.
.

Melis İsminin Anlamı

.

Melis İsmi

.

Melis İsminin Anlamı Kız çocuklarına isim koymak üzere araştırma yapan anne ve baba adaylarının karşılarına en sık çıkan isimlerden bir tanesi de Melis ismidir. Bu ismin pek çok kız çocuk için kullanıldığı görülmektedir. Oldukça yaygın olan ve sıklıkla kullanılan bir isim olan Melis isminin anlamı ise bal, bal arısı şeklinde açıklanmaktadır.

Bu ismin Türk Dil Kurumu’na göre ise 4 farklı anlamı bulunmaktadır. Bu anlamlardan ilki incelendiğinde bal, tatlı şey anlamı olduğu görülmektedir. Melis isminin ikinci anlamı ise sevgili, canlı şeklindedir. İsmin üçüncü anlamı çayır, bir çimenlik; dördüncü ve son anlamı ise oğul otu olarak açıklanmaktadır. Genel olarak Melis isminin anlamına bal arısı yorumu getirilmektedir.Anlamı itibariyle son derece olumlu olan Melis ismi ile ilgili merak edilen belli başlı sorular bulunmaktadır. Bu sorulardan ilki Melis ismi Kuran’da geçiyor mu, sorusudur. Bu sorunun yanıtı hayır şeklindedir. Aynı zamanda Melis isminin kökeni de merak edilen bir konudur. Bu ismin kökeninin Rumcaya dayandığı görülmektedir.

Melis isminin Türkiye istatistiklerine bakıldığında oldukça fazla kullanıldığı anlaşılmaktadır. Kız çocuklarına sık sık koyulan bir isim olan Melis isminin Türkiye’deki kullanım sayısı 31.286 şeklindedir. Buna bağlı olarak Melis isminin istatistiği oldukça yüksektir. İsmin en sık kullanılan 515. isim olarak belirlendiği görülmektedir. Son bir yıl içerisinde kız çocuğuna Melis ismini koyan 892 aileye rastlanmıştır.

Melis ismi ile ilgili araştırma yapılırken öncelikli olarak Melis isminin kişilik özellikleri incelenmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin özgürlükçü, sosyal, entelektüel, ilerici, hümanist, arkadaş canlısı, iyimser, sevimli, sempatik, dışa dönük kişiler olduğu görülmektedir. Genel itibariyle olumlu anlamlar barındıran Melis isminin olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Aşırı kontrolcülük, otoriterlik, çekingenlik, duygusallıktan uzaklık bu isme sahip olan kişilerde görülen olumsuz özellikler arasında yer almaktadır.

Melis ismi araştırılırken dikkat çeken bir yer noktanın da Melis isminin fiziksel özellikleri olduğu görülmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin düz kaşları, oval bir yüz çevreleri, ince uzun parmakları ve elleri, uzun bir boyunları, küçük ve kısık bakışları, geniş alınları, kararlı bakışları bulunduğu görülmektedir. Melis ismine sahip kişilerin fiziksel özelliklerinin son derece olumlu ve güzel olduğu anlaşılmaktadır.

Bir isim incelenirken o ismin harf analizinin de önem arz ettiği bilinmektedir. Bu alanda Melis isminin harf analizi incelendiğinde isim içerisinde bulunan M harfinin ticari zekayı, E harfini sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi, L harfinin sanatsallığı, İ harfinin hassasiyeti, S harfinin ise hayalperest bir kişiliği yansıttığı görülmektedir. Melis ismi içerisinde yer alan harflerin genel itibariyle anlamı son derece olumludur.

.

Bu isimle ilgili araştırma yapılırken Melis ismine sahip ünlüler aramasının da gerçekleştirildiği görülmektedir. Son zamanlarda yıldızı parlayan ünlü oyuncu Melis Sezen, bu isme sahip olan ünlü isimler arasında öne çıkmaktadır. Aynı zamanda ünlü oyuncu Melis Babadağ, Melis Birkan, Melis İşiten de bu isme sahip olan ünlülere örnek gösterilebilmektedir. Bu isme sahip olan pek çok ünlü şahsiyete rastlamak mümkündür. Bunun sebebi olarak Melis isminin Türkiye içerisindeki istatistiğinin yüksek olması gösterilebilmektedir.

Çocuğuna direkt olarak Melis resmini koymak istemeyen, fakat bu isimle benzerlik gösteren bir isim arayışında olan kişilerin ise tercih edebileceği alternatif isimler bulunmaktadır. Melisa, Melike, Meliha, Melike Nur, Melina, Melinay, Melin, Melek, Meltem, Belis, Elis, Melda isimleri bu isimle benzerlik gösteren alternatif kız çocuk isimleri arasında yer almaktadır. Bu isimle uyumlu bir erkek ismi arayışında olan kişilerin ise Melih, Melik, Melikşah, Melül, Selis, Melhuz gibi alternatiflerden yararlanması da mümkün olmaktadır.

melis-isminin-anlami-29699
Melis İsminin Anlamı

Melis isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Doğma, Dünyaya Gelme ( Mevlid-Mevlüd)
 • 2 – Yüzen, Yüzücü, Güzel Şirin, Hoş
 • 3 – Bal, tatlı şey, sevgili, can.
 • 4 – Çayır, çayırlık
 • 5 – Oğul otu.
 • 6 – Bal, tatlı şey, bal arısı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Rumca
Kuran ‘da geçmiyor.

Melis ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Melis ismini kullanan 31.286 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Melis ismini kullanan 8.591 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Melis ismini kullanan 2.355 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Melis ismini kullanan 3.588 kişi bulunmaktadır.

Melis isminin Türkiye sıralaması

Melis en çok kullanılan 515. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 275. isimdir.

Melis ismini kullananların sayısı, son bir yılda 892 kişi artmıştır.

.

Aşağıdaki grafik, Melis isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Melis isminin Harf Analizi

Kişiye Melis ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

Melis İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

.

✔ Melis ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Melis isminin anlamını gözden geçirin!

Melis İsminin Numerolojisi

Melis isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
L: on beş
İ: on iki
S: yirmi iki
TOPLAM: 71

Melis ismiyle tanınmış bazı ünlü kişilere örnek vermek istiyorum:

 1. Melis Birkan: Türk oyuncu. “Çemberimde Gül Oya” ve “Kurt Seyit ve Şura” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
 2. Melis Sütşurup: Türk şarkıcı. “Eşik” ve “Bir Gün Mutlaka” gibi popüler şarkılarıyla tanınmıştır.
 3. Melis Tüzüngüç: Türk televizyon sunucusu ve oyuncu. “Baba Candır” ve “Şeref Bey” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
 4. Melis Fis: Türk milli yüzücü. Uluslararası yüzme yarışmalarında Türkiye’yi temsil etmiş ve başarılı dereceler elde etmiştir.
 5. Melis İşiten: Türk oyuncu. “Öyle Bir Geçer Zaman ki” ve “Kara Para Aşk” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap