.
.

Kulak Nasıl Temizlenir? Nasıl Yapılmalı, Yöntemleri Nelerdir?

.
.

Kulak Hakkında Makalemizi Sesli Dinlemek İster Misiniz?

Kulak Nasıl Temizlenir kulak kiri, kulak zarı ile kulak kepçesi arasında kalan dış kulakta birikir. Bölgede bulunan salgı bezleri, serumen adı verilen açık sarı ile koyu kahverengi arası bir rengi olan salgıyı üretir. Bu salgı, kulak içinin nemli kalmasını sağlar. Ancak bu salgının ana görevi, kulağı toz, kum ve bunlar gibi küçük dış etkenlerden korumaktır. Kulağa ulaşan bu etkenler, serumen salgısı tarafından tutularak kulak zarına erişimi engellenir. Salgının bulunduğu dış kulak bölgesine ulaşarak buraya yapışan yabancı maddeler, serumen salgısının kurumasını sağlar. Kuruyan salgı, kulağın yapısı gereği kulak kepçesine doğru gider. 

Bu şekilde oluşan kulak kiri, ulaşılabilir ve temizlenebilir bir hal alır. Ancak bu aşamada en önemli konu, kulak nasıl temizlenir olmaktadır. Çünkü kulak zarı, ulaşması çok da zor olmayan bir mesafededir. Ve yanlış bir uygulama kulak zarına zarar vererek duyma duyusunun kaybolmasına sebep olabilir. 

Kulak nasıl temizlenir konusunun yanı sıra, kulak ne sıklıkta temizlenir sorusu da önemli bir noktadır. Çünkü gereğinden az temizlenen kulakta biriken kir, zamanla iç kulakta tıkanmaya ve yine duyma duyusunun kaybolmasına sebep olabilir. Ancak gereğinden fazla yapılan temizlik zararlı olabilir. Serumen salgısının yok olmasıyla birlikte kulak zarının savunmasız ve kolay ulaşılabilir olmasına neden olur. Bu da kulağa bakteri erişimini kolaylaştırarak enfeksiyona sebep olabilir. 

Kulak kirinin oluşma nedenleri, aşırı tozlu ortamda uzun süre kalmak, dış kulağın yapı gereği dar olması ve serumen salgısının dışarıya atılamaması gibi etmenlerdir. Ayrıca deniz, duş gibi ıslak alanlarda uzun süre kalma sonucunda kulak salgısının şişmesi, kulaklık, işitme cihazı, tıkaç gibi materyallerin sık kullanılması da sayılabilir.  Hijyenik koşullarının sağlanmaması, kulağı temizlerken yabancı cisim kullanılması olarak da  sıralanabilir. 

Kulak Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Kulak Temizliği Nasıl Yapılmalı?

.

Bu konuda yapılan en büyük yanlış, kulak temizliği yapılırken kulak temizleme çubuğu olarak adlandırılan yabancı cisimlerin kulağın iç kısmına sokularak yapılmasıdır. Çünkü bu yöntemle yapılan temizlikte, sanılanın aksine kulakta biriken kir ileri doğru itilmektedir. 

Kulak yolu ve kulak zarı oldukça hassas bölgelerdir. Yabancı cisimlerle yapılan temizlikte, kulak zarı yırtılmasına yol açılabilir. Peki öyleyse kulak temizliği nasıl yapılmalı? Bu hususta en mantıklı yöntem, temiz bir bez ile dış kulağa atılan kirin temizlenmesi olacaktır. Bu işlemi yaparken de yine bezin çok fazla içeriye gitmemesine dikkat etmek gerekir. 

En Kolay Kulak Temizliği Yöntemleri

Kulak temizliği, duyma açısından önem arz eder. Yapılmayan temizlik, hem kirin birikerek duymayı engellenmesine, hem de görüntü olarak olumsuz sonuçlara yol açar. Bu nedenle kulak temizliği gerekli sıklıkta düzenli olarak yapılmalıdır. Bunun için de en kolay kulak temizliği yöntemleri arasında sayılabilecek gliserin kullanımı geçerli bir temizlik şekli olacaktır. 

Gliserin, genellikle cilt bakımında kullanılan bir sıvıdır. Tamamıyla organik olması sebebiyle kulak temizliğinde kullanılmasında herhangi bir engel yoktur. Bunun için 2-3 damla gliserini kulağınızın içine damlatarak kirin dışarı çıkmasını sağlayabilir, çıkan kiri temiz bir bezle silebilirsiniz.

Kulak nasıl temizlenir sorusunun bir diğer cevabı da parafin yağıdır. Bu yöntem için, parafin yağını mumun üzerinde erittikten sonra bir şırınganın içine yağı doldurun. Doldurduğunuz yağı kulak içine damlatıp başınızı yana yatırın. 2-3 dakika boyunca bu şekilde bekledikten sonra kulaklarınızı su yardımıyla durulayın. Bu teknikte dikkat edilmesi gereken, parafin yağının sıcaklık seviyesidir. Fazla ısıtılan yağ, kulağın ve kulak zarının zarar görmesine neden olabilir. 

Tıkalı Kulak Nasıl Temizlenir?

Tıkalı Kulak Nasıl Temizlenir? 

Kulak, kir dışında bazı enfeksiyon kaynaklı sebeplerle tıkanabilir. Bu gibi durumlarda, evde müdahale etmek duyu kaybına varan sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle herhangi bir müdahalede bulunmadan doktora başvurmak en doğru adım olacaktır. Sıra enfeksiyon kaynaklı kulak tıkanmaları ancak doktor tarafından verilen antibiyotikler ile tedavi edilebilir. 

Ancak tıkanma kulak kiri kaynaklı ise, tıkalı kulak nasıl temizlenir sorusunun bazı cevapları mevcuttur. Kulak kirden tıkandığı takdirde, kulak içerisindeki kiri yumuşatmak ve temizlenebilir şekilde dışarı çıkarabilmek için kulak içine 1 damla oksijenli su damlatarak bu işlem sağlanabilir. 

.

Bir diğer basit yöntem de kulağa bebek yağı damlatmaktır. Bu teknik de kiri yumuşatarak dış kulağa atmaya yardımcı olacaktır. 

Oksijenli su ya da bebek yağı bulunmayan durumlarda, gliserin ve zeytinyağı kullanılarak sonuç elde edilebilir. Gliserini olduğu gibi kulak içine damlatabilirken, zeytinyağını kullanmadan önce bir miktar ısıtmak gerekir. Ancak işi seviyesine dikkat edilmelidir. Fazla ısıtıldığında kulak zarına zarar verebilmektedir. 

Kulak içerisine herhangi bir madde ya da cisimle müdahale etmek istenmiyorsa, 10-15 dakika kadar sıcak duşta kalmak iyi olacaktır. Buhar yardımıyla kulak kirini yumuşatarak dışarı çıkmasını ve kolaylıkla temizlenmesini sağlar. 

Tuzlu Su İle Kulak Temizleme

Tuzlu Su İle Kulak Temizleme

Kulak temizleme yöntemleri arasında en doğal ve basit çözüm tuzlu su ile kulak temizleme olarak kabul edilebilir. Tuzlu su karışımı, kulaktaki kiri yumuşatarak dışarı çıkmasını sağlar. Bu işlem için gerekli olan malzemeler, 1 çay kaşığı tuz, yarım bardak ılık su ve 1 parça pamuk. 

Tuz ve suyu karıştırarak homojen bir çözelti hazırlayın. Bu çözeltiye pamuğu batırıp çekilen suyun birkaç damlasını kulak içine damlatın. Damlattığınız kulak yukarıda kalacak şekilde kafanızı yana yatırıp 3-5 dakika kadar bekleyin. Kir yumuşayarak dışarı çıkacaktır. Çıkan kiri temiz bir bezle alarak işlemi tamamlayabilirsiniz. 

Kağıt Yakarak Kulak Temizleme

Son zamanlarda kuaförler ve güzellik merkezlerinde oldukça popüler bir yöntem kullanılıyor. Kağıt yakarak kulak temizleme olarak adlandırılan bu yöntem, birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Kulak nasıl temizlenir konusuna yeni bir boyut ve teknik kazandıran bu yöntem, kulak mumu olarak adlandırılan kağıt şeklindeki bir malzeme ile yapılıyor.

Huni biçimine getirilen kağıt, kulak içine yerleştirildikten sonra, dışarıda kalan kısım yakılıyor. Kağıdın önceden belirlenmiş yerine kadar yanması sağlanıyor. Isının vakum etkisi yaratarak kulak içindeki kiri çıkardığı inancına dayanarak yapılan bu yöntemin başarılı olduğu yapan ve yaptıranlar tarafından kaydedilmiş, ancak bilimsel olarak bir dayanağı belirtilmemiştir. 

.

Yöntemin uygulanmasında elbette olumlu sonuçlar alınmıştır. Ancak kağıt yakarak kulak temizleme yöntemi, tehlikeli olabilmektedir. Yanan kağıdın çıkardığı küller kulak içine kaçtığı takdirde enfeksiyon ve iltihaplanmalara sebep olabilmektedir. Ayrıca yakma esnasında mumun bölünmesi ya da dikkatsizlik sonucu elden kayması durumunda yüzde ve boyunda ciddi yanık yaralanmalarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu yöntem kullanılacaksa bile, profesyonel kişilerce yapılması gerekmektedir. 

Hastanede Kulak Temizleme Ücreti

Hastanede Kulak Temizleme Ücreti

Kirden kaynaklı tıkanmalar dışında, enfeksiyon ve iltihap kaynaklı kulak tıkanmaları yaşanabilmektedir. Kirden kaynaklı tıkanmalarda tercihen, iltihap kaynaklı tıkanmalarda sağlıklı bir tedavi için kişiler hastanede Kulak temizleme işlemi yaptırmaktadır. 

Hastanede temizlik yaptıracak  kişilerin merak ettiği konu ise, hastanede kulak temizleme ücreti olmaktadır. Bazı hastaneler, muayene ücreti dışında temizleme için herhangi bir ücret talep etmezken, bazı hastanelerde 30-50 TL aralığında bir ücret karşılığında kulak temizliği yapılmaktadır. 

Eczanede Satılan Kulak Temizleme

Kulak tıkanıklığı sorunu yaşayanların tercih ettiği en yaygın yöntem, eczanede satılan kulak temizleme solüsyonlarıdır. Bu solüsyonlar, içerdiği hidrojen peroksit ve gliserin sayesinde kulak kirini yumuşatarak dışarı atar. Böylece kulak temizliği sağlanmış olur. 

Evde Kulak Nasıl Temizlenir?

İgrus.com okurlarının merak ettiği evde kulak nasıl temizlenir sorusunu, parafin yağı, gliserin, zeytinyağı, bebek yağı ve oksijenli su olarak cevaplandırabiliriz. Bu sıvı maddeleri kulak içerisine damlatmak suretiyle kiri yumuşatarak dışarı çıkmasını sağlayabilir, çıkan kiri temiz bir bezle alabiliriz. İgrus ışığında aktarmış olduğumuz bilgilerle, sağlıklı bir şekilde kulak temizliği yapabilirsiniz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap