.
.

Kuvvet Antrenmanı ile Dev Kaslar! Güç Sende Artık!

.
.

Kuvvet Antrenmanı ile Dev Kaslar! Güç Sende Artık! İster profesyonel bir sporcu olun, ister büyük kaslara sahip olmak isteyen bir beyaz yakalı çalışan, hiç fark etmiyor size bilimsel gücü de kullanarak çok yüksek ağırlıkları kaldıran güçlü adamlardan birine nasıl dönüşebileceğiniz ile ilgili inanılmaz tüyolar veriyoruz;

Kuvvet Antrenmanı için En Ağır Kiloları Hedefle

Kuvvet Antrenmanı için En Ağır Kiloları Hedefle

Kuvvet antrenmanlarının ilk ve en önemli kuralını biliyor musunuz? En kısa sürede kas ve kuvvet inşa edebilmek için kaldırabileceğiniz maksimum ağırlıklarla çalışmak olduğunu hemen söyleyelim. Bu çalışmaların her kuvvet antrenmanınızda mutlaka bulunması gerekiyor: Deadlift, squat, bench press ve chin-up. Zorluk derecesi yüksek bileşik hareketleri uygulayarak;, hem yağ yakın, hem de kas kazanmaya başlayın!

Lowbar squat ile daha fazla ağırlık kaldırabilmek mümkün. Barı, ense kökü yerine, birkaç cm daha aşağıya, arka omuz kaslarına konumlandırmalısınız. Bu egzersiz, gövdenizin öne gitmesini ve ağırlığı kaldırmak için kalça ve hamstring kaslarının daha fazla devreye girmesini sağlayacağından oldukça etkilidir.

Alt vücudu en verimli şekilde çalıştıran hareketler ise squat ve deadlift. Konu üst vücuda gelince biraz daha dengeli olmalı, itiş ve çekiş hareketlerini aynı oranda yapabileceğiniz çalışmaları tercih etmelisiniz. Bench press ve shoulder press gibi itiş hareketlerini, row ve chin-up gibi çekiş hareketleri ile desteklemenizde yarar var.

“Peki izole egzersizleri yapmayacak mıyız?” dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen açıklayalım ki sakatlıklardan korunmak için özellikle bazı izole omuz egzersizlerini yapmanız gerekiyor. Fakat yüksek ağırlıklarla yapılan bileşik ve çok eklemli hareketlerin yararlarının yanında nispeten daha hafif ağırlıklar kullanılarak uygulanan izole egzersizlerin pek önemi yok da diyebiliriz.

Kuvvet Antrenmanı için Teknikten Vazgeçme

Kuvvet Antrenmanı için Teknikten Vazgeçme

Güç kazanmanın yolu, sadece en yüksek ağırlıkları kaldırmakla alakalı değildir, bununla beraber bu ağırlıkları doğru ve mükemmel bir teknikle kaldırmak gerektiğini de bilmelisiniz.

.

Öncelikle dik durun ve omzunuzu geriye atarak başlayın. Böylelikle herhangi bir hareketi uygulamak için en doğru postüre sahip olacaksınızdır. Bütün hareketlerin başlangıç pozisyonu bu şekilde olmalıdır ki sağlığınızı da böylece koruyabilirsiniz. Örneğin yüksek bir kiloyla deadlift yaparken sakatlıktan korunmak ve hareketi doğru yapmak için belinize odaklanmanız istenilir. Aslında omuzlarınızı geriye itip, vücudunuzu dikleştirdiğinizde pek çok kas devreye girer ve direkt olarak en doğru pozisyona girmiş olacağınızı bilmelisiniz.

Temeli Sağlamlaştır

Temeli Sağlamlaştır

Güçlü ve büyük bir üst vücut için ilk etapta sağlam bir temel inşa etmeniz gerekiyor. Temeli ne kadar sağlam atarsanız, üzerine inşa ettiğiniz binalar da o kadar sağlam olacağından şüpheniz olmasın.

Şayet bel bölgeniz yeterli güçte değilse, sakatlık riskini ortadan kaldırmak için başlangıçta tüm egolardan arınmalı ve yüksek ağırlıkları bir kenara bırakarak, belinizi güçlendirecek egzersizlere öncelik vermeniz gereklidir. Bel bölgeniz kuvvetli bir duruma geldiğinde, daha önce kaldırdığınız ağırlıkların hatırı sayılır derecede fazlasını kaldırıyor olduğunuzu fark edeceksiniz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap