.
.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Birçok ülkede özellikle Afrika ve Ortadoğu’da ağız hijyeni ülkemizde daha eski yıllarda yaygın olarak kullanılan misvak adı verilen özel bir diş temizlem..

.
.

Birçok ülkede özellikle Afrika ve Ortadoğu’da ağız hijyeni ülkemizde daha eski yıllarda yaygın olarak kullanılan misvak adı verilen özel bir diş temizleme dalı ile gerçekleştirilmektedir.

Misvak diş fırçası kadar etkili doğal bir diş temizleyicisi olmanın yanında islam dininde özel bir yeri olan geleneklerden ve Hz Muhammed’in kullanmış olduğu temizlik ürünlerinden bir tanesidir

. Aynı zamanda ağız sağlığını koruyan en etkili ve en ucuz yöntemlerden bir tanesi olarak misvak tercih edilmektedir. Peki, Misvak nasıl kullanılır?

Misvak kullanmak oldukça kolay ve eğlenceli bir iştir. Daha önce hiç kullanılmamış olan bir misvakı kullanmak için önce çubuğun ucunu çiğnemeli ve odunsu kısmı ortaya çıkarmalısınız

. Misvakın odunsu kısmını ortaya çıkardıktan sonra çiğneme işlemini sonlandırarak kabuğu soyup misvakı ağzımızda dolandırıp ağız temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Misvakın tadı ilk başta sizlere acı ve baharatlı gibi gelip nahoş bir koku ve damağınızda farklı bir lezzet bıraksa da bu acılık sağlığa zarar vermez ve ağız sağlığınızı bozmaz.

.

Misvak kullanımında daha önce misvak kullanmadığınız odunsu bölümün ortaya çıkmasının ardından uç kısmını yumuşatmak ve dişlerinize temas ettiği için yumuşamasını sağlamalı bu yumuşama işlemini de çiğneme ile gerçekleştirebilirsiniz.

Odunsu yerin ortasına bir iki dakika çiğnedikten sonra ince ipliksi bir yapının oluştuğunu görecek ve bu yapılan bir fırça işleri verebileceğinden emin olacaksınız. Misvak kılları hafif sert olmalıdır.

Geleneksel bir diş macunu yada diğer ağız temizlik ürünleri olmadan kullanılan misvak tek başına kullanıldığında da ağız temizliğini sağlayabilecek yeterliliğe sahiptir. Ancak isterseniz sizler bu ürünü kullanırken diğer ürünlerle birlikte de kullanım sağlayabilir ve misvakın temizliğini Yalnızca su ile gerçekleştirebilirsiniz.

Orta derece sertliğe sahip olan misvakın kullanımında dikkat etmeniz gereken en önemli etken diş ve diş etlerine zarar vermemek ve belirli bir ölçüde misfakı dişlerinize temas ettirmelisiniz.

Aksi takdirde diş ve diş etine zarar verebilir. Misvak ucunun yumuşaması için su kullanılabileceği gibi aynı zamanda gül suyu da tercih edebilir, bu çubuğu dişinize uygularken nasıl rahat ediyorsanız O yöntemi kullanabilirsiniz.

Dişlerinizin ön yüzeyine misvak çubuğunun fırça kısmını hafifçe bastırarak dişlerinizi temizleyebilirsiniz. Misvakın kullandığımız fırça bölümünün yıpranması ve kopması sonrasında o bölüm kesilir ve odunsu kısmı yeniden soyularak misvak kullanımını sağlayabilirsiniz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap