.
.

Sumak Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

.
.

Sumak Nedir, Sumak Türk mutfağının vazgeçilmez baharatlarından biri olan sumak çalı görünümünde olan bir bitkidir. Kırmızı renkte ve küre biçiminde olan baharat ekşi bir tada sahiptir. Aynı zamanda Rhus bitkisi olarak da tanınır. 

Sumak, belirli yöntemlerle kurutulduktan sonra tuz ile karıştırılır ve toz haline getirilmesi için ezilir. Ülkemizde en sık üretilen ve tüketilen bölge Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleridir. Kültür açısından bölgenin yemeklerinde acı ekşi bir lezzet katmaktadır. 

Türk toplumunda da herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir. Sumak hakkında merak ettiğiniz her şeyi İgrus.com sizler için derledi. Faydalarından fiyatına kadar tüm merak ettikleriniz yazımızın devamında yer alıyor.

Sumak Faydaları Nelerdir?

Yemeklere ayrı bir lezzet katarak sağlık açısından oldukça yararlı bir baharattır. faydaları nelerdir derseniz şunları sayabiliriz:

 • Antioksidan etkisi vardır. Solunum yolları hastalıklarında ve enfeksiyonlarda etkilidir. Yükselen ateşi düşürür ve vücudu arındırır. 
 • Kandaki insülin oranını dengeler. Diyabet hastalığını önler.
 • Yapılan araştırmalara göre kadınların adet sancılarını giderici ve adet döngülerini düzenleyici bir etkiye sahiptir. Genellikle sorunlu ve ağrılı adet dönemi geçiren kadınlar sumak tüketerek sürecin hafiflemesi için kullanmaktadır. Ek olarak emziren kadınlar için de süt arttırıcı etkisi vardır. Fakat her ihtimale karşı emziren annelerin doktoruna danışarak ideal miktarda tüketmesi gerekir.
 • Sumağın bir diğer faydası ise diüretik olmasıdır. Yani idrar söktürücü etkiye sahiptir. Yarattığı bu etki sayesinde idrar yollarında oluşan enfeksiyonları önler ve tansiyonunuzu düzenler. Aynı zamanda vücuttaki ödemi, toksik maddeleri atmak için faydalı bir yöntemdir.
 • Kolesterol ve kan basıncını düzenler. Karaciğerin korunması için düzenli olarak tüketilir.
Sumak Nasıl Tüketilir?
Sumak Nasıl Tüketilir?

Sumak Nasıl Tüketilir?

Ülkemizde en sık tüketilen baharatlardan biri olduğunu da görürler. Özellikle salataların içerisine konularak sofralarda yerini alır. Soğanın acısını ve kokusunu aldığı bilindiğinden soğan salatalarına eşlik eder.

Hastalıklara karşı etkisini görebilmek için suya, bala, zeytinyağına karıştırılıp tüketilir. 

.

Ekşisi yapılarak yemeklerin yanında sos olarak da kullanılır. Yapımı zahmetlidir.

Bir diğer tüketim şekli çayını demleyebilirsiniz. Sumak çayının yukarıda belirttiğimiz birçok hastalığa da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Özellikle solunum hastalıkları, grip, boğaz ağrısı, balgam söktürücü gibi şikayetleri olan kişiler için ilaç gibi faydalı bir destekleyici olur.

Ekşi tatları seviyorsanız limonatanızın içine katarak farklı bir limonata deneyimi edinebilirsiniz. 

Yemeklere baharat olarak kullanımının dışında sumak ekşisi olarak da yemeklere katılır. 

Sumak Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Türk mutfağındaki vazgeçilmez lezzetlerden olan sumak tercihe göre her yemekte kullanılabilir. 

En bilinen yemekler aşağıdaki gibidir;

 1. Soğan Salatası
 2. Biber Dolması
 3. Nar Ekşili Kuru Dolma
 4. Acılı Salata
 5. Havuçlu Bulgur Pilavı
 6. Reyhanlı Söğüş
 7. Sumaklı Uskumru

Bu bilinen yemeklerin dışında mantıya sos olarak, yoğurda, çeşitli çorbalara da ilave edilmektedir.

Sumak Çayı Nasıl Yapılır?
Sumak Çayı Nasıl Yapılır?

Sumak Çayı Nasıl Yapılır?

Yapılışı ve tüketilişi en kolay çaydır. Faydası da bir o kadar fazladır. Güvenilir bulduğunuz aktardan aldığınız sumağı 1 tatlı kaşığı kaynamış suya ekliyorsunuz. Ardından demlemeye bırakıyorsunuz. Süzüp kalan kısmı bardağınıza dökerek çayını içebilirsiniz. Günde üç bardağa kadar tüketilebilen sumak çayı vücudunuzda detoks etkisi yaratmaktadır.

Sumak Neye İyi Gelir?

.

Kilo kontrolü ve zayıflamak isteyenler için faydalı bir baharattır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

neye iyi gelir diye soranlar için şunlar sayılabilir:

 • Düzenli kullanıldığında bireylerde stresi azalttığı görülmektedir. 
 • Mide rahatsızlıklarına karşı kullanılır. Mide bulantısı, hazımsızlık, sindirim sorunu, gastrit gibi problemleri geçirerek mideyi rahatlatır. 
 • Yüksek ateşi düşürmek için kullanılır. 
 • Tedavi edici etkisiyle yaraların üzerine pansuman yapmak için kullanılır. Açık yaralarda yanma hissi oluşturur ancak yaranın hızlı ve kolay iyileşmesini sağlar.
 • Sumağın deri döküntüsü ve iltihaplı diş etlerine de iyi geldiği bilinmektedir.
 • Virüslere karşı C vitamini olarak etkilidir. 
 • Tuz tüketimini azaltmak için yemeklerinize, çorbalarınıza katmayı tercih edebilirsiniz. 
 • Soğuk algınlığı ve griplere karşıda etkilidir. Kış aylarında tüketmenizi tavsiye ederiz. 
 • Kas ağrılarını azalttığı bilinir, sporcular tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır. 
 • İştahsızlık problemi yaşayan bireylerde ve çocuklarda iştah problemlerini giderir. Çocuğunuza haftada bir kez suya karıştırarak içirebilirsiniz. 

Yeterli miktarda, kaliteli ve doğru tercih edilen sumak bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi için de kullanmanız faydalı olacaktır. 

Sumak Fiyatı

Kalitesine ve işlenişine göre farklılık göstermektedir. Ortalama 100 Gr sumağın fiyatı 35 TL’dir.

Sumağın Zararları

Bildiğimiz kadarı ile Antilipaz aktivitesine sahip olmasıdır. Antipilaz aktivitesi ince bağırsakta oluşan yağ emilimini engeller. 

150 çeşidi olan sumağın zehirli türleri de bulunmaktadır. Bilindiği üzere sadece iki çeşidi zehirsizdir. Bu nedenle güvendiğiniz aktarlardan almanız gerekir. Hassas bünyesi olan kişilerde alerjik sorunlar yaratabilir. Aşırı tüketildiğinde kaşıntı, kızarıklık, yanma problemleri oluşturur. 

Yazımızın neredeyse tamamında sumağın onlarca faydası olduğunu anlattık. Ayarsız ve ölçüsüz kullanıldığında sumağın zararları da olmaktadır. Kontrolsüz kullanıldığında vücuttaki yağ depolarını parçalayarak hızlı kilo kaybına sebep olur. Aşırı tüketildiğinde tansiyonu yükseltir. Kan basıncını dengesizleştirir. içerisine tuz katılarak hazırlanan baharattır. Bu nedenle tansiyon hastaları doktoruna danışarak doğru oranda tüketmelidir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap