.
.

DASK Adres Kodu Sorgulama

.
.

DASK Adres Kodu Sorgulama 1 Mart 2013 tarihinden itibaren tüm konutlar için zorunlu hale gelen Deprem Sigortası yani kısa adıyla DASK yapılabilmesi için gerekli olan on haneli özel bir kodu vardır. Bu koda DASK adres kodu denilir. Konutlarına deprem sigorta poliçesi yaptırmak isteyenlerin mutlaka bu adres kodunu bilmesi gereklidir. Bu adres işlemlerin çok kısa bir sürede yapılmasına imkân tanır. Adres kodunun oluşturulmasının nedenlerinden bir tanesi deprem anlarında felaket senaryolarının en aza indirilmesini sağlamaktır.

Herhangi bir deprem sorunu yaşandığında vakit kaybetmeden DASK Adres kodu ile poliçeyi hızlıca ulaşılır ve işlemler hızlı bir şekilde halledilir. Yasal bir zorunluluk halinde olan zorunlu deprem sigortasının yaptırılabilmesi için başka adres kodunun mutlaka bilinmesi gerekir. Her sene yenilenmesi gereken DASK poliçesinde adres kodu ile ilgili özel kodun bilinmesi yenileme için ihtiyaç olan konulardan bir tanesidir.

DASK Adres Kodu ve UAVT Nedir?

DASK adres kodu diğer adıyla UAVT olarak bilinir. Ülke sınırları içerisinde bulunan bütün konutların zorunlu deprem sigortasının yapılması gerekir. Bu sigortanın yapılabilmesi için de on haneli olarak her binaya bir kimlik numarası verilir. Bu kimlik numarası DASK adres kodu yerine geçer. Bu kod ile birlikte aynı araba plakaları gibi elde edilen numaralar anında binanın bilgilerine ulaşılmayı sağlar. Bu işlem zamandan tasarruf edilmesi ile birlikte işlemlerin pratik ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar.

Ulusal adres veri tabanı anlamına gelen UAVT kodu yasal bir zorunluluktur. Tıpkı nüfus cüzdanı, ehliyet gibi kimlik yerine geçen belgelere eşdeğer olan ve bina kimliği anlamına gelen UAVT çok önemlidir. Başka adres kodu verilmesinin nedenlerinden bir tanesi konut ile ilgili adres bilgilerinde herhangi bir yanlışlığının olmasını engellemek amacıyladır. Güvenli deprem poliçelerinin oluşturulabilmesi amacıyla verilen on haneli yapı kimlik numaraları birçok avantajı da beraberinde getirir.

Başka İçerik:  Dask Hasar Ödemeleri Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır

DASK Adres Kodu Ne İşe Yarar?

DASK Adres Kodu Ne İşe Yarar?

Öncelikle her yıl yenilenmesi gereken zorunlu deprem sigorta poliçesini yaptırma esnasında bina ile ilgili bilgilerin kolaylıkla ekrana gelmesini sağlar. Ayrıca bu sigortayı yaptırmamış olan konut sahipleri var ise onların da hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlar. DASK adres kodu olan konut sahipleri her yıl poliçelerini yaptırırken ekstra özel indirimler alarak uygun fiyatlarla poliçelerini yaptırabilirler. DASK poliçeleri yapılırken kimlik yapı kimlik bilgisinin olması yani UAVT’nin olması eksik ya da hatalı bilgi girişini engeller. Bununla birlikte yaşanabilecek bir deprem sonrasında bu kod sayesinde hızlı bir şekilde konuta ya da iş yerine ve içerisindekilere kolaylıkla ulaşılabilir.

DASK Adres Kodunun Faydası Nedir?

.

DASK adres kodu sorgulaması yapılması da artık internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. 2012 yılından beri zorunlu hale getirilen DASK ile ilgili olarak en büyük yatırımlardan bir tanesi güvenli ve sağlam binaların yapılıyor olmasıdır. Doğal afetler esnasında meydana gelen ve maddi anlamda büyük bir külfet haline gelen hasarlar, deprem sigorta poliçesi sayesinde ciddi oranda azalma göstermiştir. Birden fazla konut ya da iş yeriniz var ise deprem sigorta poliçesi yaptırırken UAVT ile bunların birbirinden ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir şekilde yanlış adres bildirimi yapılmaması ve poliçenin düzgün bir şekilde düzenlenmesi adına bu kod çok önemlidir.

DASK Adres Kodu Nereden Öğrenilir?

DASK Adres Kodu Nereden Öğrenilir?

Konutunuzun ya da işlerinizin deprem sigorta poliçesini yaptırmadan önce DASK adres kodunu öğrenmek istediğinizde izleyeceğinizi birkaç yol vardır. Bunlar; e-Devlet uygulaması üzerinden kodunuza ulaşabilirsiniz. Mahallenizde bulunan muhtarlık ya da ilçenizde bulunan nüfus müdürlükleriniz ile bağlı bulunduğunuz belediyelerdeki tapu kayıt müdürlüklerinden kodunuza ulaşabilirsiniz. Nüfus genel müdürlüğünden DASK adres kodu sorgulamasını yapabilirsiniz. Ayrıca internet yani web sitesi üzerinden Doğal Afet Sigorta Kurumlarının resmi adresinin linkini tıklayarak DASK adres sorgulaması yapabilirsiniz. Tüm bu işlemler ücretsiz bir şekilde yapılır

Başka İçerik:  Deprem Korkusu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Yenilir?

DASK Adres Kodu Doğrulaması Nasıl Yapılır?

DASK adres kodunuza kolayca ulaşabilmeniz için sisteme girdiğinizde konutunuzun bağlı olduğu il, ilçe, mahalle ve köy bilgilerini de eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekir. Bu bilgileri tam ve doğru bir şekilde girdikten sonra binanızın konutunuzun ya da iş yerinizin adres kodunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Mevcut konutunuzun kodunun doğru olup olmadığını sorgulamak istediğinizde de Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun web adres linkine giriş yaparak istediğiniz bilgileri tanımlayabilir ve kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz.

DASK Adres Kodu Neden Önemlidir?

DASK Adres Kodu Neden Önemlidir?

Depremden sonra oluşabilecek hasarların önlenebilmesi için yapılması gerekli olan deprem sigorta poliçelerindeki DASK adres kimlik bilgileri tamamı ile poliçe düzenlemesinde kolaylık olması açısından devreye konulmuştur. On haneden oluşan özel bir numara olmakla birlikte Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm konutların kendine ait bir kimlik numarası vardır. Bu numaralar Deprem sigortası poliçesini hangi kanaldan yaptırmak isterseniz isteyin sizde mutlaka istenecek ve talep edilecektir. DASK adres kodu olmadan herhangi bir şekilde deprem sigorta poliçesi düzenlenemez.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap