.
.

Bacak Antrenmanları Neden İhmal Ediliyor?

.
.

Bacak Antrenmanları Neden İhmal Ediyorsunuz? Sadece bacak antrenmanı yaparak, diğer kas gruplarını da geliştirebileceğinizi biliyor musunuz?

Spor çalışmalarında çok önem verilmeyen, hatta çeşitli bahaneler sunarak yapmayan bacak antrenmanları, aslında düşündüğünüzden çok daha önemlidir.

Güçlü bacak kaslarının oluşmasının beraberinde diğer bölge kaslarının da gelişmesine yardımcı olan bacak antrenmanlarını düzenli uygulayarak farkı kendinizde görebilirsiniz.

Büyük kas gruplarında yer alan Quadriceps, hamstring ve glutes kaslarını, düzenli olarak çalıştırmanıza yardımcı olan bacak antrenmanları; antrenman sonrası kaslarda toparlanma için daha fazla testosteron hormonu salgılamaya yardımcı olduğundan daha fazla kas gelişime imkan tanıyor.

Bacak kasları güçlenmesi için uygulanan çalışmalar ile üst vücut kasları da güçlenmesi söz konusu oluyor. Bu nedenle antrenmanların; vücudun kuvvetlenmesi, büyümesi ve gelişmesi için büyük öneme sahip olduğunu bilmenizi isteriz.

bacak antrenmanı

Düzenli antrenman çalışmaları yapan bireylerin, büyük çoğunluğu üst vücuduna verdiği önemi alt vücuduna vermiyor malesef. Bunun sonucunda da orantısız bir görünüm ortaya çıkıyor ve kaslar yeterli seviyeye gelemeyebiliyor. Oysa üst vücut kaslarını çalıştırdığınız kadar, alt vücut kaslarını da çalıştırmak gerekir ki vücudun daha dengeli gelişmesine yardımcı olabilsin. Üstelik üst ve alt vücut arasında eşit bir gelişim olmazsa, dengesiz bir görünümün ortaya çıkar ve üst gövdede daha fazla kas kütlesi olacağından dolayı, uzun vadede omurilik rahatsızlıkları riski gibi bazı sağlık sorunları oluşabiliyor.

.

Ayrıca diz eklemi sağlığı açısından da bacak antrenmanları hayati rol oynuyor. Bacaklar ne kadar kuvvetli olursa, diz eklemine binen yük o kadar azalacağını unutmamalısınız. Böylece diz problemleri de minimuma indirgenebiliyor.

Kalf dediğimiz alt bacak kaslarının güçlendirilmesi ile tendonların ve ayak bileğini saran kasların da güçlenmesi de sağlanıyor. Dolayısıyla ayak bileği burkulmaları ve sakatlıkları da azaltarak, olası sağlık sorunlarının yaşanmasına engel oluyor.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap