.
.

Özefagus Yemek Borusu Kanseri Neden Olur? Tanısı ve Tedavisi

Özefagus kanserini duymadıysanız diğer adı olan yemek borusunu duymuşsunuzdur. Tütün ürünleri hastalığa neden olur. Erken teşhis ve tedavi önemlidir.

.
.

Yemek borusu kanseri özefagus organında meydana gelen bir kanser çeşididir. Boğaz yolundan mide organına kadar uzanan oldukça uzun ve içi boş olan özefagusun hastalıklı hücreler ile yaşadığı sıkıntı ve bozulmalara özefagus halk dili ile yemek borusu kanseri denir. Özefagus organının görevi ağız yolu ile alınan gıdaların mideye ulaştırılarak sindirimini sağlamasına sebep olmaktır.

Yemek borusu kanserleri diğer kanserlerin aksine genellikle yemek borusunun bir kısmında meydana gelir. Kanserli hücreler çoğu zaman yemek borusunun dışına çıkmadan iç duvarlarında çoğalırlar. Dünya genelinde istatistiklere bakıldığında erkeklerin kadınlara oranla yemek borusu kanserine yakalanma sayıları daha fazladır.

Pek çok kanser türünde olan erken teşhisle tedavisi mümkün olan yemek borusu kanseri Dünya çapında öldüren kanserler listesinde altıncı sırada yer alıyor. Bu sebep ile erken teşhis ve semptomlar hayati önem taşırlar. En çok alkol ve sigara tüketen bir de obezite sorunu yaşayan bireylerde görülmektedir.

Yemek Borusu Kanseri Neden Olur?

Yemek borusu kanserine neden olan faktörler tam olarak bilim insanları tarafından tespit edilmiş değildir. Ancak yine de yemek borusu kanseri yaşayan hastaların hikâyelerine bakarak bir tablo oluşturulmuştur. Buna göre;

Reflü tedavisi görenler,

Alkol ve Sigara tüketenler,

Taze sebze ve meyve tüketme alışkanlığı olmayanlar,

Yemek borusu kanseri oluşmadan önceki evrede yemek borusunda görülmeye başlanan bozulmalar,

Safra kesesinde reflü problemleri yaşayanlar,

Aşırı sıcak içecek ve yiyecek tüketimi alışkanlığı olanlar,

Sağlıklı beslenme yerine hazır ya da dondurulmuş gıdaları tercih edenler yemek borusu kanseri belirtileri kendisinde görülmeye başlanması için aday kişilerdir. 

Yemek Borusu Kanseri Kimlerde Görülür?

.

Yemek borusu kanseri tam bir ileri orta yaş hastalığıdır. Genellikle 60 yaşını aşmış erkek bireylerde görülür. Ancak sıcak içecek tüketme alışkanlığı olan yörelerde cinsiyet ayrımı olmadan çoğalmaktadır. Yemek borusu kanserine genç nüfusun yakalanması nadir olsa da ailede yaşanmışlık hikâye var ise genetik aktarım ile yemek borusu kanseri genç yaştaki bireylerde de görülebiliyor.

Yemek Borusu Kanseri Ne Sıklıkta Görülür?

Yemek borusu kanseri Dünya genelinde bakıldığında yakalanma sıklığı açısından altıncı sırada bulunuyor. Yakalanma sıklığı yaşa göre değişiklik göstermektedir. 60 yaş üzeri için son derece sık karşılaşılan yemek borusu hastalıkları daha genç yaşlarda yakalanma oranı iyice düşerek %0,2’ye kadar geriler. 

Yemek Borusu Kanseri Tehlikeli Bir Hastalık Mıdır?

Hemen her kanser türünde olduğu gibi erken teşhis yemek borusu kanserinde de hayati önem taşıyor. Teşhis edilme evresi yaşam için çok önemlidir. 4.evre yemek borusu kanseri yaşayan bir hastanın ameliyat ile tedavi edilmesi için artık geç kalınmış olabilir. Bu açıdan bakılırsa yemek borusu kanseri ciddiye alınmadığı zaman hayati tehlike oluşturuyor.

Yemek Borusu Kanseri Yaşayan Hastanın Şikâyetleri Nelerdir?

Yemek borusu kanserinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

Yutkunurken boğazda acı hissi,

İştah ve kilo kaybı,

Göğüs kafesinde ağrı ve ağrılı basınç hissi,

Giderek artan mide rahatsızlıkları,

Tüketilen gıdaların hazmında zorlanma,

Ses tellerinde bozulmalar,

Sık sık tekrarlayan öksürük krizleri.

Bu belirtiler kendisinde görülen her kişi hemen doktora başvurmamalıdır. Ancak birden fazla belirti var ise ve giderek kötüleşen bir durum gözleniyorsa o zaman bir uzmana görünmek de fayda olabilir.

Yemek Borusu Kanserinin Tanısı Nasıl Konur?

Yemek borusu kanserini işaret eden semptomlar ile hastaneye başvuran hastanın önce şikâyetleri dinlenir. Ailesinde daha önce yemek borusu kanseri geçirenler olup olmadığı öğrenilir. Hikâyeyi değerlendiren hekim heyeti tanıyı kesin olarak koymak için hastaya endoskopik girişimde bulunur.

.

Yapılan endoskopi ile yaşanan sıkıntıların neden kaynaklandığını anlamak mümkün olurken bu yöntem ile aynı zamanda zararlı hücrelerin yemek borusunun duvarında nereye konumlanmış oldukları da tespit edilir. Bu tespit yemek borusu ameliyatı için oldukça önem taşır.

Yemek Borusu Kanserinin Tedavisi Mümkün Müdür?

Yemek borusu kanserlerinde hastalığın hangi evrede tespit edildiği çok önemlidir. 1 ya da 2. evrede fark edilen hastalık ameliyata gerek kalmadan ilaç ve  kemoterapi gibi tedaviler ile çoğunlukla iyileştirilir.

Ancak 3 ve 4.evrede anlaşılan yemek borusu kanserleri genellikle hastalıklı hücrelerin sarmaladığı kısmın ameliyat ile alınması ile tedavi edilir. Ameliyat sonrasında hastalığın tekrarlamaması için gerekli ilaç tedavilerine devam edilir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap