.
.

İkinci El Konut Kredisi Şartları 2023 Nelerdir?

.
.

İkinci El Konut Kredisi Şartları 2023 Nelerdir? Ev kredisi kapsamında kişiler tarafından en fazla merak edilen konulardan birisi olarak 2.el konut kredisi şartları sayılabilir. Çeşitli bankaların internet sitelerine bu konu ile alakalı olarak bir bilgiye sahip olmak isteyen vatandaşlar, tam anlamı ile meraklarını giderememiş olmaktan şikâyet ederler. Bunun nedeni ise bankalar tarafından net olarak bir açıklamanın bulunmamasıdır. İkinci el konut kredisinin şartlarından biri de taksitli ödemedir.

Standart uygulamada, krediyi ödemek için maaşın veya diğer gelirlerin toplamının yarısı kadarı kullanılabilir. Konut kredilerinde bu oran ihtiyaç kredilerine kıyasla daha yüksektir. Evli olan kişiler eşlerinin de maaşı eklenmesi ile birlikte 2.el ev kredisi şartları için hesaplama yapılır. Evli olmayan kişilerde ise aynı evde yaşayan kardeşler veya anne-babanın durumu da benzer şekilde yapılır.

İkinci El Konut Kredisi Başvurusu

İkinci El Konut Kredisi Başvurusu

Kredi notu ne kadar yüksek olursa, başvurunun onaylanma olasılığı da o kadar yüksek olur. Kredi başvurularında kredi notlarının yanı sıra aktif veya yakın zamanda gerçekleşen hacizler, icra, fesih, yasal ve idari prosedürler de önemli unsurlardır. İkinci el konut kredisi 15 yıla kadar kullanılabilir.

Yüz seksen aydan fazla taksit ile ödeme planı yapma şansı sunulmaz. Aynı zamanda da 2.el ev kredisi şartları açısından ele alındığı zaman, kamu bankaları, konut kredisi paketinde ipotekli konutların kredili alımına onay vermek için sıcak yaklaşmazlar.

2.el Konut Kredisi Şartları

2.el Konut Kredisi Şartları

İkinci el konut kredisi koşullarından birisi olan sosyal hayatı destek paketinin sadece bir defaya mahsus olacak biçimde kullanılmasıdır. Bu anlamda 2.el ev kredisi şartları arasında konut kredisi destek paketinden bir defa olarak yararlanan tüketiciler, Başka bir konut kredisi çekebilme hakları yoktur. Bunun beraberinde azami kredi tutarında da bir kısıtlama yapılması da diğer bir şarttır.

En yüksek çekilebilecek konut kredisi tutarı 500.000 TL iken İstanbul, Ankara ve İzmir olarak üç büyük şehirde konut fiyatlarının daha fazla olması nedeniyle bu şehirler için istisnai bir durum söz konusudur. Bu noktada İkinci el ev kredisi şartları kısacaİstanbul, Ankara ve İzmir’den satın alınmak istenen konutlarda 750.000 TL’ye kadar kredi kullanılabilmesine izin verilir.

İkinci El Konut Kredisi için Gerekli Belgeler

.

Satın alınması istenen eve ait tapu, kişilerin gelir belgesi, nüfus cüzdanı, gelir belgesi taksit ödemelerini karşılamadığı takdirde hane gelirinizi belirten diğer gelir belgeleri, ödenmiş herhangi bir fatura ve bazı bankalar SGK Dokümanları için, e-devlet şifresini de isteyebilir.

Bu evrakların tamamlanması sağlandığında ve bankalar tarafından talep edilen koşulları uygun olduğuna karar verilirse Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar olmak üzere bütün bankalardan ikinci el ev kredisi şartları ile uygun olacak şekilde kişilerekredi sağlanır.

İkinci El Konut Kredisi Tarih Şartı

İkinci El Konut Kredisi Tarih Şartı

Konut kredisi anlamında dikkat edilmesi gereken bir konu olan İkinci el konut kredisi tarih şartı önemli bir detaydır. Kamu bankaları kişilerin ikinci el ev kredisi avantajlarından faydalanabilmeleri için alınması planlanan evin 2022 senesinden sonra el değiştirmemiş olarak bulunması gerektiğini belirtir.

Bir başka deyişle alınmak istenen konutta 01.01.2022 tarihinin devamında bir tapu değişikliği söz konusu olduğu zaman ve buna ek olarak tapu maliki (sahibi) değiştiyse ilgili konut için 2.el ev kredisi şartları ile uygun olarak çekilmesine izin verilmez. Kamu bankalarının yakın bir zaman içinde çekilen konut kredilerini, uygun konut kredisi oranından yapılandırmasını önlemek amacı doğrultusunda bu şekilde bir karar aldığı belirtilir.

İkinci El Konut Kredisinde Önemli Ayrıntılar

Bazı kişiler son dönemde aldıkları konut kredisini ayarlamak için bir kamu bankasının sosyal yaşam destek kredisi programını kullanmak isterler. Düşen faiz oranları, bu tür yeniden yapılandırma işlemlerinde konut kredi, müşterilerine önemli avantajlar sağlar. Kamu Bankalarının ilk konut kredisi planının amacı, konuta sahip olmayan kişilerin öncelikle ev almalarını sağlamaktır.

Bu durumda 2022 yılından sonra devredilen konutlar için ikinci el konut kredisine başvuru yapılması gibi bir durum mümkün değildir. Döviz kurlarının yanı sıra gerçekleşen satış işlemleri de bu durumdan etkilenmiştir. Kişilerin amaçları kendilerine veya yakınları için konut kredisi yapılandırmak olmasa dahi, 2.el ev kredisi şartları bakımından tarih koşulları nedeniyle tercihli konut kredisi oranından kişiler yararlanamazlar.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap