.
.

Tövbe Namazı Nasıl Kılınır? Tevbe için Kaç Rekât Kılmak Gerekir?

.

Tövbe Namazı

.

Tövbe namazı, diğer adıyla tevbe namazı, nafile namazlar arasında yer alır. Allah’ın yasakladığı şeylerin yapılmasının ardından O’ndan af dilemek için tövbe edilir ve namaz kılınır. Tövbe için iki rekât yeterlidir. Tabii ki, bu aşamadan sonra aynı günahı tekrar işlememek önemlidir. Rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in söylediklerini yerine getirerek doğru yolda hayatımızı sürdürebiliriz.

Eğer yüce kitabımızı tamamen okumadıysak, hadislerden habersizsek, bazen günah işlediğimizin farkına bile varmayabiliriz. Sonradan yasak olduğunu öğrenip tövbe etmek gerekir. Allah öyle affedicidir ki, büyük suçları bile bağışlar. Tekrar aynı günahı işlememek önemli olmakla birlikte, nefis hata yapabilir ve tekrar edebilir; ancak tevbeyi asla bırakmamalıyız.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) şöyle demiştir: “Yaratılan kulların her biri hata yapar, ancak hata yapan, günah işleyenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir.” Yüce Allah’ın affediciliği çok fazladır, ancak aynı zamanda şeytan da işine gelene göre bizi bu affedicilikle kandırabilir. Müminler olarak bu oyuna gelmemeliyiz. “Nasıl olsa affeder” diye sürekli günah işlememeliyiz. Eğer yasak bir şey yapıyorsak hemen Allah’a sığınmalı, yasakları terk etmeli ve sürekli istiğfar etmeliyiz.

Tövbe Neden Edilir? ALLAH Hangi Kulların Tevbesini Kabul Eder?

“Tövbe neden edilmeli?” sorusuna en güzel yanıtı Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) şöyle anlatmıştır: Müezzinin adı Bilal’dir, onun yanına gelmesini söyler ve şu soruyu sorar: “Bilal, sen nasıl hayırlı bir şey yaptın ki benden önce cenneti hak ettin? Geçen gece ayakkabı sesini kendimden önce duydum.”

Bilal de şöyle cevap verir: “Allah’ın Resulü, bir hata yaptığım zaman hemen yerimden doğrulurum ve iki rekât namaz kılarım. Herhangi bir nedenle abdestim bozulursa hemen tazelerim. Abdest tazelerken, Yaradan Rabbimin hakkı olduğunu düşünür ve hemen iki rekât daha namaz kılarım.”

Bu konuşmanın ardından Allah’ın Resulü şöyle buyurur: “Evet, bu yaptıklarınla benden önce cennete gittin.” Bu gibi durumlarda, nefsimize yenik düşüp günah işlediğimizde hemen tövbemizi etmemiz gerekiyor. Rabbimiz kullarını özel bir sevgiyle sever ve onları bağışlamak için sürekli yeni fırsatlar sunar.

.

Allah Teala, yılın belirli zamanlarında edilen duaları kolaylıkla reddetmez, hakkını mutlaka verir. Bazen bu fani dünyada karşılığı olmayan dualar, mahşer günü silinen bir günah olarak karşımıza çıkar. Bu da cennete bir adım daha yaklaşmak demektir. Dua, Allah ile iletişime geçmenin bir yoludur ve müminler için vazgeçilmez olmalıdır.

Allah, iki durum hariç bütün günahları bağışlayabileceğini söylemiştir. Allah’ın affetmeyeceği durumlar arasında kul hakkı ve kendisinden başka bir tanrı olduğunu iddia edenler, yani şirk koşanlar yer almaktadır. Bu iki durum, üç büyük günahın ikisini oluşturur. Bu yüzden, “Çok büyük bir günah işledim, Allah affetmez” diyerek yanlış yollara sapmayın, tövbe edin ve namaz kılın.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in günah işlediği ya da cennete gidemeyeceği düşüncesi hiçbir müminin aklından geçmez. Ancak Allah’ın Resulü, kendi misyonuna bile güvenmeyerek her gün yetmiş kere istiğfar, yani tövbe ederdi. Biz basit kullar olarak en az onun kadar tevbe etmeliyiz.

Tövbe Namazı Nasıl Kılınır? Tevbe için Kaç Rekât Kılmak Gerekir?
Tövbe Namazı Nasıl Kılınır? Tevbe için Kaç Rekât Kılmak Gerekir?

Tövbeyle Alakalı Hadis ve Ayetler Nelerdir? En İyi Tövbe Nasıl Edilir?

Şeytan, cennetten kovulan bir melek olarak kulları, yani bizleri kıskanıp Allah’ın yolundan çevirmeye ant içmiştir. Ancak bu, herkes üzerinde başarı sağlayacağı anlamına gelmiyor. İmanı kuvvetli kişilere ne kadar vesvese verse de bunu başaramayacaktır. Bu konuda ayetler mevcuttur.

Fussilet Suresi’nin 36. Ayeti şöyle der: “Eğer Şeytan’dan bir telkin sizi harekete geçirirse, Allah’a sığının. O, her şeyi işiten ve her şeyi bilendir.”

Al-i İmran Suresi’nin 135. Ayeti ise şöyle der: “Haksız bir günah işledikleri ya da kendilerine zulmettikleri zaman hemen Allah’ı zikrederler ve günahları için bağışlanma dilerler.”

Tövbenin çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.), en iyi tevbeleri bizlere aktarmıştır. Eğer bir günah işlediğimizin farkındaysak, hiç vakit kaybetmeden tövbe edilmelidir. En hayırlı, iyi ve güzel yöntem, tövbe namazıdır. Eğer bir mümin, yapmaması gereken bir şey yaptığında hemen abdest alarak temizlenir, iki rekât namaz kılar ve Allah’tan af dilerse Yüce Rabbimiz, şüphesiz ki onu bağışlar.

Tövbe Namazı Kaç Rekât Kılınır?

.

Ya Rab! Niyet ettim tövbe için 2 rekat namaz kılmaya

İlk Rekât:

 • “Allahu Ekber” diyerek önce tekbir getirilir.
 • “Sübhaneke” duası okunur.
 • “Euzu Besmele” çekildikten sonra Fatiha Suresi okunur.
 • Ardından da zammı surelere geçilir (Fil, Felak, Nas, Kevser gibi).
 • “Allahu Ekber” denildikten sonra rükûya eğilinir.
 • Rükûda üç kere “Sübhane Rabbiyel Azim” denildikten sonra,
 • “Semi’allahu Limen Hamideh” diyerek doğrulunur.
 • Ayağa kalkıldığında “Rabbena ve lekel hamd” okunur.
 • “Allahu Ekber” denildikten sonra secdeye gidilir.
 • Secdede üç kere “Sübhane Rabbiyel A’la” denildikten sonra “Allahu Ekber” denilir ve oturulur.
 • Bir defa daha “Allahu Ekber” denildikten sonra yine secdeye gidilir.
 • “Allahu Ekber” diyerek tekrar ayağa kalkılır.

İkinci Rekât:

 • İkinci rekât tövbe namazının başında Fatiha Suresi okunur.
 • Ardından, 10 ayetli kısa zammı surelerden biri okunur.
 • “Allahu Ekber” denildikten sonra rükûya gidilir.
 • Rükû sonrası doğrulup secdeye gidilir.
 • İki sefer secde yapıldıktan sonra oturulur.
 • Ettehiyyatu, Allahumme Salli, Bari ve Rabbena okunur.
 • İlk olarak sağa, ardından sola selam verilip tevbe namazı tamamlanır.

Allah’ü Teala o kadar bağışlayıcı ve merhametlidir ki, müminler olarak O’na inanmaya devam edip ibadetlerimizi sürdürdükçe O, bize her zaman merhamet edecek ve kullarını ne kadar sevdiğini gösterecektir. İşlediğimiz günahlar için tövbe edip namaz kıldıktan sonra aynı hatayı tekrar etmezsek, Yaradan Allah, kullarını bağışlayacaktır. Her daim sadece ve sadece O’na sığınmak ve yolundan dönmemek zorundayız.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap