.
.

Cenap İsminin Anlamı

.

Cenap İsmi

.

Cenap İsminin Anlamı Bebeklerini beklerken aynı zamanda cinsiyetleri belli olduğundan anne ve baba adaylarının isim telaşına ve en tatlı telaş olarak bilinen duruma gelebilir. Anne ve baba adaylarının isim koyarken kültürel değerleri çiğnemeden ve dini inançlarına yatkın isimleri tercih etmek isteyebilirler. Günümüzde birçok ismin anlamlara ve kişilik analizleri yorumları detaylıca bulunmaktadır. Bizim tercih ederken en çok dikkat edilmesi gerekenlerden birisi anlamının düzgün ve anlaşılır olması anne baba adayları için belirgin özellikler arasında yer alır.

Farklı bir isim koymak isteyen anne ve baba adayları için erkek bebeklerine koyabilecekleri Cenap isminin anlamı nedir ve yorumlamaları hakkında sizleri bilgilendirelim. Arapça kökenli olan bu isim mavi rengini temsil ederken erkek bebeklerine koyulan isim listeleri arasında geçmektedir. Cenap isminin anlamı şeref ve onuru temsil ederken bunun yanıtına büyüklük kelimesini de kapsamaktadır.  Aynı zamanda savaşçı bir anlamı taşırken manevi büyüklükte anlamı olan bir isimdir.

Anne ve baba adaylarının dikkat etmesi gereken diğer bir durum ise Türk dil Kurumu’nun aldığı karar sonucunda yasaklanmış olan isimler arasında yer almamış olmasıdır. Cenap isminin TDK ‘deki anlamı Şeref ve haysiyet aynı zamanda büyüklük anlamını taşımaktadır. Türk dil Kurumu’nun yasakladığı listede olmadığı için koyulmasında sakınca olmayan isimler arasında yer almaktadır.

Ebeveynlerin bebeklerini koyacakları isimlerde hayatları boyunca karakteristik özelliklerini yansıtacak için iyi bakmalı ve anlamlarına ve yorumlarına dikkatlice karar vermeleri gerekebilir. İsim bir çocuğun hayatı boyunca üzerinde taşıyacağım bir durum olduğu için ve buna göre de bazı uzmanlara göre karakteristik yapıyı etkilediği söylenmektedir. Sizler için Cenap isminin kişilik analizi ve yorumlamalarını yapalım.

 • Bu İsmail bireyin çevresini olduğunca dar oldu öz ve az dostluklar edinin geldiği bilinmektedir.
 • İlişki durumlarında ise bir kere seven ama tam anlamıyla seven bir kişiliği yansıtmaktadır. Oldukça geniş bir yüreği olan ve duygusallığı ön planda yaşayan bir kişiliği oluşturmaktadır. Yaratıcı arkadaş canlısı tarafsızca olaylara bakabilen sevecen sanatsal anlamda bir o kadarda yetenekli bir kabiliyeti olan tatlı dilli bir kişiliğe sahiptir. Bunların yanı sıra zevk sahibi iyimser ve uyumlu tarafıyla da çevresi tarafından ılımlı bir izlenim bırakmaktadır.
 • Bazı hayvan hareketleri olumsuz yönleri olarak adlandırılırken aşırı detaya önem vermesi her şeyi affedememesi her şeyi sorgulaması kuşkucu tavrı ile de bilinmektedir. Atletik bir yapıya sahip olan pürüzsüz bebek gibi bir cilde olan düz saçlı gür sesiyle karizma bir yapıya sahiptir.

Bazen rakamların harflerin her biri ayrı iken bir anlam içermediği ama bir araya geldiğinde farklı anlam içerdiği ve yorum kattığı bilinmektedir. Cenap isminin harf analizi ve yorumlamasına sizler için sıralayalım.

C: konuşma ve yazmayı yetenekleri olan aynı zamanda duygusal bir kişiliğe sahip sanata ilgisi olan bir kişiliktir.

.

E: ruhsal dünyası çok karmaşık olan Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilen ve bundan haz alan bir kişiliği olurken sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi seven bir kişiliği yansıtmaktadır.

N: oldukça sağduyu özelliği olan üstün yetenekleri ve altıncı hissinin kuvvetli olduğu bilinen bir kişiliğe sahiptir.

A: meydana gelen olayları hızlı algılayabilen bir duygusu gelişmiş mantıklı en üst düzeyde karar verebilen atılgan enerjik bir kişiliği yansıtmaktadır.

P: kendinden emin ve her ortamda özgüven sahibi çevresinin de bunun fark ettiği bir kişiliğe sahiptir.

cenap-isminin-anlami-99638
Cenap İsminin Anlamı

Cenap ismini taşıyan veya ikinci çocuklarına bu isme benzer olarak ses sesleri veya çok yakın isimler koymak isteyebilirler. Cenap ismine benzer isimler olarak kız isimleri arasında ilk akla gelen Cenan, cennet gelirken erkek bebekleri için ise cengiz Cenk,  Cengizhan, Cenge  isimleri listenin ilk başlarında yerini almaktadır.

Anne ve baba adayları isim koyarken dini açıdan bir yasak olup olmadığından emin olmak isteyebilirler. Dinimizce yasak ve kültürel değerlerimizin dışında bir isim koymak istemekten çekine bilir ve anlamlarını öğrenmek isteyebilirler. Peki, Cenap ismi caiz mi ve Kur’an’da yer alıyor mu diye oluşan sorularınız için kuranı Kerim’de bu isim yer almamakta fakat caiz olmayan isimler arasında bulunmamaktadır. Yani dinimizce cenap ismini koymak caizdir.

Bazen anne ve baba adayları bebeklerini isim seçerken televizyondan gördükleri veya ünlü bir yazarın başarısından etkilenerek aynı karakteri paylaşsın diye ismini koymak isteyebilirler. Cenap ismine sahip olan ünlüler arasında cenap Şahabettin şairi ve yazarı cenap Aksu siyasetçi kişiliği ile bilinen ünlüler arasında yer almaktadır.

Cenap isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Savaşçı.
 • 2 – Manevi büyüklük / Onur
.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Cenap ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Cenap ismini kullanan 1.723 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Cenap ismini kullanan 279 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Cenap ismini kullanan 90 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Cenap ismini kullanan 98 kişi bulunmaktadır.

Cenap isminin Türkiye sıralaması

Cenap en çok kullanılan 2270. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1096. isimdir.

Cenap isminin Harf Analizi

Kişiye Cenap ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

P : Kendinden emin birini çağrıştırır,olabilir.

Cenap İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Cenap ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Cenap isminin anlamını gözden geçirin!

Cenap İsminin Numerolojisi

Cenap isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

C: üç
E: altı
N: on yedi
A: bir
P: yirmi
TOPLAM: 47

İsmi “Cenap” olan bazı ünlüler şunlar olabilir:

 1. Cenap Şahabettin (1870-1934) – Türk şair, yazar ve oyun yazarı.
 2. Cenap Gürpınar (1881-1956) – Türk yazar ve gazeteci.
 3. Cenap Şehabettin (1886-1947) – Türk besteci ve piyanist.
 4. Cenap Tezer (1926-2011) – Türk müzikolog ve müzik eleştirmeni.
 5. Cenap Şahin (d. 1946) – Türk yazar ve şair.
 6. Cenap Oğuz (d. 1949) – Türk müzisyen, gitarist ve besteci.

Bu listede, “Cenap” adına sahip olan bazı ünlülerin örnekleri bulunmaktadır.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap