.
.

Çilek Nasıl Temizlenir? Dezenfekte Aşaması Nasıl Olmalı?

.
.

Çilek Nasıl Temizlenir? Dezenfekte Aşaması Nasıl Olmalı? Öncelikle gözenekli yapısı sebebiyle çilek diğer tüm meyvelere kıyasla daha fazla bakteriye ve mikroba ev sahipliği yapabilir. Üstelik pek çok meyve kabuklu iken çileğin üzerinde koruyucu bir kabuk bulunmuyor. Dolayısıyla kullanılan ilaçlar ve tarım ekipmanlarıyla beraber daha da büyük bir risk faktörü oluşabiliyor.

İlk etapta çilekleri güzelce yıkamak her ne kadar yeterli görünse de günden güne daha farklı dezenfekte işlemleriyle karşılaşıyoruz.

Bunun sebeplerinden birisi ise tuzlu suyun içerisinde çilekten kurtların çıktığı bir görseldi. Kısa sürede çok fazla insan tarafından ciddiye alınan bu videonun aslında gerçeği yansıtmadığını ve üzerinde oynamalar olduğu tespit edildi. Fakat gözenekli yapısı sebebiyle artık herkes bayılarak yerdiği çileğe biraz daha tedirgin yaklaşıyor.

Çilek Nasıl Dezenfekte Edilir?

Çilek Nasıl Dezenfekte Edilir?

Krema, çikolata ve benzeri ürünlerle birlikte tüketilerek müthiş bir haz yaratan çilek gibi bir yaz meyvesinin temizliği aslında oldukça kolaydır. İzlenilen videolarda görülen kurtların çıkma efsanesi ise uzun süre gündemde kalacak gibi duruyor. Fakat bu gerçeği yansıtmıyor.

Hatta çilek bilhassa sağlığa faydalarıyla uzman tavsiyesi olarak önerilen meyveler arasında bulunuyor. Kansere karşı bağışıklığı güçlendiren, ağız koksuna birebir olan bir meyvedir.

Eğer sağlıklı bir biçimde tüketmek istiyorsanız çilekleri güzelce yıkamalı ve bir dizi işlemden geçirerek dezenfekte etmelisiniz. Bunların başında tabii ki çilekleri saplarından ayırmak geliyor. Bu işlem çileklerin üst kısımlarında yer alan yeşil yaprakların alınmasıdır. Bunu bıçakla kesebileceğiniz gibi elinizle çektiğinizde de kolayca koparabileceğinizi görebilirsiniz.

.

Yıkama işleminden önce çileklerin bir kap suyun içerisinde bekletilerek dinlendirilmesi işinizi kolaylaştırır. Toprak dokusu ve yabancı maddelerle iç içe olan bir meyve olduğundan bu aşamada toprakların ve yabancı cisimlerin dibe çökmesini izleyebilirsiniz.

Hemen ardından bir süzgeç yardımıyla çilekleri bu yabancı maddelerden ayırarak temizliğe devam edebilirsiniz. Süzgece aldığınız çilekleri musluğun altına alarak elinizle ovalayarak yıkamaya başlayın.

Bu ovalama işlemi aslında yeterli bir temizlik evresi olarak düşünülebilir. Ancak son dönemlerde sıkça gündeme gelen çileklerin nasıl dezenfekte edilmesi gerektiği sorunu bazı yöntemleri peşinden sürüklüyor.

Bu yöntemlerin başında da limonlu su var. Çilekleri güzelce yıkadıktan sonra yine bir kabın içerisine su doldurun. Su dolu kabın içerisine de taze kesilmiş bir limonun suyunu sıkarak ekleyin. Çilekleri ise içine boşaltın. Böylece limonun yapısı gereği bakteriler ve mikroorganizmalardan arınması sağlanır.

Elbette ki bir miktar olsa bile limonun aroması çilek üzerinde kalıcı olabilir. Bu sebeple temizleme işlemini yaparken son hamle olarak tekrardan çilekleri suyun altına alarak yıkamanız önerilir. Tekrardan yıkadıktan sonra servis tabaklarına koyarak yanına ekleyeceğiniz alternatiflerle sağlıklı bir biçimde tüketmeye başlayabilirsiniz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap