.
.

Maaş Hesabı Açma ve Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır

.
.


Maaş Hesabı Açma ve Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır Maaş hesabı birçok kişi tarafından aktif olarak kullanılmış olsa da henüz maaş hesabı olmayanlar veya yeni açacak olan bireyler maaş hesabı nasıl açılır konusunda çeşitli araştırmalar içerisine girerler. Sigortalı bir çalışanın maaşını bankalar aracılığı ile alması için ve yasal olmayan durumların yaşanmasını önlemek amacı ile resmi kanallar yolu ile ödeme alabilmesini sağlar.

Maaş hesabının işlenme evrelerinde iş yeri, çalışan ve banka olmak üzere üç etkili faktör bulunur. İş yerleri, herhangi bir banka ile anlaşma imzalayarak personellerinin maaşlarını resmi kanallar aracılığı ile ulaştırırlar. Bu yöntem hem çalışan hem de işveren için en önemli adımdır.

Maaş Hesabı Açma işlemleri

Maaş hesabı açma işlemlerinde birçok alternatif ile karşılaşabilmek mümkün. Bu anlamda en sık yaşanılan durumlardan bir tanesi iş yeri tüm personelleri için maaş hesabı talep etmişse ve bankada personellerin hesaplarının bulunmaması, iş yerine banka personellerinin gitmesi gerektiğini gösterir. Banka yetkililerin iş yeri ziyaretleri öncesi personellere, hesap açma işlemleir için gerekli olan evraklar hakkında bilgi verilir.

Böylelikle hesap açma işlemleri hızlandırılmış olur. Maaş hesabı açma işlemlerinde özellikle güçlü ve çok sayıda personel bulunan iş yerlerinde banka yetkililerin iş yerine gitme durumları daha çok tercih edilir. Banka yetkilileri iş yerinde hesap açarak personele isimsiz bir maaş kartı verir ve şifresini tanımlar. Bunun yanı sıra isimsiz maaş kartının yerine özel kart basılma işlemi gerçekleştirilecek ise personelin ikametgâh adresine yönlendirilir.

Maaş Hesabı Kullanmanın Avantajları

Maaş Hesabı Kullanmanın Avantajları

.

İş yerlerinin ve çalışanın ödemelerinde güvenliği sağlamak amacı ile kullanılan maaş hesapları, maaş hesabı avantajları ile her iki tarafın da yüzünü güldürmeyi başarıyor. Maaş hesabını aktif olarak kullanan bireyler hesap işletim ücreti, ATM kartı veya kredi kartı aidatı, maaş müşterilerine uygun faiz oranları, tanımlanan bu faiz oranların uygun kredi fırsatlarını, otomatik ödeme talimatları, yatırımları diğer müşterilere oran işe daha yüksek faizlerle vadeli hesaplara yatırabilme ve size özel tanımlanan müşteri temsilciniz sayesinde işlemlerinizi daha hızlı ve kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca maaş hesabınızın aktif olarak açık olduğu bankalarda ATM ücretsiz kullanım sağlayabilir, internet üzerinden yapacağınız fatura, EFT işlem ücretlerini ödemez, maaş hesabınıza ilk yatan maaşınız ile birlikte banka promosyonu alabilir ve maaş hesabınızın olduğu bankadan gelir belgesi ibraz etmeden kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Maaş Hesabı Tercihi Nasıl Olmalı?

Bireyler maaş hesaplarını açtırdıklarında diğer tüm hesaplarda olduğu gibi maaş hesabı vadeli mi vadesiz mi olmalı araştırmalarını yaparlar. Maaş hesaplarınıza yatan paralarınızın değer kazanması için vadeli hesap tercihi oldukça doğru bir seçimdir. Vadesiz hesaplarda tutulan paralar da herhangi bir değer yükselmesi yaşanmaz. Maaş hesapları vadesiz olarak açılır ve kişi talebine göre vadeliye geçiş yapılabilir. Vadeli hesap geçişi için internet ya da mobil bankacılığı kullanabilirsiniz.

Maaş Hesabı Kredi Kartı Kullanımı

Maaş Hesabı Kredi Kartı Kullanımı

Maaş hesabı kullanan bireyler kendilerine bu hesap ile beraber tanımlanan kredi kartı ile ilgili merak içerisine girerler. Bu konu ile alakalı en çok sorulan soruların başında maaş hesabı kredi kartı aidatı gelir. Bankalar hesap açma işlemlerinde talebiniz doğrultusunda size kredi kartı tanımlayabileceği gibi bilginiz dahilinde olmadan da kart gönderebilir. Böyle durumlarda mutlaka kredi kartının maaş hesabına ait olduğuna bakmayı unutmayın.

Öyle ki bazı bankalar kart aidatı almamak için taksitsiz, nakit çekimsiz ve temassız ödeme özellikte kart tanımlarlar. Maaş hesabı ile birlikte tanımlanan kredi kartlarını, iş yerinden ayrılsanız dahi kullanabilirsiniz. Fakat maaş hesabınızı kapattırdığınız takdirde kart aidat ödemeleriniz başlayacaktır. Bu sebep ile maaş hesabı ile birlikte kredi kartının da kapanması gereklidir.

Maaş Hesabınızı Dilediğiniz Bankaya Taşıyabilirsiniz
.

Maaş Hesabınızı Dilediğiniz Bankaya Taşıyabilirsiniz

Sigortalı çalışanların aktif olarak kullanmış oldukları maaş hesabı, bireysel olarak başka bir bakaya taşınmayı zor olsa da bazı durumlarda bu işlem gerçekleştirilebilir. İş yerleri personel maaşlarını toplu bir şekilde aynı bankadan ödeme yaptıklarından, bireysel maaş hesabı taşıma işlemlerinde iş yeri yetkililerinden mutlaka izin alınmalıdır. Bu durum genellikle düşük sayıda işçi çalıştırılan firmalar tarafından olumlu karşılanır.

Maaş hesabı taşıma işlemlerinde bankacılık hizmet ücreti almayan banka ile çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca maaş hesabınızın taşınma işleminden sonra tarafınızdan aidat veya diğer ücretler alınabilir. Alınan bu ücretler kesinlikle iş yeriniz tarafından karşılanmaz.

Maaş Hesabı Kapatma İşlemleri

Maaş Hesabı Kapatma İşlemleri

Maaş hesaplarının aktif olarak kullanılmasının ardından çeşitli nedenlere bağlı olarak bireyler tarafından maaş hesabı nasıl kapatılır işlemleri sıklıkla araştırılır. Maaş hesaplarınızın kapanma işlemlerini sağlamak için bankanızın herhangi bir şubesine giderek iş yeri ile bağlantınızın kalmadığını belirtebilir, maaş hesabınızın kapanmasını talep edebilirsiniz.

Ayrıca banka müşteri hizmetlerinden de bu hizmeti alabilirsiniz. Maaş hesabınızın kapanması için dolduracağınız form sonrası atacağınız imza ile onay vermiş olursunuz. Maaş hesabınızın kapanma aşamasında kalan bakiyenizi çekmeniz, varsa kredi kartınızı kapatmanız ve otomatik ödeme talimatlarını iptal ettirmeniz gerektiğini unutmayınız.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap