.
.

Konut Kredisinde Bireysel Emeklilik Zorunlu Mudur?

.
.

Konut Kredisinde Bireysel Emeklilik Zorunlu Mudur? Konut kredisine olan taleplerin son zamanlarda artması ile beraber konut kredilerinde bireysel emeklilik zorunlu mu sorusu sıklıkla sorulmaya başlamıştır.  Bireysel emeklilik sistemi, pek çok insanın bildiği gibi insanların kendi emeklilik primlerini ödemesi ile belirli koşulları sağlayarak emeklilik hakkı kazanmalarına imkân sağlamakta olan bir sistemdir.

Bireysel emeklilik sistemine ilk katılım mecburi olsa da insanların devam edip etmeme hususunda karar verme hakları saklı tutulur. Bir başka deyişle otomatik katılımla olsa dahi kişilerin adına yapılan bir bireysel emeklilik sözleşmesi talep edilmesi halinde iptal edebilme imkânı sunulur. Bankalar, kendilerine veya anlaşmalı firmalara ait bireysel emeklilik amaçlarını gerçekleştirebilmek için pek çok yönteme başvururlar.

Kişilerin Ev Kredisinde Merak Ettikleri Sorular

Kişilerin Ev Kredisinde Merak Ettikleri Sorular

Bankaların en fazla başvurmuş olduğu yöntemlerden birisi de konut kredilerinde bireysel emeklilik mecburiyetidir. Birçok banka, konut kredisi vermiş olduğu müşterisine bireysel emeklilik yapma koşulu arar. Bu bağlamda ev kredisinde bireysel emeklilik zorunlu mu sorusuna cevap verilebilir. Bankanın konut kredisi kapsamında bireysel emeklilik zorunlu uygulamasının yasal bir dayanağı yer almaz.

Ancak bankalar, bazı dönemler içerisinde hizmet verdikleri konut kredisi kampanyalarında bireysel emekliliği ya da bir başka adı ile BES’ i mecburi tutarlar. Kredi kullanıcılarının buna benzer durumlarda itiraz etme gibi bir avantajı söz konusu değildir. İtiraz edilmesi halinde de kampanyanın bu koşullarda geçerli olduğu, istenmemesi durumunda kredi müracaatının iptal edilebileceği yanıtı verilir.

BES Nedir?

BES Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin aktif bir biçimde çalışma yaşamları süresince yapmış oldukları tasarrufları uzun süreli yatırıma yönlendirerek emeklilik zamanlarında hayat standartlarını koruyabilecekleri bir gelir kazanmalarını sağlamakta olan özel emeklilik sistemi olarak tanımlanır. Kişiler bu sisteme gönüllü bir şekilde katılarak, sosyal güvenlik sisteminin sağlamış olduğu emeklilik gelirine ek bir gelir meydana getirirler.

Son senelerde karşımıza çıkan bireysel emeklilik sistemini (BES) kimi zaman mecburi şekilde katılım göstermek durumunda kalırlar. Özellikle de bankalardan herhangi bir kredi çekmeyi planlayan kişiler için bu sisteme dâhil edilme mecburiyeti temin edilir. Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma hususunda kararlı olan kişi, sunulmakta olan teklifleri bütünü ile geri çevirerek iptal işlemlerini tamamlayabilirler.

Konut Kredisinde Bireysel Emeklilik Zorunluluğu

Konut Kredisinde Bireysel Emeklilik Zorunluluğu

.

Sıklıkla gündeme gelen konut kredisinde bireysel emeklilik zorunlu mu sorusunun yanıtı olarak zorunlu olmadığı söylenebilir. Ancak şikâyetlerden bir sonuç elde edilememesi, kişileri BES yaptırma yoluna zorunlu olarak götürür. Konut kredisinde bireysel emeklilik yapıldığı zaman nasıl bir yol benimseneceği de bir başka önemli konudur.

Bireysel emeklilikte cayma süresi iki ay şeklinde uygulanır. Konut kredisinin çekilmesinin ardından kişinin adına yapılan bireysel emeklilik sisteminde cayma hakkı kullanılarak iki ay içerisinde iptal ettirilebilme şansı yüksektir. Banka tarafından herhangi bir yaptırım ile karşı karşıya kalmamak amacı ile kişiler, adlarına yapılan bireysel emeklilik sisteminin iptalini kredi kesinleştikten sonra yapmaları önerilir.

Konut Kredisinde Bireysel Emeklilik İptal İşlemi

İlk başta yapılan BES kredisi tamamlanmadan iptal edilirse banka tarafından uyarı gelebilir. Bunun yanında, koşullara uyulmadığı gerekçesi ile bir kez daha BES yapılması yönünde bir karar alınabilir. Bu tarz problemler ile karşılaşmamak için kişiler kredilerinin kesinleşmesinin ardından BES iptal isteğinde bulunmalıdırlar.

Bireysel emeklilik sistemi hangi şirkete yaptırıldıysa o şirketin müşteri hizmetleri aranarak bireysel emeklilik cayma hakkın kullanılmak istendiği belirtilebilir. İlgili müşteri temsilcisi bireysel emeklilik sistemini iptal etmemek için kişilere pek çok teklif sunar ve bu bağlamda konut kredilerinde BES zorunlu mu konusundakişiyi caydırmaya amaçlar. Arzu edildiği takdirde kişi ödemelere devam ederek bireysel emeklilik sisteminde kalmaya devam edebilir.

İki Aylık Cayma Hakkı

İki Aylık Cayma Hakkı

Konut kredilerinde konut kredisinde BES zorunlu mu biçiminde sorulan soruların yanıtı hayır şeklinde verilse de bankanın bu durumu yaptırım olarak kullanması nedeniyle krediyi kullanabilmek amacı ile bunu koşul olarak koyan bankanın teklifine kişilerin onay vermesi gerekir. Bu tür bir durumda iki ay içinde bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak mümkündür.

İki aylık süre cayma hakkını belirtir ve bu süre içinde BES iptali yapıldığında sistem için ödenen primler yeniden alınabilir. Ancak iptal sürecini iki ayın geçmesinden sonra yapan kişiler, ödemiş oldukları primlerin iadesini alamazlar. Böyle bir problem ile karşılaşılmaması amacı ile sistem başlangıç tarihini not almak, iki ay geçmeden BES iptalini tamamlamak önerilir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap