.
.

Kilo Vermede İstikrar Stratejileri ile Zayıflayın

.
.

Kilo Vermede İstikrar Stratejileri ile Zayıflayın. Yaz aylarının başladığı bu dönemde, hala kilo vermemiş olanlar diyet yapmaya başladılar bile… Ancak bu konuda ne kadar kararlı olduğumuz çok önemli. Sizde diyete başladıktan sonra, bir haftayı doldurmadan pes edenlerdenseniz, yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir.

Her pazartesi başlayan diyetler, hafta sonuna varmadan heba olup gidiyor. Kilo verirken istikararlı olmak son derece büyük taşımaktadır. Öncelikle psikolojik kendinizi, bu sürece hazırlanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Hem mental, hem de fiziksel açıdan hazır olmadan diyete başlamanız, muhtemelen yarım kalan başarısızlık dolu sonuçlar almanıza neden olacaktır.

Uzmanlar kilo verme sürecinde, dikkat edilmesi gereken durumları tespit ederek altını çiziyor. Yapmanız gerekenler son derece açık ve kolay aslına bakarsanız. İşte bu püf noktalarını araştırdık, sizler için bir araya getirdik. Dilerseniz kilo verirken istikrarlı olmak için neler yapmamız gerektiğine birlikte göz atalım…

Kilo Vermede Odaklanma Süreçleri;

1. Net ve Kararlı Olun… Her şeyden önce hedeflerinizi daha kendinize uygun ve gerçekçi olarak belirlemelisiniz. Mesela 90 kilogramsanız, 1 haftada 10 kilo vermeye çalışmayın. Kilo vermek zaman isteyen ve kararlılık gerektiren bir süreçtir. Öncelikle net bir şekilde ne istediğinizi bilin. Kilo vermeyi net olarak aklınıza koyduğunuza emin iseniz şimdi sıra hedef belirmekte.

Küçük hedefler koyun ve başarınızın ardından, yeni hedefler koyarak yolunuza devam edin. Örneğin artık olmayan pantolonunuza girmek gibi olsun. Bunu başarmanız için yaklaşık olarak 5-7 kilo vermeniz yeterli olacaktır. Daha yüksek hedefler belirlemek, zaman ve sabır istediğinden moral bozmaya ve motivasyon kaybetmeye neden olabilir.

Sağlıklı olan tüm vücut ağırlığınızın %10’unun, 1 aylık bir süreç içerisinde vermenizdir. Şok diyetler uygulayarak ya da kendinizi uzun süre aç bırakarak, bunu başaramazsınız. Düzenli ve düşük kalorili beslenmeli, aldığınız kaloriden daha fazlasını harcamak için egzersizler yapmalısınız.

 Gelişmeleri Yakından Takip Edin
.

2. Gelişmeleri Yakından Takip Edin… Diyete başladınız ve her şey yolunda gidiyor gibi. Ancak bunun istikrarlı olarak devam etmesi için beyninize somut kanıtlat göstermeniz gerekiyor. Diyete başladığınız kiloyu, vücut ölçülerinizi bir yere not etmelisiniz. Haftalık periyodlarla, tüm bu verileri güncellemelisiniz. Böylece ne kadar yol kat ettiğinizi görebileceksiniz.

Bazı dönemlerde iç motivasyonunuzu arttırmak için gerektiğinde küçük kaçamaklar yapabilirsiniz. Ancak öncesinde bu kaçamakları da araştırmalı, kalori miktarını ve ne zaman yerseniz daha az etkileyeceğinizi de öğrenmelisiniz. Ufak kaçamakların diyet sırasında motivasyonu arttırdığını biliyor musunuz?

Kendinizi suçlamayın ve hemen bir B planı oluşturmayı öğrenin. Gün içinde yapılan bir kaçamak sizi çok rahatsız etti ise akşam menünüzde birkaç fedakarlık yaparak günü kurtarabilirsiniz. Temiz bir zihin kilo vermeniz için son derece önemli. Kendinizdeki gelişmeleri fark etmeli ve kesinlikle inanmalısınız.

3. İradenizi Güçlü Tutun… Kilo verme sürecinde sağlam bir iradeye sahip olamadığndan, pek çok kişi yarım bıraktığı diyetleri için hayıflanıyor. İradenizi ne kadar kuvvetli tutarsanız, o kadar net ve başarılı sonuçlar elde edersiniz.

Ara öğünde yemeniz gereken badem sayısını biraz aşmış ya da 1 kereliğine evde tahıl ekmeği kalmadığından beyaz ekmek tüketmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda, aman oldu olan diyerek yemeye devam ederseniz, büyük bir yanılgıya düşmüş olacağınızı bilmelisiniz. Aksine bu durumda diğer öğünlerinize dikkat etmeli ve hemen durumu toparlamalısınız.

İrade hayatta pek çok alanda olduğu gibi kilo verme sürecinde de büyük paya sahiptir. Unutmayın ki gerçek bir başarı, yalnızca inanan ve istikrarlı olan güçlü irade sahiplerinin imzasını taşıyabilir. Kilo vermek zor değildir, zor olan kendinizi buna ikna etme sürecinizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap