.
.

Dışkıda Mukus Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dışkıda Mukus Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Dışkıda mukus çeşitli hastalıklar nedeni ile olur. Belirti verdiği andan itibaren tanı için testler yapılmalı ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

.

Mukus Nedir?

.

Mukus, vücudun birçok bölgesinde bulunan bir tür sıvı veya jelimsi madde olup, öncelikle mukus zarları tarafından üretilir. Mukusun ana işlevi, vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktır.

Bu zarlar, ağız, burun, boğaz, akciğerler ve sindirim sistemi gibi vücudun birçok iç bölgesinde bulunur ve mukus üreterek bu bölgeleri nemli tutarlar. Mukus, bakteri ve diğer yabancı maddeleri hapsederek ve dışarı atarak vücudun enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur.

Ayrıca mukus, solunum yolu ve sindirim sistemi gibi organların düzgün çalışmasına yardımcı olur. Örneğin, solunum yolunda mukus, hava yollarını nemli tutarak ve toz ve diğer partikülleri yakalayarak solunmayı kolaylaştırır. Sindirim sisteminde ise mukus, mide asidinin duvarları tahrip etmesini engelleyerek mide ve bağırsakların korunmasına yardımcı olur.

Dışkıda Mukus sebepleri nelerdir?

Dışkıda mukus görülmesi, dışkıda yani gaitada beyaz ile sarımtırak arası bir renge sahip sümüğe benzer kıvamda bir salgı görülmesidir

Bu salgı aslında bağırsaklarda önemli bir göreve sahip ve normalde oluşan bir salgıdır. Ancak bazı anormal durumlarda, hastalıklarda bu salgının artışı sonucu dışkıda mukus görülmektedir. Normalde mukus bağırsak yapısını korumak ve besinlerin bağırsağa geçişini kolaylaştırmak için salgılanır.

Mukus miktarı normal seviyesi ise gaita ile atılırken gözle görülemeyecek kadar azdır. Bu yüzden dışkıda mukus miktarı normalden az olduğunda korkulacak bir durum söz konusu değildir.

Dışkıda mukus miktarının fazla olmasının sebepleri nelerdir?

Dışkıda Mukus Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Dışkıda Mukus Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
.

Dışkıda mukus miktarının normalden fazla olması gaitada beyaz ya da sarı renkli sümük ya da jöle kıvamında bir madde görmemize sebep olur. Bu gibi durumlarda kişiler bazen önemseme de aslında birçok rahatsızlığın habercisi olmaktadır.

Gaitada mukus görülmesinin sebepleri şu şekilde sıralanabilir; bağırsak enfeksiyonları, bağırsak enfeksiyonlarına sebep olan bazı bakteriler, mantarlar, virüsler ve parazitler (salmonella, yersinia, shigella gibi), irritabl bağırsak sendromu (İBS), kabızlık, basur, kistik fibroz, anal çatlaklar, hemoroid, rektum kanseri, zehirlenmeler gibi durumlardır.

Ancak bu gibi hastalıkların yanında bazen normal fizyolojik sebeplerle de herhangi bir hastalık olmadan mukus seviyesi artabilir. Yaşamınızda yapmış olduğunuz herhangi bir değişiklik ile artış görülebilir. Yemiş olduğunuz herhangi bir gıda ve hava durumu değişiklikleri gibi sebepler ile de mukus artışı görülebilir.

Dışkıda mukus olmasının sebep olduğu hastalıklar nelerdir?

Dışkıda aşırı miktarda mukus olması bazı hastalıkların görülmesine sebep olur. Mukus oluşumuna yol açan hastalıklar, birçok şekilde belirti verir.

İrritabl bağırsak sendromu (İBS)

Dışkıda mukus olmasının sebep olduğu hastalıklar nelerdir?
Dışkıda mukus olmasının sebep olduğu hastalıklar nelerdir?

Karında şişlik, gerginlik ve baskı hissi, kabız (konstipasyon) ya da ishal (diyare), bulantı, kusma, dışkı kıvamında ve yapma süresinde değişiklik, dışkının çıkışı esnasında ağrı veya acı duyma, dışkıda mukus görülmesi gibi belirtiler gösteren bir rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlık sıklıkla günlük yaşam aktivitelerinde değişiklik, yenilen ve içilen gıdalarda değişiklik ya da stres kaynaklı bazı durumlar sebebi ile ortaya çıkan bir tablodur.

Bu rahatsızlık genellikle kişiye uygun bir diyet ve rahatsızlığın durumuna göre gerekli ilaçlar ile düzelir. Doktora muayene olunup, gerekli tahliller ve tetkikler yapılarak uzmanın uygulamış olduğu tedavi ile bu durum kolayca tedavi edilebilir.

Ülseratif Kolit

.

Bağırsağın iç yüzeyini saran mukozanın iltihaplanması ve ülserler oluşması sonucu ülseratif kolit meydana gelir. Bu durumda hastalarda karın ağrısı ve karın içi seslerde artış, dışkıda mukus görülmesi, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, rektal ağrı, ateş, ishal, makattan kan gelmesi gibi birçok belirtiler görülür.

Bağırsak Tıkanıklığı

Dışkıda mukus olmasının sebep olduğu hastalıklar nelerdir?
Dışkıda mukus olmasının sebep olduğu hastalıklar nelerdir?

İnsanların günlük belli miktarda su içmeleri gerekmektedir. Çünkü su vücudumuz için en önemli besindir. İçilen su miktarı kişilerin boy ve kilo oranlarına, vücutlarında kas ve yağ oranına göre değişiklik gösterebilir. Bu su miktarından daha az su içilmesi kişilerde birçok rahatsızlığa sebep olur. Bu rahatsızlıklardan biri de bağırsak tıkanıklığıdır.

Çünkü gereken miktarda su içilmediği taktirde kişilerde kabızlık görülmektedir. Kabızlık durumunda bağırsak mukus salgısının üretimini arttırır ve bu artış sonunda sindirim sistemi tıkanıklıkları görülebilmektedir. Böyle bir tabloda cerrahi müdahale ile tedavi yapılması gerekir.

Besin Alerjisi

Bazı insanların bazı gıdalara alerjileri vardır. Bu gıdaların tüketilmesi sonucu vücut alerjik reaksiyon olarak dışkı değişikliği ile kendini belli eder. Dışkı değişikliği, normal dışkının görüntüsü, kokusu, kıvamı dışında bir anormallik görülmesidir.

Bu gibi besin alerjileri durumunda bağırsakta mukus salgısında artış görülür. Bunun sonucunda dışkıda mukus görülür. Besin alerjisi olan hastalarda kabızlık ya da ishal, deri döküntüsü ya da kaşıntı ve şişkinlik görülür. Böyle bir tablonun varlığında hemen uzman doktora danışılarak gerekli müdahalelerin yapılması gerekir.

Dışkıda mukus görülmesi durumunda tedavi mümkün müdür?

Dışkıda mukus görülmesi durumu genellikle herhangi bir rahatsızlığın belirtisidir. Bu nedenle bu rahatsızlığın ne durumda olduğu ve tedavi edilebilir şekilde olup olmaması hastadan hastaya göre değişir. Dışkıda mukus görülmesi tedavisi hastalığa yönelik yapılmaktadır.

Altta yatan ciddi bir hastalık yok ise bu durum yenilen ve içilen gıdalara dikkat edilerek, psikolojik olarak kişilerin kendini rahat hissetmesi sağlanarak ve uygun bir diyet ve egzersiz ile bu durum tedavi edilebilir. Diğer hastalıkların tedavisi ise genellikle mümkündür.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap