.
.

Züleyha İsminin Anlamı

.

Züleyha İsmi

.

Züleyha İsminin Anlamı Anlamı ilginç ve güzel olan isimlerden biri olan Züleyha, Kuran’da geçtiği için en çok tercih edilen isimler arasında yer alıyor. Yeni doğmuş ay, ak ve hilal anlamlarına gelen Züleyha isminin TDK deki anlamı su perisi olarak belirtiliyor. Anlam olarak son derece hoş ve zarif olan Züleyha isminin kız çocuklarının karakterine olumlu yönde etki etmesi muhtemeldir. 

Dini bakımdan sevdiği bir kişinin adını kız çocuğuna vermek isteyenler için Züleyha isminin anlamı aynı zamanda Hz. Yusuf’un hanımı olarak da caziplik kazanıyor. Arapça kökenli bu isim, güzelliği ve hoşluğu temsil eden ender isimler arasındadır. Türkiye’de kız çocukları için en çok tercih edilen ve çok sayıda mevcut olan Züleyha isminin analizi pek çok kişinin yakın markajında yer alıyor. 

Kız çocuğuna İslami bir isim verme konusunda hassas olanlar ise Züleyha ismi caiz mi sorusunun evet cevabına göre bu ismi tercih ediyor. Konulmasında hiçbir sakınca olmayan ve caiz olan Züleyha ismi, belli bir ağırlığı ve olgunluğu olan isimler arasında sayılıyor. 

Manevi yönleri gelişmiş kimseler olarak Züleyha isminin kişilik analizine baktığımızda vefa ve merhamet duygularının gelişmiş olduğunu görüyoruz. Başkalarının çıkarlarını kendilerinin üzerinde tutar ve iyilik yapmaktan dolayı mutlu olurlar. Sadakat yönleri yüksek, hırslı ve çekici olmaları birçok alanda başarıyı da beraberinde getiriyor. 

Züleyha ismi harf analizi bakımından birçok olumlu kavramı içinde barındıran bir isimdir. Enerjilerinin yüksek olması çalışkan ve hevesli olmalarına katkı sağlıyor. Sadece su perisi manasından çok Züleyha isminin anlamına bu yönleriyle bakanlar için cezbedici nitelikte olan Züleyha ismi, yanına başka isimlerinde yakıştığı bir addır. 

Siyasi alandaki üstün özelliklerinin yanı sıra girişimci ruhları iş yaşamlarında aktif rol üstlenmelerine neden oluyor. Karmaşık konularda devreye girerek çözüm odaklı yaklaşım sergilemekte üstlerine yoktur. İsim seçme konusunda ünlü isimlerden ilham almak isteyenler Züleyha ismine sahip ünlülerin karakterlerini inceleyerek karar vermeyi tercih ediyor. Son yıllarda hayranlarına rol model niteliği taşıyan ünlülerin isimleri popüler kültürün bir parçası olarak çocukların isimlerinde tercih ediliyor. 

.

Anlam yönünde kız çocuklarına fazlasıyla yakışan Züleyha isminin anlamı sözlükte ve İslami açıdan tamamen olumlu kavramları içeriyor. Tek bir olumsuz özelliği olmasın isteyenler isim seçerken her bakımdan araştırarak çocukları için en güzel ismi bulmaya gayret ediyor.

Züleyha Betül çift isim koyma düşüncesinde olanlar için önerilen isimler arsında yer alıyor. Aynı şekilde Züleyha ismine benzer isimlerde ebeveynlerin akıllarının bir köşesinde bulundurdukları adlardır.  Zülfiye, Zülal, Zülbiye ve Zülüf gibi isimler güzel anlamları ve kulağa güzel gelen çağrışımları ile kız evlatlara verilebilecek isimlerdir. 

Bir çocuğa isim koymak başlı başına büyük bir sorumluluklardan biridir. Verilen ismin olumsuzlukları çağırmaması ve yüksek frekansa sahip olması gibi özellikler son yıllarda en çok dikkat çeken detaylar arasındadır. Bu nedenle Züleyha isminin anlamına yoğunlaşırken yıldız namesi ve harflerin taşıdığı frekanslar gibi özellikleri her detayıyla ele alınıyor. 

Tüm olumlu yönlerine karşın Züleyha isminin anlamı ve olumsuz yönlerini de merak edenler oluyor. Rahatına fazlasıyla düşkün olmaları ve tartışmalara dahil olmak istememeleri eksi yönleri olarak gösterilebilir. Aynı zamanda kararsız kişilikleri birçok konuda tereddütte kalmalarına ve erteleme alışkanlığı edinmelerine neden oluyor. Günümüzde çok sık tercih edilmese de büyüklerimizde sıkça tercih edilmiş olan Züleyha adı, anlamı, taşıdığı kıymet ve dini bakımdan caiz olması sebebiyle çocuklara düşünülmeden verilebilecek isimlerdendir. Farklı olmak adına anlamsız isimler koymaktansa anlamı ve değeri yüksek olan Züleyha ismi tercih edilmelidir. 

zuleyha-isminin-anlami-90788
Züleyha İsminin Anlamı

Züleyha isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ak Ve Olgun
  • 2 – Ay’In İlk Günlerindeki Durumu, Ayça, Yeni Doğmuş Ay, Hilal
  • 3 – Su perisi.
  • 4 – Hz. Yusuf un hanımı, güzelliğiyle ünlenmiştir

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: züleyha:
Kuran ‘da geçiyor.

Züleyha ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Züleyha ismini kullanan 46.871 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Züleyha ismini kullanan 8.884 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Züleyha ismini kullanan 3.104 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Züleyha ismini kullanan 1.542 kişi bulunmaktadır.

Züleyha isminin Türkiye sıralaması

Züleyha en çok kullanılan 369. isimdir.

.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 193. isimdir.

Züleyha ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.624 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Züleyha isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Züleyha isminin Harf Analizi

Kişiye Züleyha ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Züleyha İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Züleyha ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Züleyha isminin anlamını gözden geçirin!

Züleyha İsminin Numerolojisi

Züleyha isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
Ü: yirmi altı
L: on beş
E: altı
Y: yirmi sekiz
H: on
A: bir
TOPLAM: 115

Züleyha ismiyle tanınan bazı ünlü kişilere örnek vermek istiyorum:

  1. Züleyha Gümüşlü: Türk dizi oyuncusu. “Aşk-ı Memnu” ve “Beni Affet” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
  2. Züleyha Sahin: Türk voleybolcu. Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı’nda forma giymiş ve Türk voleybolunda önemli başarılar elde etmiştir.
  3. Züleyha Dilek: Türk kadın futbolcu. Türkiye Kadın Milli Futbol Takımı’nda forma giymiş ve uluslararası arenada başarılar elde etmiştir.
  4. Züleyha Köksal: Türk gazeteci ve televizyon sunucusu. “Haber Türk” kanalında haber programlarını sunmuş ve gazetecilik kariyerinde önemli roller üstlenmiştir.
.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap