.
.

U Harfiyle Başlayan Eşyalar ve Bazılarının Özellikleri

.
.

U Harfiyle Başlayan Eşyalar ve Bazılarının Özellikleri

Baş Harfi U olan eşyaları ve bu nesnelerin ne işe yaradığı hakkındaki bilgileri sizler için derledik. 8 tane eşyanın isimleri ve özellikleri hakkında bilgileri derledik.

U Harfiyle başlayan 8 eşya isimleri nedir?

  1. U Borusu
  2. Uçak
  3. Uçurtma
  4. Ud
  5. Urgan
  6. Ustura
  7. Usturlap
  8. Uyku tulumu

U Harfiyle Başlayan Eşyalar Nelerdir? Özellikleri

U Borusu

U’ya benzer şekilde olan 2 farklı borunun birleşmesiyle oluşan bir tür kaptır. Genellikle bunlar sıvıların yoğunluğunu ölçmeye ya da kıyaslamaya yarar. Çünkü U borusunun her birinin tabanındaki basınçlar eş değerdir.

Uçak

Sabit kanatlı ve pervaneler veya jetler tarafından desteklenen bir tür hava taşıtıdır. Kanatların ağırlığı, eşitliği önemlidir. Özel parçalar basınç farkı meydana getirerek havada sabit kalmasını, yukarı çıkmasını sağlar, motoru sayesinde de ilerler.

Uçaksavar

Uçak saldırısına karşı savunma için tasarlanmış veya bu amaçla kullanılan bir tür silahtır.

Uçkur

Uçkur bir çeşit bağdır. Genelde şalvarın tutturulması için kullanılsa da keseler için de benzer uygulamalar mümkündür.

Uçurtma

.

Uçurtma 4 düz kenarı olan düz bir şekil: İki çift kenarı vardır. Her çift, eşit uzunlukta iki bitişik kenardan (birbirleriyle) oluşur. Ayrıca, çiftlerin buluştuğu yerde açılar eşittir. Kesik çizgiler, dik açıda buluşan köşegenlerdir. Ve köşegenlerden biri diğerini eşit olarak ikiye böler. Genelde renkli kağıtlar ile süslenir. Bir ucunda ip vardır, ucuna da sopa takılır, rüzgarlı ortamda koşarak uçurulur.

Urgan

Urgan bir halat çeşididir. Ketenden veya pamuk gibi farklı maddelerden yapılabilir.

Ustura

Bir tür tıraş bıçağıdır. Çok keskin olduğu için kendine ait kabı vardır, kapalıyken etrafa zarar vermez.

Usturlap

Usturlap, evrenin yardımıyla sonuçlar üreten bir icattır. Sonuçları hesaplamak için yıldızların veya güneşin konumlarını kullanır. Bir zamanlar kaşiflere ve denizcilere yön bulma konusunda yardımcı olmak için kullanıldı. Güneş ile ufkun üzerindeki yıldızlarla arasındaki mesafeyi ölçerek hesapladılar.

1650’lere kadar, daha kesin cihazlar icat edildiğinde, Usturlap en yaygın astrolojik araç olarak kabul edildi. Usturlap, altı inçlik oyulmuş bir metal disk olarak başladı, ancak zaman içinde iki boyutlu göksel küreye daha fazla özellik eklendi. Tarih boyunca, Usturlap daha küçük ve daha büyük varyantları olmuştur.

Ut

Parmaklarla veya bir mızrapla çalınan telli bir müzik aletidir Yuvarlak şekli ve tonunun yumuşaklığı ile geniş çapta tanınan, orijinal olarak Orta Doğu udundan gelmektedir. 8. ve 9. yüzyıllarda İspanya üzerinden Avrupa’ya getirildi ve daha sonra MS 12. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar tüm Avrupa’da duyuldu.. Yüz yıldan fazla süren bir kullanılmama döneminden sonra, ona olan ilgi yirminci yüzyılda yavaş yavaş canlandı, ülkemizde de çok yaygın olarak kullanılır.

Uydu

Bir yörüngedeki nesneye uydu denir. Bir uydu doğal olabilir, örneğin Ay, Dünya’nın uydusudur. Uydular etrafta dolaşabilirler. Yapay olarak fırlatılanlar iletişimi sağlamak için kullanılır.

Uyku Tulumu

.

Taşınabilir yatak olarak adlandırılır. Özellikle kamp yapanlar tercih ederler.

Uzay Gemisi

Uzay yolculuğu için tasarlanmış bir tür hava aracıdır, mekik adıyla da bilinir. Dünya’nın dış yüzeyine gittiği için özel olarak tasarlanır. Motorları da çok güçlüdür. Bazı uzay gemilerinde insan bulunurken kimisinde robot da bulunabilir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap