.
.

Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

.
.

Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ceviz kuru yemişler arasında en sevdiğimiz kuru yemiş denilebilir. Cevizin faydaları azımsanmayacak kadar fazladır. En önemli etkisinin zihne olduğu bilinmektedir. Ceviz sert kabuğu altında beyine benzeyen şekliyle dikkat çeken bir kuruyemiştir. Ağaçtan toplanılan hali sert kabuğunun üstünde yeşil bir katman olduğu  halidir.

Ceviz Saklanması en kolay, damak tadımıza en çok yakışan ve ülkemizin her köşesinde bolca yetişen bir kabuklu kuru yemiştir. Son zamanlarda sağlıklı yaşama furyası ile beraber değerli olan ceviz daha da değerlenmiştir. Ceviz içerisinde sağlıklı yağ, vitamin, mineral ve lif barındırır. Bu sebeple birçok kişi tarafından günün her saati tüketilebilmektedir.

Cevizin kendisi kadar içerisindeki zarının ve kabuğunun da faydalı olduğu son zamanlarda gündeme gelmiştir. Ceviz suyu nasıl hazırlanır? Ceviz suyu faydaları nedir? Ceviz kabuğu suyu ne işe yarar gibi daha pek çok sorunun cevabı İgrus.com’da. 

Ceviz suyu son zamanlarda diyet yapan kişiler arasında çokça popüler bir kavramdır. Haliyle kullananlar çoğaldıkça herkesin aklında soru işaretleri oluşmaya başladı. Ceviz suyu nasıl hazırlanır, ceviz suyu faydaları gibi konular popülerleşmeye başladı. Peki nedir bu ceviz suyu?

Geceden bir bardak suya iki tam ceviz içini koyuyorsunuz ve ertesi sabah aç karnına içiyorsunuz. Ceviz suyu, genellikle uzun süre tok tutması sebebiyle tercih edilmektedir. Sadece bu konuda değil daha birçok konuda faydası olan ceviz suyunun uzun süre kullanılması önerilmemektedir.

Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ceviz Kabuğu Suyu Nasıl Hazırlanır?

Doğa mucizesi olan birçok meyve, sebze ve kuruyemiş var bunlardan biri de hiç şüphesiz ki ceviz. Cevizin kendisi kadar kabuğunun da birçok faydası bulunmakta. Peki ceviz kabuğu suyu nasıl hazırlanır gelin birlikte bu sorunun cevabına bakalım.

.

Ceviz kabuğu suyunun hazırlanması konusunda yaygın olarak kullanılan iki tane metod vardır. Birincisi ceviz kabuğunun üzerine bir kaç delik açarak suya koyup azıcık da sirke ekleyerek suyu kaynatmaktır. Bu karışım sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere aç karna tüketilmelidir. İkincisi ise cevizleri kırıp kabuklarıyla birlikte geceden suyun içinde bekletmektir. Sabah uyanır uyanmaz, aç karnına bu su içilir. Fakat bunların dışında sadece ceviz kabuklarının suya konup kaynatıldığı bir yöntem de mecuttur.

Ceviz Suyu Kaç Gün İçilmeli?
Ceviz Suyu Kaç Gün İçilmeli?

Ceviz Suyu Kaç Gün İçilmeli?

Birçok kür gibi ceviz suyu kürü de uzun süreli kullanılmamalıdır. Hemen herkesin uygulamak için can attığı bu kür, ceviz suyu kaç gün içilmeli sorusunu akla getirir. Bu soruya genel olarak verilen cevap 15 gün olmaktadır. 15 günün sonunda 1 hafta veya 15 gün mola vererek tekrar kullanmaya devam edilebilir.

Ceviz Kabuğu Kaç Dakika Kaynatılır?
Ceviz Kabuğu Kaç Dakika Kaynatılır?

Ceviz Kabuğu Kaç Dakika Kaynatılır?

Ceviz kabuğu ile yapılan kürün iki metodu olduğunu daha önce ifade etmiştik. Suda kaynatılarak elde edilen ceviz kabuğu suyu pek çok kişi tarafından kullanılan yöntemdir. Ceviz kabuğu kaç dakika kaynatılır?

Ceviz kabuğunun genellikle 15-20 dakika kaynatılması yeterli olacaktır. böylelikle hem cevizin hem de ceviz kabuğunun yararlı vitamin, mineral ve lifleri değerini kaybetmeden suya geçecektir.

Ceviz Suyunu Ne Kadar Süre İçmeli?
Ceviz Suyunu Ne Kadar Süre İçmeli?

Ceviz Suyunu Ne Kadar Süre İçmeli?

Cevizin yararları sağmakla bitmez. Her şeyin azı karar çoğu zarar olduğu gibi ceviz ve ceviz suyu tüketiminde de bu söz geçerlidir. Ceviz suyu kürü yapmak isteyen herkesin aklında oluşan ilk soru işaretlerinden biri de ceviz suyunu ne kadar süre içmeli soru olmaktadır.

Ceviz kürü yapacak olan kişilerin öncelikle ceviz suyu nasıl hazırlanır konusunda bilgi edinmesi gerekmektedir. Daha sonra bu ceviz suyu ne kadar süre ve ne kadar sıklıkla tüketilmelidir sorularının sorguanması gerekmektedir. Ceviz suyu kullanımı genellikle 15 gün ile sınırlandırılmaktadır. Uzmanlar 15 gün ceviz suyu kullanan bireylerin 15 gün daha dinlendikten sonra küre ikinci kez başlayabileceklerini belirtmişlerdir.

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?
Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz suyu nasıl hazırlanmalıdır sorusundan önce ceviz suyunun faydaları nelerdir sorusunu araştırmak daha önemlidir. Ceviz, cevizin kabuğu ve içerisindeki zar ayrı ayrı da oldukça faydalı bir besindir. Her geçen gün yeni bir mucizesiyle karşılaştığımız cevizin faydaları nelerdir birlikte göz atalım:

.

Ceviz suyunun faydaları:

 • Ceviz suyu kürüne başlayanların ortak noktası hiç şüphesiz ki kilo vermektir. Ceviz suyunun sabahları aç karnına tüketildiğinde uzun süre tok tuttuğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle diyet yapan, iştahının çok açık olduğundan şikayetçi olan herkesin tercih ettiği bir kürdür.
 • Ceviz protein bakımından oldukça zengin bir yemiştir. Bu nedenle vejeteryan beslenmeyi seçen kişiler tarafından oldukça fazla kullanılır. Ceviz suyu hazırlandığında cevizin protein değerinin suya da geçtiği görülmektedir. Bu nedenle ceviz suyu oldukça faydalıdır.
 • Ceviz suyu kötü kolestrolün yükselmesini engellemektedir. Bu nedenle kolestrol sorunu yaşayan çoğu insan ceviz suyu nasıl hazırlanır sorusunun cevabını bulmaya gayret eder.
 • Ceviz suyunun içerisindeki omega-3 yağ asitleri sayesinde zihnin işlevleri olumlu etkilenmektedir.
 • Ceviz suyu tüketmenin sindirime yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle kabızlık problemi yaşayanların sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir.
 • Ceviz suyu içerdiği vitaminler sayesinde cildinizin parlamasını ve daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmasını sağlar.
 • Emziren ve gebe olan anneler ceviz suyu tükettiğinde cevizin bütün vitamin ve mineralleri bebeğe geçeceği için oldukça sağlıklı bir tercihtir.
 • Ceviz suyu kan şekeri seviyesini düzenler ve diyabet hastalarına iyi gelir.
Ceviz Suyu Hangi Hastalığa İyi Gelir?
Ceviz Suyu Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Ceviz Suyu Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Ceviz suyunun faydaları saymakla bitmez. Beyine, cilde, saça ve daha pek çok şeye faydası vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda cevizin ve ceviz suyunun birçok hastalığa da iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Peki ceviz suyu hangi hastalığa iyi gelir gelin bir göz atalım.

 • Ceviz suyu kötü kolestrole iyi geldiği için pek çok kişinin tercih ettiği bir kürdür. Kolestrolü düşürdüğü için kalp sağlığına da faydalıdır. Kalp krizi riskini düşürdüğü bilinen bir diğer özelliğidir.
 • Ceviz ve sinir sistemi oldukça yakın iki kavramdır. Yapılan araştırmalar ceviz suyunun sinir sistemini olumlu etkilediğini ve bu sayede insanların stres seviyesini azalttığı ortaya çıkmıştır.
 • Ceviz de ceviz suyu kanseri önleyici özelliği ile bilinmektedir. ceviz suyu kanserli hücrelerin büyümesini engelleyerek kanserin yayılmasını engellemektedir.
 • Ceviz suyu tiroit ve tiroit kaynaklı rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
 • Ceviz suyu sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Bu sayede birçok kişi obezite ve daha birçok kilo kaynaklı problemden kurtulur.
Ceviz Suyunun Zararı Var Mı?
Ceviz Suyunun Zararı Var Mı?

Ceviz Suyunun Zararı Var Mı?

Ceviz suyu faydaları, ceviz suyuyla zayıflama ve daha pek çok soruya bu yazıda yanıt buldunuz. Peki bunların yanında faydaları anlatmakla bitmeyen ceviz suyunun zararı var mı? evet daha önce de dediğimiz gibi her besin gibi cevizin de ceviz suyunun da azı karar çoğu zarar. Bu nedenle ceviz suyu kullanırken dikkatli olunması gerekir.

Ceviz suyunun kullanımı konusunda daha 15 gün kullanıp 15 gün bırakılmaası gerektiğini söylemiştik. Bunun haricinde herhangi bir alerjik reaksiyon görüldüğünde kesinlikle ceviz suyu kullanımı durdurulmalıdır. Ayrıca kronik rahatsızlığı olan bireylerin doktorlarına sorarak bu kürü uygulamaları önerilmektedir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap