.
.

Hollanda Yemek Kültürü

Her ülkenin ve yörenin kendine has bir yemek ve mutfak kültürü ile birlikte çeşitli damak tatları vardır. Kendi mutfağımızda kullanmayı tercih etmediğimiz bir ..

.
.

Her ülkenin ve yörenin kendine has bir yemek ve mutfak kültürü ile birlikte çeşitli damak tatları vardır. Kendi mutfağımızda kullanmayı tercih etmediğimiz bir çok sebze, meyve veya et türünü yabancı mutfaklarda görerek şaşırabilir ve genellikle de yadırgarız. Bir çok ülkenin mutfak kültürü bizden çok farklıdır. En farklı mutfaklardan birisi de Hollanda mutfağıdır.

Hollanda mutfağının ön plana çıkan lezzetlerinden biri de peynirlerinin çok çeşitli olmasıdır. Peynirlerinin bu kadar fazla çeşitte olmasıyla birlikte peynirli lezzetler de ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde de tüketilmeye başlanan peynir kızartması, Hollanda’nın en önemli atıştırmalıklarından birisidir. İçecek olarak da kahveyi hayatlarının vazgeçilmezi olarak kabul etmektedirler. Kahve ile birlikte her şeyi yiyebilmektedirler.

Hollanda Et Yemekleri

Et yemekleri Hollanda’nın en yağlı ve baharatlı yemeklerinden birisidir. Genellikle etli çorba şeklinde tüketmektedirler.

En çok bilinen et yemeklerinden birisi Stamppot boerenkool isimli yemek çeşididir. Yemeğinde içinde patates ezmesi ile birlikte yeşil lahana salatası bulunur ve et ile karıştırılarak yenilir. Et yemeklerinden en çok tercih edileni de sosisli tariflerdir.

Hollanda’nın kıyı bölgesinde yaşayanlar, kırmızı et yerine daha çok balık eti tüketirler. Balık ile birlikte bir çok yemek türü hazırlamaktadırlar.

.

Hollanda’da baharat ve sos kullanımı

Hollanda’da hazırlanan kırmızı et yemeklerinde çok fazla baharat kullanılmaktadır. Endonezya mutfağı da Hollanda’da yaygın bir şekilde kullanılan mutfak kültürüdür. Fıstık ezmeli sosu yemeklerin büyük bir bölümünde kullanırlar.

Elmaya da yemeklerde sıklıkla yer verirler. Çorbaların içine 2 dilim elma eklenmesi oldukça popülerdir.

Çorba ile sebze yemekleri

Hollanda’da en çok tüketilen sebze çeşitleri olarak patates, havuç, brokoli, lahana gibi kış sebzeleri yer almaktadır.

Rookworst isimli çorbaları çok sık tüketilen bir tariftir. Füme sosis ile birlikte pişirilen bir tür bezelye çorbasıdır ve kış ayında sıkça tercih edilir.

Hollanda’da Atıştırmalıklar

.

Atıştırmalıkları genellikle kahve yanında tüketirler. Kahve ile birlikte yalnızca tatlı değil, her türlü tuzlu, baharatlı lezzetleri tüketmektedirler. Sosis gibi etleri bile kahve ile birlikte tüketebiliyorlar. Öğle yemeklerinde de yaygın olarak pankek tüketilmektedir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap