.
.

Çiğ Yumurta Zararlı mı? Hangi Vitaminleri İçermektedir?

.
.

Çiğ Yumurta Zararlı mı? Hangi Vitaminleri İçermektedir?. Hayvansal bir protein kaynağı olan Yumurta, yüksek protein içeriğiyle vücut geliştirme sporcularının en iyi, en ucuz ve en lezzetli dostları arasındadır.

Amino Asit, A, B12 ve D vitaminleri ile omega-3 yağ asitleri, kalsiyum ve fosfat içeriğiyle yumurtanın; zengin bir besin içeriği bulunmaktadır. Bir tam yumurta 7 gram protein içeriğiyle günlük protein ve kalori ihtiyacınızın önemli bir kısmına tek başına destek olacak bir donanıma sahiptir.

Beyaz ve kahverengi yumurta arasında herhangi bir fark olmadığını, ikisinin de besin değerlerinin aynı olduğu fikri uzmanlar tarafından savunulsa da birçok kişinin asıl kafasını karıştıran şey, yumurtayı kırınca meydana geliyor: “Yumurtanın sarısını yemeli mi, yoksa yememeli miyim?” Doğru, sarı kısım kolesterol içeriyor, fakat bu kısım aynı zamanda B vitamini ve demir yönünden oldukça fazla katkı sağladığından mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Üstelik yumurtanın 7 gramlık proteinin yarısı da sarı kısmınında yer alıyor. Şayet kolesterol ile yakın ilişkide değilseniz, çok abartmadığınız sürece yumurtanın sarısını gönül rahatlığıyla tüketebileceğinizi belirtmek isteriz.

Çiğ Yumurtanın Zararı Var Mı?

Çiğ Yumurtanın Zararı Var Mı?

Pişirsek mi, çiğ mi yesek? Çiğ yumurta tüketimini kesinlikle tavsiye etmediğimizi vurgulayarak başlayalım. Yumurtayı çiğ tüketmek, protein sentezinin yapılamamasına hatta proteinin vücut tarafından kullanılamadan atılmasına sebep oluyor. Bir de çiğ tüketilen yumurta ile kanatlı hayvanlarda görülen “salmonella” hastalığı ve tifo gibi hastalıkların da bulaşma riski olduğunun altını çizmek isteriz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap