.
.

Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? Lezzet Sırrı

.
.

Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? Lezzet Sırrı. Özellikle çay saatleri günün en güzel saatleri arasındadır. Bu nedenle de çay saati denince ilk akla gelen de kek olmaktadır. Hem biraz tatlı olması hem de yapımının pratik ve kolay olması nedeniyle oldukça tercih edilmektedir. Kek Yapmanın püf noktaları da elbetteki var. Özellikle kek yapılırken kullanılacak olan malzemelerin miktarına çok dikkat edilmelidir.

Yapılacak olan kek çeşidine göre kek tarifi alınmalıdır. Nasıl bir içerikle yapılacaksa ona göre malzemeler bir araya getirilmelidir. Kek yapmanın püf noktaları arasında kullanılacak olan malzemelerin özenli seçimi de önem arz etmektedir. Bunun için mutlaka tarif dikkatli bir şekilde incelenmeli ve malzemeler ona göre bir araya getirilmelidir.

Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir
Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir

Kek Nasıl Yapılır?

Başta da söylendiği gibi çay saatlerinin vazgeçilmezi olan kek için kolay tarifler bulunmaktadır. Bunun için trend724.com size yardımcı olmaktadır.  Kek yapmanın püf noktaları ve bu konuda yapılması gerekenleri sizlere sunmaktadır. Kek nasıl yapılır sorusunun cevabı ise öncelikle gerekli olan malzemeler bir araya getirilmelidir.

Kek malzemeleri bir araya getirildiğinde özellikle içine konacak olan margarin, yumurta ve yağ gibi malzemelerin ısısına çok dikkat edilmelidir. Çok soğuk ya da çok sıcak olması kekin pişmesi açısından sorun yaratabilmektedir. Aynı zamanda kek yapımı esnasında dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de unun elenerek kullanılmasıdır. Bu şekilde kullanım sağlanması çok farklı bir deneyim sunacaktır.

Bütün malzemeleri bir araya getirmenin ardından çırpmak yerine önce karıştırın bu eklenen malzemelerin daha iyi bir karışım hali.ne gelmesini sağlayacaktır. Bu nedenle çırpmadan önce karıştırılması çok daha iyi bir şekilde homojen karışım olmasını sağlayacaktır.

Sade Kek Tarifi, Malzemeleri
Sade Kek Tarifi, Malzemeleri

Sade Kek Tarifi, Malzemeleri

Kek çeşitleri arasında en çok tercih edilen ve yapımı diğer çeşitlerine göre daha kolay olan keklerdendir. Bu nedenle çay keyfi için çok daha fazla tercih edilmektedir. Sade kek tarifi, malzemeleri için trend724 bu konuda pratik hazırlama önerisi sunmaktadır.

.

6 kişilik sade kek yapımı için gerekli olan malzemeler;

 • Üç adet yumurta,
 • Bir su bardağı toz şeker,
 • Yarım su bardağı kadar sıvı yağ,
 • Bir su bardağı kadar süt,
 • 1 paket kabartma tozu,
 • 1 paket vanilin,
 • 2 Su bardağı kadar un.

Malzemeler bir araya getirildikten sonra kek yapımı için kek kalıbı kullanılabileceği gibi bir borcam da kullanılabilmektedir. Kek yapmanın püf noktaları arasında yer alanlardan bir tanesi de kalıbın yağlanmasının sağlanmasıdır. Bunun nedeni de kalıptan çıkarılırken parçalanmaması içindir.

İlk başta fırın önceden ısıtılmış olmalıdır. Fırınınızı 160-180 derece olacak şekilde ısıtmalısınız. Verilen malzemelerden yumurta ve toz şeker bir kaba alınmalıdır. Diğer malzemeleri koymadan önce ilk başta bu ikisi karıştırılmalıdır. Daha sonrasında yağ ve süt eklenmelidir. Aynı şekilde bu karışımda bir çırpacak ile karıştırılmalıdır. Ardından un, vanilin ve kabartma tozu eklenmelidir. Homojen bir karışım olana kadar karıştırılmalıdır.

Yağlanmış olan kek kalıbına, hazırlanan karışım dökülmelidir. Kalıba dökülen karışımın her yere eşit olarak dağılımı sağlandıktan sonra önceden ısıtılmış olan fırına verilmelidir. Kabarana kadar ve içi çekene kadar pişirilmelidir. Yaklaşık olarak 35-40 dakika kadar pişirilmelidir. İçinin ekip, çekmediğini kontrol etmek için bir kürdan ya da bıçak yardımıyla kontrolü sağlanmalıdır. Pişmiş olan kek fırından çıktıktan sonra biraz soğumaya bırakılmalı ve sonra tüketimi sağlanmalıdır.

Evde Kolay Kek Tarifi Nasıl Yapılır
Evde Kolay Kek Tarifi Nasıl Yapılır

Evde Kolay Kek Tarifi Nasıl Yapılır?

Sevilen tatlılar arasında başta gelen yiyeceklerden biri olan kek, hem yapımı hem de tadı açısından oldukça tercih edilmektedir. Evde kolay kek tarifi nasıl yapılır dendiğindede en başta malzemelerin hazırlanması gelmektedir. Çok kısa sürede hazır olacak olan kek tarifi için olmazsa olmazlar arasında; un, yumurta, yağ, şeker, kabartma tozu ve vanilin gelmektedir.

Malzemeler tek tek derin bir kaba konmalıdır. Her malzeme konmasından sonra tek tek çırpılmalıdır. Kek yapmanın püf noktaları arasında yer alanlardan bir tanesi de bütün malzemeler tek tek eklenerek karıştırılmasıdır. Ayrıca malzemelerin çırpmaktan ziyade bir spatula yardımı ile karıştırılması homojen bir karışım oluşturacağından daha lezzetli olacaktır.

Kakaolu Kek Malzemeleri Nelerdir?
Kakaolu Kek Malzemeleri Nelerdir

Kakaolu Kek Malzemeleri Nelerdir?

Kek çeşitleri göz önüne alındığında en çok tercih edilenlerinden bir tanesi de yine kakaolu kek olmaktadır. Bu nedenle de kakaolu kek malzemeleri nelerdir ve nasıl yapılır sorunun cevabı;

.

Yapımı için gerekli olan malzemeler;

 • 2-3 adet yumurta,
 • Bir su bardağı kadar sıvı yağ
 • 1,5 Su bardağı kadar toz şeker
 • 1 paket kakao tozu
 • Bir su Bardağı kadar yoğurt
 • 1,5-2 paket kadar kabartma tozu
 • 1-1,5 paket vanilin
 • 3 su bardağı Un

bu malzemeler bir araya getirilerek bir kek hamurunun oluşması sağlanmalı ve kek kalıbına homojen bir şekilde dökülmelidir. Yine önceden ısıtılmış fırına atılmalıdır. Pişene kadar beklenmeli ve pişme esnasında fırının kapağı açılıp kapatılmamalıdır. 30-35 dakika sonrasında kekin içi çekip çekilmediği kontrol edilmelidir. Piştiğinden emin olduktan sonra soğuması beklenmeli ve servis edilmelidir.

Portakallı Kek Nasıl Yapılır?

Portakallı kek nasıl yapılır şeklindeki sorular için verilen cevaplardan bir tanesi de kek için gerekli olan standart malzemelerin yanı sıra portakal suyu ve portakal kabuğu rendesinin olmasıdır. Un, şeker, yağ, yumurta, kabartma tozu, vanilya ve süt dışında bu iki malzemenin de eklenmesiyle yapılabilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken konunun başında kullanılacak olan portakal suyu ve portakal kabuğu rendesinin ölçüsü olacaktır. Yumurta ve şeker derin bir kaba eklendikten hemen sonra bir su bardağı kadar portakal suyu ve iki portakalın kabuğunun rendesi eklenmelidir. Diğer malzemelerde eklenmeli ve karışım sağlanmalıdır. Önceden ısıtılmış fırına atılmalı ve pişme sağlandıktan sonra servis edilmelidir.

En Lezzetli ve Kolay Kek Tarifleri
En Lezzetli ve Kolay Kek Tarifleri

En Lezzetli ve Kolay Kek Tarifleri!

En lezzetli ve kolay kek tarifleri için yapmanız gereken trend724.com olarak verilen püf noktaları ve tarifler size yardımcı olacaktır. Kek yapmanın püf noktaları sayesinde siz de artık tam kıvamında ve tam tadında kekler yaparak çay saatlerinizi renklendirebilirsiniz.

İster sade kek, ister kakaolu, isterseniz de portakallı kek yapmak isteyin. Bunun için burada verilen tarifler ile siz de en lezzetli kekleri servis edebilirsiniz. Kolay kek tarifleri sayesinde çay saatlerinde adınızdan söz ettireceksiniz. Tek yapmanız gereken burada yer alan püf noktalarına dikkat etmeniz olacaktır.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap