.
.

Keten Kumaş Nasıl Yıkanır?

Ketenler diğer kumaşlara göre narin olduğundan deterjanın miktarı, yıkanma ayarı, makine programı ve renklilerin beyazlardan ayrılması önemlidir.

.
.

Keten, keten Elyaf üzerinde yapılan çalışmalar doğrultusunda elde edilen bir kumaştır olmaktadır ve genellikle Bahar ya da yaz aylarına özgü kıyafetler de yoğun olarak kullanılır. Takım elbiseler de daha çok tercih edilen keten kumaş türü Güneş ışınlarını doğrudan cilde ulaştırdı ondan dolayı güneşte yakma özelliğine sahiptir.

Erkeklere oranla kadınların daha çok tercih ettiği keten kumaş çabuk karışması nedeniyle bu olumsuz özelliğine sahiptir. Tiril Tiril yapıda olduğundan dolayı kadınlar tarafından çokça tercih edilir

Keten kumaş nasıl yıkanır?

Keten kumaşlar yapısından dolayı Narin kumaşlar olmaktadır bu nedenlerden ötürü leke çıkarıcılar ile müdahale ederseniz zarar görebileceği için çok dikkatli olmanızda büyük bir fayda var.

Kumaşları çamaşır makinesinde yıkamayı düşünüyorsanız en kısa ayarlama programı seçilmeli ve soğuk ya da ılık su tacıyla kıyafetler tamamen yıkanmalıdır makineyi sıkma yapmadan çalıştırmanız daha iyi olacaktır.

Çamaşır makinesine deterjan gözünde ağzına kadar deterjan doldurmak yerine daha az deterjanla yıkamaya çalışırsanız keten kıyafetlerinizin daha uzun ömürlü kullanılmasını sağlarsınız.

Ayrıca ketenleri yıkarken mutlaka renklerine göre ayırmak gerekmektedir. Krem rengi keten kumaşları tek bir seferde yıkayarak temizlemeniz oldukça büyük önem taşır.

.

Farklı renklerde bulunan keten kumaşları da yine aynı şekilde farklı renklerle yıkamanız birbirlerini deforme etme ihtimalini de düşürmektedir.

Keten kıyafetlerinizi uygun bir şekilde yıkama işlemini tamamladıktan sonra çamaşır makinesinde kurutma işlemi gerçekleştirebilirsiniz fakat tamamen kuru yani dolap kuruluğu bölümünü tercih etmeyiniz. Bütün kurulu programını tercih edersiniz ketenler yıpranmamış olurlar.

Çamaşır kurutma makinasında kuruttunuz ketenler yine özelliklerine uygun bir sıcaklıkta rahatça kurutulabilir.

Çamaşır kurutma makinasında kuruttunuz ketenler yine özelliklerine uygun bir ısıda ütülemenizi tavsiye ediyoruz. Kurutma programı uyguladığınız ketenlerin askıda Güneş ışınlarıyla değil de gölge bir yerde kurutulması çok daha anlamlı ve doğru bir kurutma yöntemi olacaktır. Direkt güneş ışığının denk gelmiş olduğu ketenler zarar görebilir ve deforme olabilir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap