.
.

Pandispanya Kekinin Evde Yapımı Mümkün Mü? Sırları Neler?

.
.

Pandispanya keki evde yapımı bilhassa çocuklar tarafından çok seviliyor olsa da yetişkinler için de müthiş bir tatlı deneyimi sunuyor. Bunun ana sebebi ise diğer tatlılara göre daha az şeker oranına sahip olmasıdır.

Şeker oranı daha az olduğu gibi yumuşak bir dokusu olmasından ötürü çok rahat tüketilebiliyor. Hafif tatlılar kategorisinde yer alan kekin tarifi kolay olsa da aynı yumuşaklığı ve aromayı yakalamanın bazı sırları var.

Günümüzde onlarca farklı kek çeşidini evde kendi imkânlarımız doğrultusunda yapabiliyoruz. Burada asıl önemli olan nokta ise en iyisini yapabilmekten geçiyor.

Öncelikle tatlı olan tüm ürünlerin belli bir limitle tüketilmesi gerek. Ayrıca krema yönünden çok yoğun bir kek olmasından ötürü diyabet hastalarına tavsiye edilmediğini de vurgulayalım.

Evde Pandispanya Keki Yapmak

evde pandispanya keki yapımı
evde pandispanya keki yapımı

Pandispanya kekinin en temel özelliğinin yumuşaklığı olduğundan söz etmiştik. Bunu sağlayan temel faktörlerden birisi ise yumurtadır. Normal şartlarda her kek tarifinde yumurtaya rastlanabilir. Fakat bunları nasıl kullandığınız gerçekten önemlidir.

Eğer yumurtaları keke doğrudan eklerseniz arzu ettiğiniz yumuşaklığı yakalayamayabilirsiniz. Pandispanya için yumurtalar iki ayrı kap içerisinde çırpılıyor. Bir kaba yumurtaların beyazlarını, diğer kaba ise yumurtaların sarılarını alıyoruz. Çırpma işlemini ayrı ayrı kaplarda tamamlıyoruz.

.

Yumurtanın beyazını aldığınız kapta yavaş yavaş katı hale gelen bir form göreceksiniz. Eğer bu katılığı göremezseniz yine istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Bir yumurta akının bu katılığa ulaşmasında ise en temel püf noktası çırpma işlemini mikserle yapmak ve cam kâse kullanmaktır.

Aynı zamanda yumurtanın beyazı dışında sarısı için de bir dizi işlem yapmak gerekiyor. Örneğin yumurtanın sarısının da şeker katılarak krema kıvamını alana kadar çırpılması gerekiyor.

Bu çırpma işlemi esnasında şeker tamamıyla eriyecek ve yumurtanın kremalaşmasını sağlayacaktır. Pandispanya tarifinde var olan diğer malzemeleri bu aşamaya gelinceye kadar eklememeniz gerek.

Kek için en önemli noktalar ise bazı ufak ipuçlarıdır. Örneğin piştiğinde keki kalıpta bırakmamak ve çıkarmak dağılmasını önleyecektir. Kat kat olması içinse malzemeler eklenmemişken kekini 24 saat kadar önceden pişirmek gerekir.

Keki pişirme evresine hemen geçmemekte de fayda var. Hatta pişirmeden evvel kimisi esmer şekerle hazırlanmış su, kimisi ise bal ile karıştırılmış su ile keki ıslatmaktadır. Burada kullanılan suyun ılık olması ise pandispanya keki için daha iyi bir sonuç almanızı sağlayabilir.

Keki fırına atmadan önce dibine su eklemeyi ihmal etmemeniz yumuşak kalmasını sağlayacak en önemli faktördür. Ki burada kullandığınız un miktarı da önemlidir. Un ilavesi yaparken paketten direkt dökmek yerine unu en az bir kez elemeniz tavsiye edilir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap