.
.

Terlemek! Öyle Bir İyileştirici Gücü Var Ki… İnanamayacaksınız!

.
.

Terlemek! Öyle Bir İyileştirici Gücü Var Ki… İnanamayacaksınız! Özellikle sık yaşanılan koltuk altı terlemesi hayatınızı çok zor bir hale getirebilir. Fakat terlemenin cildiniz için birçok yararı olduğunu duymuş muydunuz?

Terlemek, vücudunuzun sıcak havalara karşı kendini korumasının bir yöntemidir diyebiliriz. Pek çok önlem almamıza karşın, yazları sürekli ter içinde olmamız kaçınılmazdır. Ter bezleri bedenin neredeyse her bölgesinde yar almaktadır. Ter bezlerinin en yoğun olduğu bölgeler koltuk altı, ayak tabanı ve avuç içi olarak tanımlayabiliriz. Sıcaklık ve strese bağlı olarak terleme miktarında değişiklikler oluşabiliyor.

Ter bezlerinin tek görevi sadece terlemenizi sağlamak olmadığını da bilmelisiniz. Bununla beraber ter bezleri, vücudunuzdaki yaralar ve sıyrıkların iyileşmesinde de oldukça etkilidir.

İlerleyen yaşlar ile birlikte yaraların neden daha zor iyileştiği ile ilgili Michigan Üniversitesi’nde bir takım çalışmalar yapıldı ve bunun sonucunda konunun terleme ile alakalı olduğu kanaatine varıldı. Ter bezleri, yaralanma sonrasında yıpranan hücrelerin yerine gelecek yeni deri hücreleri için depo görevi gördüğünü belirtelim. Yeni hücreler ter bezlerinin içinde oluşmakta ve yaralanmanın olduğu yüzeye doğru ilerlediği gözlenmiştir. Yaralar, Bu sürenin sonunda da, iyileşmiş olacaklardır.

Genç yaşlarda oluşan yaraların, yaşlı insanlara göre daha hızlı iyileştiğini duymuşsunuzdur. Michigan’daki bu çalışmada; bu duruma ter bezlerinin neden olup olmadığı amaçlayarak yola çıktı. Çıkan sonuç ise genç insanların yaralarının daha hızlı iyileşmesine neden olan durumun ter bezlerinin daha aktif çalışması ile ilgili olduğu kanısına vardır. Elde edilen sonuçlara göre, genç insanlarda ter bezlerinin tamamı yeni hücre üretimine yardımcı olması, yaşlı insanların ter bezlerinin sadece yarısının katkı sağlayabildiği anlaşıldı. Yaşlı insanlarda oluşan hücreler sağlıklı bir şekilde bir arada kalmakta başarılı olamıyordu.

Terlemenin vücudunuza olan diğer faydalarına göz atalım;

  1. Terleme ile vücudunuzdaki zehirli maddeler dışarı atılması sağlanır. Alkol, aşırı tuz ve kolesterol ter yoluyla vücuttan çıkartılır.
  2. Terleme olduğunda daha fazla sıvı alımına ihtiyaç duyacağınızdan böbrek taşlarından da korunmanıza yardımcı olduğu saptandı.
  3. Spor yaparak ter bezlerini daha etkili çalıştırabilmek ve sıcaklık değişimine daha kolay uyum sağlandığı gözlemlendi.
.

Ter bezleri, terden nefret etmenize yol açabilir olsa da cilt fonksiyonlarınızın düzenli çalışması ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için bu bezlere ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekiyor.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap