.
.

Fatma İsminin Anlamı

.

Fatma İsminin Anlamı

.

Fatma İsminin Anlamı Her anne ve baba bebeği için en güzel ismi seçmek ister. Bu yüzden bebekler daha doğmadan evvel, aileler tatlı bir isim bulma telaşına düşmektedir. Bu noktada geçmişten günümüze kadar gelmiş olan klasik isimler bulunmaktadır. Bunlardan karşımıza en sık çıkan kız isimleri arasında Fatma adı bulunur. Anne ve babaların sıkça araştırdığı “Fatma isminin anlamı nedir?” sorusuna birbirinden güzel anlamlarla cevap verilmektedir. Fatma ismi ay ışığı; rahat, huzurlu kişi anlamına gelmektedir. Bunun yanında Güneş’i az gören yer; Kuzey anlamına geldiği de bilinmektedir. Tüm bu anlamlara ek olarak, TDK’ye bakıldığında ise çocuğunu sütten kesen kadın anlamına geldiği görülür. 

Bir birey hayatı boyunca aynı ismi taşımaktadır. Bu sebeple anne ve babalar çocuklarına, başka insanlar tarafından yadırganmayacak ve anlamı da güzel olan isimler seçmeye çalışmaktadır. Bu noktada ise Fatma isminin kültürümüzdeki yeri oldukça büyük önem taşımaktadır. Fatma; nesilden nesle aktarılmış olan ve ülkemizde hala yaygın bir şekilde kullanılan isimlerden bir tanesidir. Bu isim günümüzde en çok kullanılan kız isimleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Ülkemiz sınırları içerisinde yaklaşık 1.226.894 kişide bulunmaktadır. Bunlardan 163.401’i İstanbul, 66.607 tanesi Ankara, 53.032 tanesi ise İzmir gibi büyük illerimizde yer almaktadır. 

Ailelerin bebeklerine isim seçerlerken dikkat ettikleri bir diğer konu ise istedikleri isimlerin Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediğidir. “Fatma ismi Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu?” sorusuna cevap olarak ilk olarak ismin Arapça kökenli olmasına rağmen, Kuran’da geçmediğini söylemekle başlamak doğru olacaktır. Ancak bu ismin dinimizdeki yeri oldukça büyüktür. Bunun sebebi Hz. Muhammed (s.a.v)’in ilk eşinden olan Hz. Hatice (a.s.)’den olan büyük kızının adı olmasıdır. Bu isim aileleri tarafından çocuklarına verilebilecek dinen caiz isimlerin en başında gelmektedir.

Bilindiği üzere, günümüzde uzmanlar isimlerin analiziyle beraber, kişilik analizleri de yapmaktadır. Fatma isminin analizi ve Fatma isminin kişilik analizine göre iradesi güçlü, genellikle olumlu bir amaç üzerinde odaklanabilen ve çevresindekileri motive etmeyi başaran kişilerdir. Bunların yanında kendine güvenen, cesur, kararlı, enerjik ve lider özellikleri gibi olumlu özelliklere sahip olan bireylerdir. Ancak elbette olumsuz bazı özellikleri de vardır bunlardan ilki karamsar olmalıdır. Ayrıca, bu isme ait kişiler kolayca etki altına alınabilen, kırılgan, kendini zorlamayı sevmezler.  Kader sayılarının 1 olması zirvenin ve egoizmin temsilcisidir. Bu sebeple Fatma ismine sahip olan insanlar bencil ve inatçı kişiler olabilmektedir. Ancak bu rakam aynı zamanda öncü ve kudretli olan insanı da temsil etmektedir. Bu sebeple Fatma ismine sahip olan kişiler genel olarak liderlik özelliğine sahip olan kişiler olmaktadır. Bu isme sahip olan kişiler genelde oldukça yaratıcı ve engin hayal gücüne sahip olurlar. Sanatı ve müziği severler. Ayrıca doğaya değer veren kişilerdir. Özellikle sevdikleri insanlara karşı beslediği duygular çok daha derin ve samimi olmaktadır. 

fatma-isminin-anlami-12198
Fatma İsminin Anlamı

Ülkemiz sınırları içerisinde Fatma ismine sahip olan ünlüler bulunmaktadır. Fatma ismine sahip birçok kişiden bir tanesi de ünlü ve başarılı oyuncu olan Fatma Girik, günümüz oyuncularından Fatma Toptaş ve ayrıca günümüz tiyatrocularından olan Fatma Tezcan’ı örnek olarak vermemiz mümkündür. Fatma ismine benzer isimlerde ülkemizde kullanılmaktadır. Bu isimlere örnek olarak Fatıma, Fatoş, Fato, Fatime, Fahima, Funda, Feyza, Fulya, Ferda, Faika gibi isimleri vermek mümkündür. Bunun yanında Fatma ismini ikinci bir isimle desteklemek isteyen kişiler ise genelde; Nur, Gül, Betül, Sena, Sude ve Kübra gibi uyumlu isimleri de seçebilmektedir.

Fatma isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – [Bakınız: Fatime]
 • 2 – Ay Işığı, Rahat Huzurlu Kişi
 • 3 – Güneşi Az Gören Yer; Kuzey
 • 4 – Hz. Peygamberimiz (S.A.V.)’İn Kızıdır. Cehennem Ateşinden Uzaklaşmış Demektir.
 • 5 – Çocuğunu sütten kesen kadın.
 • 6 – Hz. Resulullah (saa) buyurdu ki; “Ey Fatıma! Seni neden Fatıma diye adlandırdım biliyor musunu? Dedim ki; Ya Resulallah neden böyle adlandırdınız? Buyurdu ki; Allah Teala kıyamet günü seni ve neslini cehhennem ateşinden uzaklaştıracaktır. (Seyyid Ahmed Zeyni Dahlan c.1 s.7)
 • 7 – Hz. Muhammed’in (s.a.a.) ilk eşi Hz. Hatice’den (a.s) doğan kızının adı.
 • 8 – Fatima
.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Fatma ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Fatma ismini kullanan 1.226.894 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Fatma ismini kullanan 163.401 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Fatma ismini kullanan 66.607 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Fatma ismini kullanan 53.032 kişi bulunmaktadır.

Fatma isminin Türkiye sıralaması

Fatma en çok kullanılan 2. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Fatma isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Fatma isminin Harf Analizi

Kişiye Fatma ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Fatma İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Fatma ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Fatma isminin anlamını gözden geçirin!

Fatma İsminin Numerolojisi

Fatma isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

F: yedi
A: bir
T: yirmi dört
M: on altı
A: bir
TOPLAM: 49

Fatma ismi, Türkçe kökenli bir isim olup Türkiye’de ve diğer Türk kökenli toplumlarda yaygın olarak kullanılan bir isimdir. İşte bazı ünlü Fatma’lar:

 1. Fatma Girik: Türk sinema oyuncusu ve siyasetçidir. Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olarak tanınır. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekilliği yapmıştır.
 2. Fatma Aliye Topuz: Türk yazar ve kadın hakları savunucusudur. Türk edebiyatının ilk kadın romancılarından biri olarak bilinir. Edebiyat alanında önemli eserler kaleme almıştır.
 3. Fatma Şahin: Türk siyasetçi ve gazetecidir. Türkiye’de çeşitli bakanlık görevleri yapmıştır. Şu an Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapmaktadır.
 4. Fatma Bucak: Türk ressam ve aktivisttir. Sanat eserleriyle tanınırken, sosyal ve politik meselelere duyarlılığıyla da bilinir.
 5. Fatma Neslişah Osmanoğlu: Osmanlı Hanedanı’ndan bir prenstir. II. Abdülhamid’in torunu ve son Osmanlı padişahı Vahdettin’in kızıdır.
.

Bu, Fatma ismiyle tanınan bazı ünlü kişilerin örnekleridir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap