.
.

Pınar İsminin Anlamı

.

Pınar İsmi

.

Pınar İsminin Anlamı Anne-baba adaylarının beğenerek koyduğu kız isimlerinden biri Pınar’dır. Bunun sebeplerinden biri de Pınar isminin Türk kültüründe adı geçen kelimelerden biri olmasıdır. Bu doğrultuda Pınar isminin anlamı nedir? Merak edenler bu yazıyı okuyabilirler.

Pınar ismi 3 farklı anlamla karşımıza çıkmaktadır. Pınar isminin yerden kaynayarak çıkan su, suyun çıktığı yer, memba, çeşme ve kaynak suyunun aktığı yer anlamları vardır. Pınar TDK’deki anlamı, yerden kaynayarak çıkan su, kaynak ve çeşmedir. Pınar ismi kızlar için kullanılan isimlerden biridir. Pınar ismi caiz mi diye merak edenler için şöyle söylenebilir, Pınar isminin Kuran’da yer almamasına rağmen insanlara bu ismin konulmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Yapılan istatistiklere göre Pınar ismini Türkiye genelinde 127603 kişi kullanmaktadır. Bu isim Türkiye’de en çok kullanılan isimler arasında 24.sırada yer almaktadır. Aynı zamanda İstanbul’da bu ismi kullanan 27715 kişi bulunmaktadır. Pınar ismi Türkiye genelinde 642 kişiden birinde bulunmaktadır.

Pınar isminin analizi yapılacak olursa; sağduyusu yüksek, duygusal anlamda hassas, çevresi tarafından güvenilen, özgüveni yüksek olan kişilerdir. Dışa dönük, atılgan ve enerjik yapıları sayesinde kolay arkadaş edinebilen kişilerdir. Karşısına çıkan olaylar ve durumlar karşısında pozitif yaklaşım sergileyen kişilerdir. Bu isme sahip olan kişiler tedbirli ve mantıklı kişilerdir.

Pınar isimli kişilerin olumlu özellikleri; okumayı ve araştırmayı seven, olaylara mantıklı yaklaşan, akıllı, becerikli ve yetenekli kişilerdir. Maceracı özelliği bulunan, çevresi tarafından sevilen ve saygı duyulan kişilerdir.

Pınar isimli kişilerin olumsuz özellikleri; duygusal olarak çabuk kırılan, naif, kolay âşık olabilen, kurnaz ve dışardan sert bir duruş sergileyen kişilerdir. Duygularını ifade etmekte çok başarılı olamayan kişilerdir.

.

Pınar ismine sahip olan kişilerin fiziksel özellikleri; geniş omuz yapısı, küçük ve ince çene yapısı, ince dudaklı, küçük göz yapısı ve geniş alın yapısı olan kişilerdir. Aynı zamanda atletik vücut yapısına, dalgalı ve gür saçlara sahiptirler.

Pınar isminin kişilik analizi yapılacak olursa; Akıllı, mantıklı ve zeki olan kişilerdir. Olaylara ve kişilere karşı fazla duygusal davranan kişilerdir. Bu özelliklerinden dolayı çabuk kırılabilirler. Bu kişiler hayal kırıklığına uğramaktan korkarlar. Pınar ismine sahip olanlar çevresi tarafından sayılan kişilerdir. Aynı zamanda yönetme kabiliyeti bulunan, görünüş olarak beğenilen ve özgüveni olan kişilerdir.

Pınar isminin harf analizi şöyle yapılabilir; P: Kendinden emin ve sakin mizaçlı kişileri temsil eder. I: Duygusal olarak naif ve çabuk kırılan kişileri temsil eder. Aynı zamanda duygusal anlamda zıtlıklar yaşayabilen kişilerdir. N: Değişikliklere karşı direnen ve sağduyulu kişileri temsil eder. A: Lider olma vasfı bulunan, akıllı, mantıklı ve yönetme kabiliyeti bulunan kişileri temsil eder. R: Alaycı konuşma yapısı olan ve kuşkucu kişileri temsil eder.

pinar-isminin-anlami-63266
Pınar İsminin Anlamı

Pınar isminin numerolojik analizi şöyledir; P: 7, I: 9, N:5, A:1 ve R: 9’dur. Bu isme sahip olanların toplam numerolojik sayısı 31’dir. Kader sayısı ise 4’tür.

İsimlerin anlamları incelenirken ebeveyn adaylarının sıklıkla baktığı konulardan bazıları o ismi taşıyan ünlü isimler ve o isme benzer olan isimlerdir. Bu doğrultuda Pınar ismine sahip olan ünlüler olarak; Türk yazar Pınar Kür, Türk oyuncu Pınar Altuğ, Şarkıcı Pınar Aylin, Türk yazar ve araştırmacı Pınar Çekirge ve Türk televizyoncu ve spiker Pınar Esen örnek verilebilir. Aynı zamanda Teşkilat dizisinde Ezgi Şenler ve Kalp Yarası dizisinde Nilsu Berfin Aktaş Pınar karakterini canlandırmıştır.

Pınar ismine benzer isimler olarak ise, Çınar, Gülnar, Senar, Acar, Bahtiyar, Avşar, Alkar, Candar, Çağlar, Dündar, Hazar, Haydar, Mazhar ve Oktar isimleri gibi isimler örnek verilebilir.

Pınar isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Beceriksin, Bir Tanesin, Eşin Benzerin Yok
 • 2 – Yerden kaynayarak çıkan su, kaynak.
 • 3 – Yerden kaynayıp çıkan su, kaynak, çeşme. Bir suyun çıktığı yer, su başı. Kaynak suyunun devamlı aktığı yer

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Pınar ne demek? Sözlük anlamı ne?

.

Türkiye’de Pınar ismini kullanan 127.885 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Pınar ismini kullanan 28.203 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Pınar ismini kullanan 9.064 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Pınar ismini kullanan 9.058 kişi bulunmaktadır.

Pınar isminin Türkiye sıralaması

Pınar en çok kullanılan 86. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 43. isimdir.

Pınar ismini kullananların sayısı, son bir yılda 282 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Pınar isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Pınar isminin Harf Analizi

Kişiye Pınar ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

P : Kendinden emin birini çağrıştırır,olabilir.

.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Pınar İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Pınar ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Pınar isminin anlamını gözden geçirin!

Pınar İsminin Numerolojisi

Pınar isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

P: yirmi
I: on bir
N: on yedi
A: bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 70

İsmi “Pınar” olan bazı ünlüler şunlar olabilir:

 1. Pınar Altuğ – Türk oyuncu (d. 1973).
 2. Pınar Ayhan – Türk voleybolcu, Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı’nın bir üyesi (d. 1989).
 3. Pınar Deniz – Türk oyuncu ve model (d. 1994).
 4. Pınar Dilşeker – Türk gazeteci ve yazar (d. 1961).
 5. Pınar Köksal – Türk-kanadalı profesyonel basketbolcu (d. 1994).
 6. Pınar Saka – Türk gazeteci ve televizyon sunucusu (d. 1975).
 7. Pınar Selek – Türk sosyolog ve yazar (d. 1971).
 8. Pınar Timur – Türk tiyatro oyuncusu ve yönetmeni (d. 1948).
 9. Pınar Tezcan – Türk atlet, Türkiye’nin başarılı cirit atıcılarından biridir.
 10. Pınar Türe – Türk şarkıcı ve söz yazarı.
.

Bu listede, “Pınar” adına sahip olan bazı ünlülerin örnekleri bulunmaktadır.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap