.
.

Kereviz Nasıl Temizlenir? İyi Kereviz Seçmenin Kolay Yolları

.
.

Kereviz, faydaları göz önüne alındığında gerek yemeğiyle gerekse salatasıyla tüketilmesi önemli bir etken gibi duruyor.

Özellikle diyet yapanlara, sağlıklı bir öğün tüketmek isteyenlere ilk öneriler arasında yer alıyor. Tabii ki çocukların patates diye yedikleri bir sebze olduğu için anneler biraz şanslı. Ancak yetişkinler için kerevizin iyi yanlarına odaklanmak şart.

Antioksidan kaynağı olmakla beraber vitamin ve mineralleriyle müthiş bir etki gösterebiliyor. Bu yüzden iyi kereviz seçmenin bunları alma noktasında iyi bir başlangıç olacağını düşünüyoruz. Kum ve toprak kalıntılarıyla kirli bir görünümü olması ve çabuk kararması en büyük handikap.

Kereviz renk olarak yeşil tonlarını içerir. Yaprak kısımlarında sarı, kahverengi ya da siyahlaşma varsa bu kerevizlerden uzak durmanız önerilir. Ayrıca yapraklarının sıkı ve dik olması gerekir. Ayrılmış yapraklara sahip kerevizler tercih edilmemelidir.

Kereviz Nasıl Temizlenir? İyi Kereviz Seçmenin Kolay Yolları

Kereviz Nasıl Temizlenmelidir?

Kereviz için en iyisini seçmek gerçekten önemlidir. Bu hem koku hem de lezzet bakımından size katkı sağlayacak. Ancak iyisini seçseniz bile ilk bakıştan itibaren temizlemesi ayrı bir külfet gibi gözükebilir. Ancak güzelce yıkandıktan sonra hiçbir hazırlık sürecine gerek kalmayacaktır.

.

Yıkama işlemini yaparken çoğu kişi sirke kullanmaktadır. Sirkeli su ile mikroplarından arındırmak, sonrasında durularken yabancı cisim ve topraktan tamamıyla temizlenmesini sağlamak mantıklı olan metot olarak görülüyor.

Yıkama işlemini böylece bitirerek kerevizi kesmeye ve doğramaya başlayabilirsiniz. Salata için daha iri parçalara kesilerek kullanılsa da yemek esnasında biraz daha küçük parçalar olarak kesiliyor.

Hazırlık aşamasında hem yıkama ve temizleme hem de kesme sonrasında koku ile ilgili bir sorun yaşayabilirsiniz. Özellikle kerevizin bazen rahatsız edebilecek bir kokusu olabiliyor.

Bu kokunun sinmesini istemediğimiz için bazı önlemler alıyoruz. Fakat kerevizin kokması için bir süre geçmesi ve kararması şart. Bu kararmaya başlama olayının ardından koku duyulmaya başlar.

Dolayısıyla temizledikten birkaç saat sonra pişirmek yerine pişirmenize 20 dakika kala kerevizleri ayıklamanızı öneririz. Ayrıca temizlik aşamasında sirkeli su ile yıkanması gerektiğinden söz etmiştik.

Ardından güzelce duruladıktan sonra kerevizleri temiz bir suyun içerisinde bekletebilirsiniz. Bu sayede kararma aşamasını yavaşlatır kokunun ortaya çıkmasına engel olursunuz. Pişirmeye başlayınca zaten kararması mümkün olmayacağı için sorun ortadan kalkar.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap