.
.

Sigorta Şirketleri Dikkat Çeken Uyarılarda Bulundu

.
.

Son birkaç yıldır küresel düzeyde yaşanan döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve sonrasında yaşanan pandemi nedeniyle ekonomide daralmalar söz konusu olmaktadır. Dünya genelinde yaşanan bu ekonomik daralmalar sektörleri olumsuz etkiliyor. Sigortacılık, etkilenen sektörlerden biridir. Sigorta şirketleri ise müşterilerini uyarıyor.

Kurda meydana gelen yükselme nedeniyle şirketlerin maliyetlerinin arttığını belirten firma sahipleri, sigorta prim miktarı artış eğiliminde olacağını ifade ettiler.  Kasko sigorta primlerinde %30’a varan artış bekleniyor. Trafik sigortalarında artış olacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak trafik sigorta primlerinde düşüş olmayacağı belirtiliyor.

Sigorta Şirketleri Kasko Sigortasında Fahiş Artış için uyardı
Sigorta Şirketleri Kasko Sigortasında Fahiş Artış için uyardı

Döviz kurlarında meydana gelen değişmeler ve pandeminin olumsuz etkileri sonucu ülkemizin ekonomisinde küçülmeler yaşandı. Yaşanan bu küçülme sektörleri de olumsuz etkiledi. Sigorta sektörü de bu olumsuz etkiden nasibini aldı.

Yedek parçalardaki fiyat artışı, bakım maliyetlerindeki yükseliş, kırtasiye masraflarındaki artış sigorta sektörüne ek maliyetler getirdi. Özellikle yedek parçaların yurt dışından gelmesi ve dolar üzerinden ithal edilmesi şirketlerin maliyetlerini ciddi oranda arttırdı. En çok etkileneceklerde biri de kasko sigortasıdır.

Kasko sigortasındaki artış daha önce %5 civarında oldu. İlerleyen günlerde prim miktarında a %30’a kadar varan bir artış olması bekleniyor. Verilecek zam oranının %15’ten aşağı olmayacağı ön görülüyor.

Sigorta Şirketleri Trafik Sigortası Primlerinde Düşüş Olacak mı?
Sigorta Şirketleri Trafik Sigortası Primlerinde Düşüş Olacak mı?

Sigorta Şirketleri Trafik Sigortası Primlerinde Düşüş Olacak mı?

Trafik sigortası, Türkiye’de araç sahibi olan herkesin yaptırması zorunlu bir sigorta türüdür. Olası kazaları karşı sürücüleri ve 3.kişileri koruma altına alır. Kaska sigortası için beklenen zamdan sonra trafik sigortasına zam gelir mi sorusu sigortalıları endişelendiriyor.

.

Araç denince akla gelen kasko ve trafik sigortası iki önemli poliçe türüdür. Trafik sigortası her ne kadar zorunlu olsa da kasko sigortası isteğe bağlıdır. Kasko yapıldığında sağlayacağı faydalar ise tartışılmazdır.

Başka İçerik:  EGR Valfi Tıkanırsa Ne Olur?

Ancak sigorta primlerinde yaşanacak fahiş artışlar sigortalıları vazgeçirebiliyor. Konu ile ilgili açıklama yapan sektör temsilcileri trafik sigorta primi miktarında artış söz konusu olmayacağını ama düşüş de yaşanmayacağını belirtiyor. Poliçe yaptıracak olanlar primlerde düşüş yaşanmayacağını bilmeleri gerekir.

Şirketlerin Maliyetlerindeki Endişe Verici Artış
Şirketlerin Maliyetlerindeki Endişe Verici Artış

Şirketlerin Maliyetlerindeki Endişe Verici Artış

Sigorta firmaları kurdaki artış nedeniyle prim fiyatlarında %30’a varacak artış oranları olacağını daha önceden belirtmişti. Bu artışın kalıcı olması akabinde sektör için daha da problem olacaktır. %30’luk artış sigorta şirketlerine yaklaşık 2 milyar liralık ek maliyet getiriyor ve şirketlerin kârlılık oranı düşürüyor.

Türkiye Sigorta Birliği maliyet artışları ile ilgili araştırma yaptı. Yapılan araştırmaya göre sigorta firmalarının 2016 yılında ödemiş oldukları kasko ve trafik sigorta maliyetleri kurdaki dalgalanmalar nedeniyle yaklaşık 1 milyar liralık artış gösterdi.

Kasko sigortası, araçlar ve araç sahipleri için büyük önem taşıyor. Kasko sigorta maliyetleri artış gösterdikçe sigortalıların kasko sigortası yaptırma ve prim ödeme olasılığı azalıyor. Bu durum sigorta şirketlerini olumsuz etkiliyor. Sektörel bazda bakıldığında sektörün daralmasına sebebiyet vermektedir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap