.
.

Sürprim Terimini Biliyor Muyuz?

.
.

Sürprim Terimini Biliyor Muyuz? Sürprim ifadesi sigortacılık sektöründe çok yaygın olan bir kavramdır. Sigortacıların çok defa uyguladığı ve sigortalıların kesinlikle karşılaşacağı bir ifadedir. Sürprim kelimesini anlayabilmek için öncelikle sigorta sektöründe prim kelimesinin ne olduğunu bilinmelidir.

Prim sigortalıların olası risklere karşı yaptırdığı teminatlar için sigortacı tarafından belirlenen ödeme miktarıdır. Sürprim ise sözleşmeye sonradan dahil edilen ek teminatlar için sigortacının belirlediği ve sigortalının ödemesi gereken meblağdır.

Sürprim, temel bir uzmanlık becerisidir ve hesaplaması uzmanlarca yapılır. Hesaplamada sigorta türüne göre çeşitli unsurlar göz önünde bulundurularak istatistiksel hesaplama yapılır. Her detay en derin ayrıntısına kadar incelenir. Sigorta şirketleri sürprim konusunda uzmanlaşmış personel istihdam eder.

Sürprim Nasıl Belirlenir?

Her sigorta türünde karşılaşılan bir kavramdır. Hayat sigortasında sürprim temel bir uzmanlık alanıdır. Sürprimin belirlenip uygulanması, mediko-aktüer denilen riskler ile prim ihtimalini hesaplamalar ile tespit eden ve geliştirdiği geleceğe yönelik stratejiler ile sözleşmeleri ilkelerini belirleyen uzman kişiler tarafından yapılır.

Sürprim konusunda uzman olan kişilerin tıp bilgilerinin yüksek düzeyde olması ve sigorta matematiğine hâkim olması önemlidir. Tıp ve sigorta matematiğini dikkate alarak hesaplaması yapıyorlar. Diğer sigorta alanlarında da yer alan uygulama özellikler hayat sigortasında belirlenmesi gereken bir konudur.

Çeşitli sigorta türlerinde uygulanan sürprim, her türde aynı mantıkla ilerlemez. Sigorta türüne karşılaşılacak riskler farklı olması nedeniyle incelemeler ve hesaplamalar farklılık gösterir.

Zamanı Geçen Sigorta Sözleşmelerinde Sürprim Hesaplaması

Zamanı Geçen Sigorta Sözleşmelerinde Sürprim Hesaplaması

.

Sigortacılık sektöründe işlemlerin zamanında yapılması sigorta şirketleri ve sigortalıları ilgilendiren önemli bir husustur. Sigorta şirketleri yükümlü olduğu görevleri zamanında yerine getirmelidir. Sigortalılar ise yaşanan riski zamanında bildirmelidir.

Başka İçerik:  İşsizlik Maaşı için Son Dönemde Yapılan Yenilikler

Ayrıca sözleşme sürelerini takip etmeli ve sözleşmelerini zamanında yenilemelidir. Sigorta türüne göre sözleşmede belirtilen temel teminatlar bulunur. Prim ödenerek temel teminatlarda hizmet alınabilir. Sözleşmede olmayan sigortalının talebi doğrultusunda ise ek teminatlar sözleşmeye eklenir.

Sürprim ödemesi yapılarak da ek teminat hizmetleri alınır. Sözleşme süresinin geçmesi durumunda sürprim hesaplamaları değişiyor. Örneğin trafik sigorta süresinin geçmesi durumunda sürprim primleri %50 ile sınırlandırılıyor ve %5 ilave ederek sürprim hesaplaması yapılıyor. Farklı durumlara göre değişen farklı etkenler de olabiliyor.

Sigorta Türüne Göre Değişen Muafiyetler ve Sürprimler

Sigorta yaptırmak aslında bir lüks değil zorunluluktur. Yaşanma ihtimali bulunan risklerin yaşandığı zaman daha kolay baş edilebilmesi gerekir. Mümkün olduğu durumlarda sigorta devreye girer ve maddi zararı karşılar. Sigorta şirketlerinin risklere karşı sunacağı teminatlar değişiklik gösterebilmektedir.

Buna bağlı olarak sigorta süprim ve muafiyetler de farklılık gösterir. Bazı teminatlar özel şartlara bağlanabilmekte ve muafiyet istenebilmektedir. Muafiyet teminatın yapılabilmesi için sigorta şirketinin yerine getirilmesini istediği şartlardır.

Sigorta acentelerinin bazıları hırsızlık teminatı için alarm, kırılmaz cam, kepenk veya bekçi gibi önlemlerin alınmasını talep ediyor. Şartlar yerine getirildiğinde teminatı yapıyor. Ayrıca teminat kapsamındaysa prim, ek teminat kapsamındaysa süprim ödemeleri daha yüksek fiyat üzerinden yapılmaktadır.

Sağlık Sigortasında Muafiyet ve Sürprim

.

Sağlık sigortası için de muafiyet istendiği durumlar söz konusudur. Sağlık sigortası için başvuran bir sigortalı, mevcut hastalığını beyan ettikten sonra sigorta şirketi sağlık incelemesi talep edebilir. Gerekli gördüğü takdirde ek tetkik veya rapor isteyebilmektedir.

Koşullara bağlı olarak sağlık sigortası süprim ödemeleri değişir. Bu şartlar yerine getirilmezse teminat işlemi yapılmaz. Sigorta muafiyeti istenmesinin nedeni talep edilen şartlar yerine getirildiği takdirde riske maruz kalamayacağı düşüncesidir.

Bakıldığında sigortalıların menfaatine olan bir sistem olduğu anlaşılıyor. Yapılacak sözleşmenin her iki taraf açısından hukuki sorumlulukları bulunur. Bu nedenle süprim ve muafiyet incelemeleri titizlikle yapılması gerekir. Detaylı bilgi için en yakın sigorta acentesi ile görüşmeniz önerilir.

Başka İçerik:  Hibrit Araçlar Ne Demektir? Avantajları Nelerdir?

Sürprim’in Faydaları

Sürprim’in Faydaları

Bütün sigorta türlerinde karşılaşılan ve uygulanan bir hizmettir. Temel teminatların yanında sigortalı tarafından talep edilen ek teminatlar için düzenlenen ayrı bir uzmanlık alanıdır. Hayat sigortası, DASK, zorunlu trafik sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası en çok uygulanan sigorta türleridir. Sürprim kimileri için mali yükümlülük gibi gözükse de aslında avantajı olan bir sistemdir.

Olası yaşanabilecek risklere karşı ek teminat talep etmenizi sağlıyor. Kendinizi güvende hissettirir. Olay anında profesyonel yardım almanızı sağlar. Karşılaşılan riskle tek başınıza değil sigorta firmanız ile birlikte mücadele ederek atlatırsınız. Geleceğe güvenle bakarsınız. Farklı uygulamalarda sürprim indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Sürpim uygulaması ile sadece kendinize değil çevrenizdeki insanlara da fayda sağlarsınız.

Sürprim kavramı sigorta yaptırmak isteyenlerin mutlaka karşılaşacağı ve bilgi sahibi olması gerektiği bir sözcüktür. Herhangi bir sigorta sözleşmesi yapmaya karar verdiğinizde sigorta şirketine gitmeden önce sürprim’i mutlaka araştırın. Bu konuda röportaj veren uzmanları da dinleyebilirsiniz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap