.
.

Mikrodalgada Hangi Kaplar Kullanılır?

Mikrodalga yüksek ısılı olduğu için her tür kap kullanılmaz. Cam ve porselen kullanılırken altın ve gümüş metal olduğu için mikrodalgada kullanılmaz.

.
.

Besinlerin Isıtılması yapıştırılmasında kullanılan araçlardan birisi de son yıllarda işimizi kolaylaştıran Mikrodalga fırınlar olmaktadır.

Bu dalga fırınlar besinleri doğrudan sıcaklık ile ısı enerjisi altına almazlar. Dalga fırınlarda fırının gövdesi taban ve tavanından gizlenmiş olan iki farklı plaka ile beraber elektromanyetik dalga akışı ile ısıtılmaktadır. Bu dalgalarda besinlerde bulunan moleküllerin titreşimini arttırmakta ve besinlerin Bu sayede daha hızlı ısınmasını sağlamaktadırlar.

Çalışma prensibi normal fırınlardan çok daha farklı olan mikrodalga fırınlarda besinlerin ısıtılması için kullanılan kaplar çok farklılıklar gösterebilir. Mikrodalga fırınlarda ne tarz kaplar kullanılmalıdır ve nasıl bir şekilde kullanılmalıdır şimdi onlara bakalım

Mikrodalga Fırında Kullanılabilecek Kap Türleri?

Mikrodalga fırınlarda elektromanyetik dalgaları sormayan yani üzerine çekmeyen kaplar tercih edilmelidir. Cam porselen Ve çoğu plastik kaplar manyetik dalgaları üzerine olmadığından dolayı bu tip fırınlarda kullanılabilirler.

Plastik kapların bazıları mikrodalga için uygun değildir Çünkü Asya dayanıksız olduklarından dolayı içindeki maddeler mikrodalga fırın kullanıldıkları zaman deformasyonu uğrayabilir ve eriyebilir. Bu nedenlerden ötürü plastik kapların ambalajında mikrodalga fırın için uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor

Cam veya porselen kaplar mikrodalgada Gönül rahat bile kullanılabilir fakat üzerinde altın gümüş gibi kaplama malzemesi ya da işlemeler bulunuyorsa yine mikrodalga fırın için uygun olmamaktadırlar. Metaller mikrodalga fırının en büyük düşmanlarıdır bu nedenlerden ötürü döküm alüminyum bakır ve çelik gibi metal kaplar kesinlikle tercih edilmemelidir.

.

Fırınların içerisinde kullanacağınız bu tarz malzemeler yemeklerini Telefona zarar verebilir. Kullanımlık alüminyum folyo kaplar da bu saydığımız uygun olmayan kaplar içerisinde bulunur.Plastik yoğurt kapları ve strafor ürünleri ise mikrodalgada kullanılmaya kesinlikle uygun olmayan kapılardır.

Mikrodalga birçok ürünü peşine bilmek ve tekrar ısıta bilmek için oldukça verimli Bir Malzeme olsa da dikkat edilmediği takdirde yemeklerinizin lezzetsiz ve sağlıksız olmasını sağlayabilir.

Mikrodalga fırın için uygun olan kullanım koşullarını belirledikten sonra doğru tercihler yaparak Sizlerde yiyeceklerinizi hızlı şekilde yok ısıtabilir veya pişirebilirsiniz.

.

1 Yorum

Mikrodalgaya uygun karton bardaklar kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap