.
.

Yeşil Zeytin Nasıl Saklanır? Erimemesi için Ne Yapılır?

.
.

Yeşil Zeytin Nasıl Saklanır? Erimemesi için Ne Yapılır? Zeytin, Zeytingiller familyasından meyvesi yenen ve Akdeniz iklimine özgü olan bir ağaç türüdür. Zeytin iki türe ayrılır. Siyah zeytin ve yeşil zeytin olarak ikiye ayrılan zeytingillerin bilimsel adı ise Olea Europaea’dır.

Zeytinin üst sınıfı ise Olea’dır. Türkiye’de özellikle Ege Bölgesi içerisinde sıklıkla ve lezzetli bir şekilde yetişen zeytinin yeşil türü de çok beğenilmektedir.

Yeşil zeytinin tadı siyaha göre biraz daha farklıdır. Yemeklerle beraber de güzel bir şekilde yenilebilen yeşil zeytinin saklanması yeşil zeytin hakkında en çok sorulan sorulardandır. Bunun sebebi ise zeytinin çabuk bozulmasıdır. Bu nedenle bireylerin aklında yeşil zeytin hakkında pek çok soru vardır. Bu sorulardan birisi olan yeşil zeytin nasıl saklanır sorusu İgrus farkı ile bu makalede en doğru şekilde anlatılacaktır.

Yeşil Zeytin Nasıl Saklanır
Yeşil Zeytin Nasıl Saklanır

Yeşil Zeytin Nasıl Kurulur?

Yeşil zeytini evde kurmak pek çok yeşil zeytin bağımlısı olan kişilerin yaptığı bir işlemdir. Yeşil zeytin nasıl saklanır demeden önce yeşil zeytinin nasıl yapılacağı daha önemlidir.

Yeşil zeytin yapılırken pazardan öncelikle taze bir zeytin alınmalıdır. Zeytinler alındıktan sonra yapılacak işlem ise zeytinleri bol suyun altında yıkamaktır. Zeytinlerin temizlendiğinden emin olana kadar zeytinler yıkanmalıdır.

Yıkanan zeytinler daha sonraki adımda bıçak ile 4 tarafından çizilmelidir. Çizme işlemi bıçak zeytinin çekirdeğine değecek şekilde olmalıdır. Zeytin 4 tarafından çizildiyse artık zeytinler vakumlu bir kavanoza yerleştirilmelidir ve içerisine su doldurulmalıdır. Kavanoz hazırlandıysa kapaklar iyice kapatılmalı ve 24 saatte bir su değiştirilmelidir.

.

Bundan sonraki işlem ise zeytinin suyunu acısı çıkana kadar değiştirmekten geçer. Bu yaklaşık olarak 10 gün sürer. 10 Gün sonra zeytinlerin acısı çıkar ve yeşil zeytin nasıl kurulur sorusu cevap bulmuş olur. Zeytinin acısı geçtiğine göre artık yeşil zeytin tatlandırma işlemine geçilebilir.

Yeşil Zeytin Tatlandırma

Yeşil zeytin tatlandırmak için yapılması gereken birkaç işlem bulunmaktadır. Yeşil zeytin kurulduktan sonra tekrardan iyice yıkanmalıdır. Yıkanan zeytinler kırılmalı ve çekirdeği atılmalıdır. Çekirdeğinden ayrılmış zeytinler su içerisinde yarım saat beklemelidir.

Suyun içerisinde yarım saat gibi bir süre kalan zeytinler kavanozlara doldurulmalı ve üstü de temiz soğuk su ile doldurulmalıdır. 3 Gün boyunca zeytin bu şekilde kalmalı ve 3. Gün suyu dökülmelidir.

Suyu dökülen yeşil zeytinler artık her gün suyu değiştirilecek şekilde saklanmalıdır. 10 Gün sonra ise 3 yemek kaşığı kaya tuzu ve bir tatlı kaşığı limon tuzu zeytine katılır ve tekrar ağzı kapatılır. Suyu ise artık değiştirilmez. 15-20 gün sonra ise zeytin tatlandırma işlemi bitmiş olur. Zeytinler bu şekilde tüketilebilir ancak salamurası da yapılabilir.

Yeşil Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır?
Yeşil Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır

Yeşil Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır?

Yeşil zeytin salamurası yeşil zeytin tatlandıktan sonra ayrı bir lezzet daha katmak için yapılır. Zeytin tatlandırdıktan sonra da tüketilebilse de salamura yapıldıktan sonra tüketilen yeşil zeytinler daha çok tercih edilir. Peki yeşil zeytin salamurası nasıl yapılır?

Yeşil zeytin nasıl saklanır demeden önce zeytini tamamen hazırlayıp saklamak için son işlem olan salamura işlemi yine biraz zahmet ister. Salamura işleminde zeytin tadına tat katacaktır. Bu işlem için öncelikle su, iki üç yemek kaşığı kaya tuzu, salamura tuzu, zeytin tuzu lazımdır. Yemeklik rafine tuzlar zeytini eritebileceğinden kullanılmamalıdır.

Daha sonra kişiler bir adet limon ve dört parça limon tuzu almalıdır. Son olarak kişiler eğer isterse tane kişniş de alabilirler.

.

Malzemeler alındıktan sonra zeytinlerin konacağı kabın alabileceği kadar içme suyu eklenmelidir. Bu suya dört parça limon tuzu ve iki üç yemek kaşığı kaya tuzu eklenir. Salamura tuz eriyene kadar karıştırılır. Daha sonra zeytinler kavanoza yerleştirilir. Aralara limon dilimleri eklenir ve istenirse kişniş taneleri de serpiştirilip defne yaprağı ile konulabilir.

Bundan sonraki zeytin salamurası işleminde zeytinlerin üzerine tuzlu su dökülür. Zeytinler dayanıklı olsun isteniyorsa bu suyun içinde yeşil zeytinler tamamen kalmalıdır. Yeşil zeytinlerin yukarı çıkmaması için ise bir tabak veya benzeri bir malzeme yerleştirilir. Bu zeytinlerin kararmasını önler. Sonrasında defne yaprağı ve zeytinlerin hava temasını kesmek için bütün sathı örtecek kadar zeytinyağı ya da sıvı yağ eklenir.

Salamura için yapılacak işlemler artık bitmiştir. Bu işlemden sonra kaba koyulan zeytinin kapağı iyice kapanmalıdır. 30 Gün gibi bir süre beklendikten sonra ise zeytin hazırdır. Artık zeytinler afiyetle yenilebilir. Ancak tek seferde bitmeyeceğinden yeşil zeytin saklama yöntemleri merak konusudur.

Yeşil Zeytin Saklama Yöntemleri
Yeşil Zeytin Saklama Yöntemleri

Yeşil Zeytin Saklama Yöntemleri

Zeytini saklamak için pek çok yöntem vardır. Yeşil zeytin için de durum böyledir ve saklama işlemi çok zahmet istemez. Bu yöntemler halk arasında çok yaygın yöntemlerdir ve en bilineni, satışa sürülürken bile kullanılan hali kavanozdadır.

Yeşil zeytini düzgün ve bozulmayacak şekilde saklamak için bir kavanozun ağzı tamamen hava almayacak şekilde kapatılmalıdır. Bu bozulmasını engelleyecektir. Ayrıca yeşil zeytin saklanırken içine bilhassa limon da eklenebilir. Bu da taze kalmasını sağlar.

Yeşil zeytinin sağlıklı bir şekilde saklanması için gereken en iyi yöntem limon ile beraber kendi suyu içerisinde ağzı sıkılmış bir kavanozda saklamaktır. Yalnız limon ile saklanırken tüm zeytinlerin üzerine limon dökülmemelidir. İlk başta tüketilecek olan kısma limon dökülmelidir. Su seviyesi ise zeytinin yarısında olmalıdır.

Zeytin Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Yeşil zeytin nasıl saklanır sorusunun bir başka hali de bozulmadan nasıl saklanacağıdır. Yeşil zeytinin bozulmadan saklanması da yine gayet kolaydır.

.

Yeşil zeytin saklama yönteminde en etkilisi yenilecek kısma limon sıkılıp zeytinin yarı seviyesindeki yüksekliğe kadar su dökülür. Kavanoz kapağını kapatma işlemi aynı zamanda zeytini bozulmadan saklamak için kullanılan en etkili yöntemdir.

Bu sayede zeytin küflenmeden uzun süre saklanabilir ve zeytin bozulmadan nasıl saklanır sorusu etkili saklama yöntemiyle de yanıt bulmuş olur. Yani zeytini düzgün bir şekilde saklamak bozulmasını da önleyecektir.

Zeytin Uzun Süre Nasıl Saklanır?
Zeytin Uzun Süre Nasıl Saklanır

Zeytin Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Zeytin uzun süre nasıl saklanır diye merak eden kişilerin bu merakını uygulayarak gidermesi için de yine yapması gereken bazı işlemler vardır.

Zeytinin uzun süre saklanması için yine limon, kavanoz ve su ile saklayıp buzdolabına atması gerekir. Buzluğa da atılmamalı ancak sıcak bir buzdolabında da bekletilmelidir. Bu nedenle zeytin ya buzdolabının soğutucusuna yakın bir yerde saklanmalı ya da buzdolabının ayarı değiştirilmelidir.

Böylece zeytin daha uzun süreli saklanır. Ayrıca zeytin salamura edilip saklandıysa 20 güne kadar saklanabilir. Normal zeytinler 10 gün içerisinde tüketilmelidir. Aksi takdirde bozulur ancak salamura zeytinler daha uzun süre saklanabilirler. Bu şekilde saklanan salamura yeşil zeytinler kimi zaman 1 aya kadar da çıkmaktadır. Böylece yeşil zeytin nasıl saklanır sorusu yanıt bulmuştur.

Kırma Yeşil Zeytin Uzun Süre Nasıl Dayanır
Kırma Yeşil Zeytin Uzun Süre Nasıl Dayanır

Kırma Yeşil Zeytin Uzun Süre Nasıl Dayanır?

Kırma olarak yapılan yeşil zeytinleri uzun süre saklamak isteyen pek çok insan mevcuttur. Bu da akıllara kırma yeşil zeytin uzun süre nasıl dayanır sorusunu getirmektedir.

Kırma yeşil zeytini uzun sür saklanmak için öncelikle suyunu süzmek gerekir. Suyu süzüldükten sonra yapılacak işlem ise üzerini kapatacak şekilde temiz su eklemek gerekir. Daha sonra 2-3 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 limon suyu ekleyip iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra 1 çay bardağı kadar zeytinyağı üzerine dökülmelidir. Bu işlemden sonra 2 gün boyunca güneş görmeyen bir yerde zeytin saklanmalıdır. Böylece kırma yeşil zeytin hazırlanmış olur ve yumuşamadan uzun süre tüketilebilir.

Yeşil Zeytin Erimemesi İçin Ne Yapılır
Yeşil Zeytin Erimemesi İçin Ne Yapılır

Yeşil Zeytin Erimemesi İçin Ne Yapılır?

.

Yeşil zeytin çabuk eriyen bir besindir ve bu nedenle erimemesi için yapılması gereken işlemler mevcuttur.

Yeşil zeytinin erimemesi için zeytine yarım çay bardağı kadar sirke eklenebilir. Bu yöntem uzun süre dayanmasını sağlayacaktır ve daha güzel bir lezzet verecektir.

Sirkelerde de kullanılan bu yöntem yeşil zeytin içinde kullanılabilir.  Yeşil zeytin erimemesi için ne yapılır sorusunun cevabıyla beraber yeşil zeytin nasıl saklanır sorusu da artık tam anlamıyla yanıt bulmuştur.

.

1 Yorum

Merhaba çizme yeşil zeytinim yumuşadı ne yapabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap