.
.

Pankreas Kanseri Neden Olur, Kimlerde Görülür? Tanısı ve Tedavisi

Artan kanser türleri arasında Pankreas da yer almaktadır. Erkeklerde daha çok görülür. Ölümcün olması nedeni ile erken tanı konmalı ve tedaviye başlanmalı.

.

Pankreas Kanseri

.

Pankreas Kanseri, karnımızda, midemizin alt kısmının arkasında yer alan bir organ olan pankreasınızın hücre ve dokularında başlar. Pankreasınız, sindirime yardımcı olan ve kan şekerinizi yönetmenizi sağlayan hormonlar ve enzimleri üretip serbest bırakır.

Kanserli ve kanserli olmayan tümörler dahil olmak üzere pankreasta çeşitli türlerde kitleler meydana gelebilir. Pankreasta oluşan en yaygın kanser türü, sindirim enzimlerini pankreastan taşıyan kanalları sıralayan hücrelerde başlar.

Pankreas kanseri nadiren tedavi edilebildiği ilk aşamalarda tespit edilmelidir. Bunun nedeni, diğer organlara yayılıncaya kadar genellikle pankreas kanseri belirtileri oluşmamasıdır. Pankreas kanseri tedavi seçenekleri kanserin boyutuna göre seçilir. Seçenekler ameliyat, kemoterapi, radyasyon tedavisi veya bunların bir kombinasyonunu içerebilir.

Pankreas Kanseri Ne Sıklıkla Görülür?

Pankreas kanseri ne sıklıkla görülür sorusu, hastalığın tehlikesi nedeniyle akılları kurcalamaktadır. Pankreas kanseri görülme oranı, yaşadığımız dönemde hızla artmaktadır.

2012 yayınlarına bakıldığında, tüm dünyada yılda 26 bin 500 hastaya pankreas kanseri tanısı konulmaktadır. Pankreas kanserlerinde en yaygın sebepler ve risk faktörleri, obezite, diyabet ve sigara olarak belirlenmiştir.

.

Çevresel etkenler bir yana, genetik faktörler de pankreas kanserinin oluşumunda büyük rol sahibidir. Ailede pankreas kanseri geçmişi varsa kardeşlerde de görülme olasılığı 2-3 kat artıyor.

60 yaş üzerinde ve erkeklerde pankreas kanserine diğer bireylerden daha fazla rastlanıyor. Ancak günümüzde genetik eğilimden dolayı gençlerde ve kadınlarda da sık görülmeye başladığı istatistiklerle belgeleniyor.

Pankreas Kanseri Tehlikeli Bir Hastalık Mıdır?

Pankreas kanseri tehlikeli bir hastalık mıdır sorusunun cevabı çok açık. En tehlikeli kanser türlerinden biri olduğu söylenebilir. Gerek konumu, gerekse de hayati işleviyle pankreas kanserinin tehlikesinin azaltılmasında erken tanı ve tedavi hayati önem arz etmektedir.

Pankreas kanseri nedenleri, hastayı hastaneye yönlendirecek kadar açık olmayabilir veya tanımlanamayabilir. Tanının geç konulması ve organın topografik anatomi bakımından yeri; tedavisinin güç bir şekilde gerçeklemesine neden oluyor.

Pankreas kanseri, tüm kanserler içerisinde hastaların en düşük yaşama şansına sahip olduğu kanser türü olarak kabul ediliyor. Öyle ki bu hastaların 5 yıl boyunca yaşama oranı %5 olarak belirlenmiştir. Fakat erken teşhis ve tedavi her koşulda motivasyon sağlayabilecek bir husustur. Kanser evresinin gitgide artmadan kanserin önüne geçilmesi, hasta için hastalığı yenme fırsatı tanır.

Pankreas Kanseri Neden Olur?

Pankreas kanseri neden olur sorusuna geçmeden önce pankreas adı verilen organımızı bir nebze tanımak gerekir. Yaklaşık 15 santimetre uzunluğunda olan pankreas yan yatmış bir armut görünümüne sahiptir.

.

Vücudunuzun, yediğiniz gıdalardaki şekeri işlemesine yardımcı olmak için insülin ve glukagon hormonları salgılar. Vücudunuzun yiyecekleri sindirmesine ve besinleri emmesine yardımcı olmak için de sindirim enzimleri üretir. Pankreas kanseri bu işleyişin bozulmasına da sebep olabilir.

Genel itibariyle diğer kanserler gibi vücut hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalması şeklinde oluşur. Hücreler çoğalır, büyür ve zamanı gelince ölürler. Hücrelerin ölmeyip kontrolsüzce çoğalması kanser bölgesinde ve daha sonra eğer yayılırsa diğer organlarda tümör oluşumuna neden olur.

Pankreas kanserine neyin sebep olduğu net değil. Doktorlar, sigara içmek ve bazı kalıtsal gen mutasyonlarına sahip olmak gibi bu tür kanser riskini artırabilecek bazı faktörler belirlediler.

Yani pankreas kanseri, pankreasınızdaki hücreler DNA’larında çeşitli mutasyonlar oluşturduğunda ortaya çıkar. Bir hücrenin DNA’sı, bulunduğu hücrenin adeta beyni gibi ona neler yapması gerektiğini söyleyen talimatları verir.

Oluşan mutasyonlar, hücrelere kontrolsüz bir şekilde büyümelerini ve işlevsiz veya aşırı olgun duruma geldiklerinde de yaşamaya devam etmelerini kodlar. Bu biriken hücreler bir tümör oluşturabilir.

Pankreas kanseri tedavi edilmediğinde, pankreas kanseri hücreleri yakındaki organlara, kan damarlarına ve vücudun uzak bölgelerine yayılabilir. Çoğu pankreas kanseri, pankreasın kanallarını döşeyen hücrelerde başlar. Bu tür kansere pankreas adenokarsinomu veya pankreas ekzokrin kanseri denir.

Daha seyrek olarak bir pankreas kanseri türü de hormon üreten hücrelerde veya pankreasın nöroendokrin hücrelerinde baş gösterebilir. Bu pankreas kanseri türleri; pankreas nöroendokrin tümörleri, adacık hücresi tümörleri veya pankreas endokrin kanseri olarak adlandırılır.

Pankreas Kanseri Kimlerde Görülür?

.

Pankreas kanseri kimlerde görülür konusu, risk faktörlerini arttıran etkenleri bünyesinde barındıran kişilerle açıklanabilir. Riski artırabilecek faktörler şunları içerir.

Sigara içmek

Diyabet Pankreasın kronik iltihabı (pankreatit)

BRCA2 gen mutasyonu, Lynch sendromu ve FAMMM sendromu dahil olmak üzere kanser riskini artırabilen çeşitli aile öyküleri

Genetik sendromlar, ailede pankreas kanseri öyküsü

Obezite

Çoğu insana 65 yaşından sonra teşhis konulduğu için ileri yaşın da risk grubu olduğu söylenebilir. Araştırmalar, sigara içme, uzun süredir devam eden diyabet ve kötü beslenmenin kombinasyonunun, pankreas kanseri riskini, bu faktörlerden herhangi birinin tek başına arttırdığı riskin kat ve kat daha fazla artırdığını göstermiştir.

Pankreas Kanserinde Hastanın Şikayetleri Nelerdir?

Pankreas kanserinde hastanın şikayetleri nelerdir diye düşünüldüğünde karşımıza bazı komplikasyonlar çıkmaktadır. Pankreas kanseri olan kişilerde bazı faktör kilo kaybına neden olabilir. Kanser, vücudun enerjisini tükettiğinden kilo kaybı yaşanabilir.

Aynı zamanda kanser tedavilerinin neden olduğu bulantı ve kusma veya midenize baskı yapan bir tümör yemek yemeyi zorlaştırabilir. Ayrıca vücudunuz gıdalardaki besinleri işlemekte zorluk çekebilir. Çünkü pankreasınız yeterince sindirim enzimi üretemez.

Karaciğerin safra kanalını tıkayan pankreas kanseri sarılıkla sonuçlanabilir. Belirtiler arasında sarı deri ve gözler, koyu renkli idrar ve soluk renkli dışkı bulunur. Sarılık genellikle karın ağrısı olmaksızın ortaya çıkar. Doktorunuz, safra kanalını açık tutmak için içine plastik veya metal bir tüp (stent) yerleştirilmesini tavsiye eder ve sarılığın önüne geçilmesi sağlar.

.

Büyüyen bir tümör, karnınızdaki sinirlere baskı yaparak şiddetli hale gelebilen ağrıya neden olabilir. Ağrı kesici ilaçlar daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Radyasyon ve kemoterapi gibi tedaviler, tümör büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir ve bir miktar ağrınızı dindirebilir. Şiddetli vakalarda, pankreas kanseri ağrıları oldukça can yakıcı olduğundan doktorunuz karnınızdaki ağrıyı kontrol eden sinirlere alkol enjekte etmek için bir cerrahi uygulama yapabilir.

İnce bağırsağın ilk kısmına doğru büyüyen veya baskı yapan pankreas kanseri, sindirilmiş yiyeceklerin midenizden bağırsaklarınıza geçişini engelleyebilir. Doktorunuz ince bağırsağınıza açık tutmak için bir tüp (stent) yerleştirilmesini tavsiye edebilir.

Bazı durumlarda, geçici bir beslenme tüpü yerleştirmek veya midenizi bağırsaklarınızda kanser tarafından bloke edilmeyen daha düşük bir noktaya aktarmak için ameliyat olmak yardımcı olabilir.

Pankreas Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Pankreas kanseri tanısı nasıl konur sorusu, birtakım muammalara sebebiyet verebilir. Çünkü çoğu vakada pankreas kanserinin belirti ve semptomları genellikle hastalık ilerleyene kadar ortaya çıkmaz.

Fakat semptomlar genellikle; sırtınıza yayılan karın ağrısı, iştahsızlık veya istenmeyen kilo kaybı, cildinizin ve gözlerinizin beyazlarının sararması (sarılık), koyu renkli idrar, kaşınan cilt olabilir. Ayrıca yeni diyabet teşhisi veya kontrol edilmesi daha zor hale gelen mevcut diyabet, açıklanamayan kan pıhtıları ve yorgunluk belirtiler arasındadır.

.

Sizi endişelendiren ve açıklanamayan semptomlar yaşarsanız kesinlikle bir uzmana görünün. Diğer birçok durum bu semptomlara neden olabilir, bu nedenle ancak bir uzman bu durumların pankreas kanseri olup olmadığını kontrol edebilir.

Pankreas Kanserinin Tedavisi Mümkün Müdür?

Pankreas kanseri tedavisi hususunda bahsetmeden önce bu hastalığa yakalanmamak için uygulamanız gereken sağlığınız olumlu yönlendirecek etkileri söylemekte fayda vardır. Sigara içiyorsanız, bırakmaya çalışın.

Destek grupları, ilaçlar ve nikotin tedavisi dahil, bırakmanıza yardımcı olacak stratejiler hakkında doktorunuzla konuşun. Sağlıklı kilonuzu koruyun veya sağlıklı bir kiloda değilseniz bu kiloya ulaşmak için çaba gösterin. Kilo vermeniz gerekiyorsa, yavaş, sabit bir kilo vermeyi hedefleyin.

Kilo vermenize yardımcı olmak için günlük egzersizi; sebzeler, meyveler ve tam tahıllar açısından zengin bir diyetle birleştirin. Sağlıklı bir diyet seçin. Birçok meyve, sebze ve kepekli tahıllarla dolu bir diyet kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ailenizde pankreas kanseri öyküsü varsa, bir genetik danışmanla görüşmeyi düşünün. Aile sağlığı geçmişinizi sizinle birlikte gözden geçirebilir ve pankreas kanseri veya diğer kanserlere olan yatkınlığınızı anlamak için bir genetik testten yararlanıp yararlanamayacağınızı belirleyebilir.

Pankreas kanserinin tedavisi mümkün müdür sorusu, diğer kanser türlerindeki gibi erken teşhisle oldukça yakından ilişkilidir. Aynı zamanda birçok alternatif ve kombine tedavi uygulanmaktadır.

Pankreas kanseri için mevcut tedavi seçenekleri ameliyat, radyasyon tedavisi, kemoterapi ve immünoterapidir. Bakım planınız ayrıca kanser tedavisinin önemli bir parçası olan semptomlar ve yan etkiler için tedaviyi de içerir. Tedavi seçenekleri ve önerileri, pankreas kanserinin türü ve pankreas kanseri evreleri ile değişiklikler gösterebilmektedir.

.

Olası yan etkiler, hastanın tercihleri ve genel sağlık gibi çeşitli faktörlere de bağlıdır. Tüm tedavi seçenekleriniz hakkında bilgi edinmek için detaylı bir araştırmaya zaman ayırmakta fayda vardır. Henüz aklınızda net olmayan hususlar hakkında sorular sorduğunuzdan emin olun. Tedavinin hedefleri ve tedaviyi alırken nelerle karşılaşabileceğiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Erken bir aşamada tespit edildiğinde, pankreas kanserinin başarıyla tedavi edilme şansı çok daha yüksektir. Bununla birlikte, daha sonraki evre pankreas kanseri olan hastaların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmak için hastalığı kontrol etmeye yardımcı olabilecek tedaviler de vardır.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap