir.

Kayseri mantısının bu kadar küçük yapılmasındaki sebep yemesinin daha keyifli olduğunun düşünülmesidir. Büyük büyük yapılan mantıların hamur yiyor hissi vermesi sebebiyle bu lezzet oldukça rağbet görmektedir.

Mantı Nasıl Pişirilir?
Mantı Nasıl Pişirilir?

Mantı Nasıl Pişirilir?

Mantı hamuru nasıl hazırlanır, hamuru için malzemeler ve daha pek çok konu hakkında sizlere bilgi verdik. Mantı nasıl pişirilir sorusuna gelirsek…

Bu yemeği pişirmenin püf noktalarından biri kaynayan suya mantıları koymaktır. Böylelikle hamurunuz diri bir şekilde pişer. Derin bir tencereye su konulur, su kaynadıktan sonra mantılar suya atılır. Yemeğiniz yaklaşık 20 dakika içerisinde pişmiş olur. İsterseniz hamurların birbirine yapışmaması için suya biraz zeytinyağı dökebilirsiniz. Mantı hamurundaki tuz bazen yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle suya tuz da ekleyebilirsiniz.

Mantı Sosu Nasıl Yapılır?

Mantı sosu nasıl yapılır? Sos için gerekli olan ana malzemeler tereyağı ve salçadır. Sos tenceresine az miktarda sıvı yağ dökülür. Üzerine tereyağı ve konulur. Tereyağı eridikten sonra salça eklenir. Salçanın tereyağıyla iyice özdeşleşmesi için çok az miktarda su dökülür ve sos karıştırılır. Sosun içerisine biraz tuz eklenir.  İsteğe ve damak tadına bağlı olarak nane ve pul biber de eklenerek sos pişirilir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap