.
.

Tırnak Soyulması Ne İyi Gelir? Hangi Vitamin Eksikliğinde Ne olur?

.
.

Tırnak da meydana gelen ani soyulmalar neden oluşuyor? Strese bağlı bir soyulma söz konusu olabilir. Kötü beslenme alışkanlıkları da tırnak soyulmalarını beraberinde getirebileceği gibi tiroit sorunu yaşayanlarda da bu tür sorunlar görülebilir.

Aşırı suda bulunan ellerde de tırnak soyulmaları mevcuttur.  Tırnak soyulması nedenleri merak edildiği gibi Tırnak soyulması tedavisi de merak edilen konular arasında yer alır.

Tırnak Soyulmasına Sebep Olan Nedenler Nelerdir?

Yukarıda da anlatıldığı gibi soyulmasının nedenleri çeşitlilik göstermektedir. soyulmaması için bir doktordan yardım alınabilir tırnak soyulması tedavisi uygulanabilir. Veya evde uygulanabilecek bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz. 

Soyulan tırnakları iyileştirmek için tedavi amaçlı ya da tırnak soyulmasına neden olan etkenleri önlemek amacı ile uygulanabilirler. Dengesiz bir beslenme şekli tırnak soyulması nedenleri arasında yer alabilir. Kalsiyum eksikliğine bağlı bir tırnak soyulması olabilir.

Bu nedenden kaynaklı soyulma var ise süt ve süt ürünleri ve demir içerikli ıspanak tarzı yeşil yapraklı sebzeler yenmelidir. Kalsiyum emilimini arttıran soda ve kafein içeren içecekler beslenme programından çıkarılmalıdır. Ayrıca bu aşamada bazı vitaminler ve kalsiyum takviyesi alınabilir. 

Sıvı eksikliğinden dolayı bir soyulma mevcut ise bu soyulmaları gidermek için sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Nemlendirici krem ile soyulan tırnakları iyileştirmek gerekebilir. Ellerin uzun süre suda kalması tırnakları tahriş edebilir geceleri yatmadan önce veya suyla vakit geçirdikten hemen sonra nemlendirici krem sürmek iyi gelebilir. 

.

Bulaşık yıkadıktan hemen sonra, çamaşır yıkamış iseniz veya çocuk yıkayarak uzun vakit geçirdiyseniz hemen ardından nemlendirici kullanmanız gerekmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerde bu yöntemi deneyebilirler. Her zaman tükürükleriyle temas halinde olan bireylerin tırnakları soyulabilir. Dişler içinde oldukça zararlıdır bu rahatsızlık. 

Alışkanlıklar Tırnak Soyulmasına Neden Olabilir

Güzel görünüm için yapay tırnak kullanımı tırnaklara zarar verir. Aşırı Törpü soyulmasına neden olur. Kötü sayılan kalitesiz ojeler soyulma için sebeptir. Tırnakların neme azda olsa ihtiyacı vardır çok kuru yapısı da soyulmasına neden olur. Aseton gibi kimyasallar ile oje çıkarmak da soyulmasına neden olur. Tırnakların kendi haline bırakılması gerekir nefes almaları gerekir. Üst üste oje sürmek de sebepler arasında yer alır. 

Kişilerin elleri ve tırnakları üzerinde uyguladıkları çeşitli yöntemler tırnak soyulmasına neden olur. Ellere eldiven giyilmeden temizlik aşamasında kullanılan kimyasal deterjanlar da Elele ve tırnaklar için tehlikelidir. Bu tür kimyasallar kullanırken sağlık açısından ve eller açısından daha dikkatli olunmalıdır. Tırnaklarının dayanıksız olduğunu belirten tiroit hastalıkları da doktorlarında tedavisin yardım alabilirler. Soyulan tırnakları iyileştirmek tiroit kaynaklı ise tırnak soyulması çözümü doktor ile belirlenir. Yetersiz uyku ve aşırı strese bağlı bir soyulma olabilir. İş ile alakalı bir neden ise stresin kaynağı bunu kafanıza takmayarak, işi işte bırakarak yapabilirsiniz. Çok çeşit bitkisel otlarda uykunuzu düzenler ve zinde bir hayat yaşarsınız. 

Tırnak Soyulması Ne İyi Gelir? Hangi Vitamin Eksikliğinde Ne olur?
Tırnak Soyulması Ne İyi Gelir? Hangi Vitamin Eksikliğinde Ne olur?

Tırnak Soyulmasına İyi Gelen Öneriler

Kalitesiz ve kötü oje kullanımını bırakın. Yapılarında sağlıksız kimyasallar içerebilir. El ve Ayak sağlığınız için daha uygun ojeler seçin.

Tırnak soyulması çözümü için üretilmiş özel ojeler mevcuttur o ojeler tercihiniz olmalıdır. Tedavi amaçlı bu ojeler sizin için daha sağlıklı olacaktır. 

Ayrıca güçlendirici kullanmaya dikkat edin. Tırnakları fazla derin kesmeyin ki diğer kısımlar da zarar görmesin.Haftada iki kere düzenli olarak elma sirkesi ile hazırlanmış su karışımında ellerinizi belli bir süre bekletin.

Size özel törpüleme aracı seçin ve tırnakları oval bir şekilde törpüleyin. Soyulan kısımları da hafif törpüleyin ki daha fazla soyulmaya neden olmasın. Daha fazla pürüzsüz yüzey soyulması azaltacaktır. Törpüleme işlemi çok şık uygulandığında tırnaklara zarar verir daha az uygulanmalıdır.

.

Nemsiz tırnaklar soyulmaya yatkındır. Tırnak soyulması çözümü için tırnaklarınıza nemlendirmek amacı ile zeytinyağı uygulayabilirsiniz. Soyulmaları azaltır ve soyulma yoksa oluşumunu önler. 

Evde Tırnak Soyulmasına Yapılabilecekler

Kırılmaları fazla ve aşırı güçsüz yapınız var ise işe tırnağınızı güçlendirerek başlayabilirsiniz. Daha sağlıklı ve güçlü görünüm sağlamak için tırnakların görünümü önemlidir. Piyasada çeşitli kremler, ilaçlar ve ojeler bulabilirsiniz. Bunlara aşırı para vermek istemeyenler ise evde kendileri hem doğal hem daha az maliyet ile kremler yapabilir ve tırnakları iyileştirebilir. 

Ev Yapımı Tırnak Güçlendirici

2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı, 2 yemek kaşığı bal, bir çimdik tuz ve bir adet yumurtanın sarısı ile krem hazırlanabilir. Sayılan bu malzemelerin karıştırılması ile  elde edeceğiniz karışımı tırnaklarınıza uygulayın. 20 dakika sürecek beklemenin ardından tırnaklar ılık su ile yıkanmalıdır. Hafta da iki kez uygulanacak bu yöntem tırnakları iyileştirecektir. 

Doğal Nemlendirici Sızma Zeytinyağı

Tırnaklara gece uygulanacak ve her çamaşır ve bulaşık yıkamanın arkasından uygulanacak zeytinyağı tırnakları güçlendirecek ve nemli tutacaktır. Soyulmaları azaltacaktır.

Tırnaklara Yenilik Katan Güç Veren Tarif

Para verip aldığınız herhangi bir güçlendiriciye  bir dış çiğ sarımsak rendesi, beş damla limon,  beş damla da beyaz iyot ekleyin. Karışım iki gün bekletilmelidir. İki hafta sürecek uygulama tırnakları yeniden canlandıracaktır.Soğan da soyulmaya iyi gelen bir bitkidir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap