.
.

Spordan Önce Isınmak Neden Bu Kadar Önemli?

.
.

Spordan Önce Isınmak Neden Bu Kadar Önemli? Isınma hareketleri yaparak sporunuza başlamak; kalbi, akciğerleri ve kasları antrenmana hazırlayarak vücudu fiziksel egzersize hazır hale getireceğinden, oldukça yararlıdır.

Kalp atış hızı arttıran ve dolaşım hızlandıran ısınma hareketleri; kaslara giden oksijen artarır ve vücut sıcaklığı yükseltmeye de destek olmaktadır. Isınma egzersizleri ile kaslarınızdaki esnekliği arttırarak, antrenman çalışmalarınızdan alacağınız verimi de arttırmış olacaksınız. Antrenman öncesinde yeterli ısınma yapılmazsa, kalp atışı aniden hızlanması ve dolayısıyla kalbinizin daha fazla zorlanması söz konusu olacaktır.

Üstelik ısınma egzersizleri ile spor öncesi yeterli ısınma sağlamak, antrenman esnasında kas zedelenmelerini ve sakatlıklarını da önlemek için son derece önemlidir.

spor öncesi ısınma hareketleri

Çalışmalarınıza başlamadan önce hazırlanmak gerektiği gibi, sporu da aniden sonlandırmamanız gereklidir. Ani bitirilen çalışmalar sonrasında, kalp bir süre daha normalden daha hızlı atmaya devam edecektir ve bu oldukça sağlıksız bir durumdur. Bu nedenle spor sonrası soğuma hareketleri ile kalp atışının normal hızına dönmesini ve vücut ısısının düşmesini sağlamaya özen göstermelisiniz.

Ayrıca hatırlatmak gerekir ki esneme hareketleri; ısınma ve soğuma için yapılan en yaygın hareketlerdir. Isınma için ana kas gruplarının hareket ettiği dinamik esneme hareketlerini, soğuma için ise kasları dinlendirmeye yönelik vücut sabit konumdayken yapılan statik esneme hareketlerini uygulamanız sağlığınız açısından önem taşımaktadır.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap