.
.

Kudret Narı Neye İyi Gelir?

Nar olarak adlandırılmış olmasına rağmen Kudret narı aslında kabakgiller içerisinde yer alan bir sebzedir. Bir meyve olarak bilinmesi çoğunlukla tüketim tercih..

.
.

Nar olarak adlandırılmış olmasına rağmen Kudret narı aslında kabakgiller içerisinde yer alan bir sebzedir.

Bir meyve olarak bilinmesi çoğunlukla tüketim tercihinden ve benzetmelerden kaynaklanmaktadır.

Aslında en az bir meyve kadar vitamin ve mineral zenginidir. Asya’da ve Afrika’da yaygındır. Aynı zamanda Amerika’nın bazı bölgelerinde yetiştirilebilmektedir.

Tropikal bir meyve ya da sebze olarak tanımlanabilecek Kudret narı faydaları açısından ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Fakat menşei Hindistan olan bu bitkinin bu kadar faydalı olmasına rağmen tüketim oranı gerçek anlamda düşüktür.

Hele bu tüketim oranını Türkiye’yi baz alınarak incelersek oranın daha fazla düştüğü ortaya çıkmaktadır.

.

Kudret narı kanserli hücrelerin oluşumunda önleyicidir. Kanser tedavisi için ciddi bir savaş verir. Karaciğer için en önemli faydaları bir arada toplamayı başarmıştır.

Sarı renkli bir yapısı bulunan, orijinal hali ise altın rengi olduğundan dolayı bu şekilde de anılabilen Kudret narı herkesin farklı bir isimle bildiği meyveler arasındadır.

Bitkisel kürlere malzeme olmuş, faydalarıyla yüzyıllardır şifa dağıtan besin Türkiye’de son yıllarda türemiştir.

Kudret Narı Ne Olarak Bilinir? Nereden Alınır?

Aslında Papaya denildiğinde hepimizin aklına turuncuya çalan bir meyve gelir. Bu orijinal adıyla Kudret narı olarak tanımlanır.

Ülkemizde farklı isimlerle anılması Papaya ile sınırlı değildir.

Yine yurtdışında alternatif isim konusunda en beynelmilel meyvelerin arasına girmeyi başarmıştır.

Kudret Narı
Papaya
Balsam Apple
Acayip Elma
Momordica
Momordica Charantina

.

Bu isimlerin tümü aynı meyvenin farklı coğrafyalardaki tanımlarıdır. Türkiye’de en sık Papaya ve acayip elma kullanılır. Trakya’da, Bursa’da ve Yalova’da çok sık üretilmeye başlanmıştır.

Yine de ülke çapında etkin bir kullanım oranından bahsetmek neredeyse imkânsızdır.

Kudret Narı Kür Tarifleri

Farklı besinlerle ve faydalı yağlarla birleştirilerek yapabileceğiniz Kudret narı kürü faydaları sayesinde size oldukça geniş bir yelpaze sunar.

Hastalıklardan korunmanıza yardımcı olabileceği gibi cilt sorunlarınızda aktif bir rol oynayacaktır. Kesiklerin kapanmasında, yanık kabarcıklarında uzmanlar tarafından kullanılması önerilen bir meyvedir.

Zeytinyağı ve Kudret Narı Kürü

Öncelikle 1 litre doğal zeytinyağı temin edip elimizdeki Kudret narını en ufak parçalara ayırarak püre şekline getirene kadar ezmeliyiz.

Ardından zeytinyağının içerisine eklediğimiz bu ezilmiş Kudret narını karıştırdıktan sonra bekleme işlemine başlamalıyız.

Ortalama 30 günlük bir fermantasyon süreci olduğunu söylemek gerekiyor. Süre dolduktan sonra her gün maksimum 3 yemek kaşığı yeme hakkımız var.

.

Bunu ise sade yemekten ziyade 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve Kudret narı kürüne 1 yemek kaşığı bal ilave ederek tüketmemiz gerekir. Günde 3 kez tüketene kadar yenilebilir.

Bal ve Kudret Narı Kürü

Eğer diyabet, kan şekeri, gizli şeker ya da pankreas ile ilgili bir rahatsızlığınız yoksa Kudret narının çekirdeklerini ayıkladıktan sonra içerisine bal koyup 1 ay bekletebilirsiniz. Sonrasında ise bunu tüketerek uygulamanız mümkün.

Fakat hastalık konusunda uzman bir doktora danışmanızda fayda var.

Bal ile Kudret Narı Karışımı

Kürden farklı olarak ezilen Kudret narı tamamıyla bal ile kaplanarak karıştırılmaya başlanır. Ardından ortaya çıkan karışım sizin için doğal bir doping etkisi yaratacaktır. Günde bir yemek kaşığı tüketerek faydalanabilirsiniz.

Kudret Narı İle Cilt Tedavisi

Vücudunuzda herhangi bir cilt kesiği ya da cildinizde bir yanık olduğunda bunun için Papaya kullanılabilir.

Püre şeklinde ezdikten sonra iç kısmını derinizin kesik ya da yanık olan bölgesine sürmeniz yeterli olacaktır.

Bir süre sonra faydalarını görmeye başlar, daha hızlı bir hücre yenilenmesine şahit olabilirsiniz.

Kudret Narının Yan Etkileri Var Mı?

.

Aslında temel anlamda Kudret narının zararları arasında etkin olarak maddesel bir tanım bulmak zor.

Yani hiçbir rahatsızlığınız ya da alerjiniz yoksa hiçbir yan etkiye rastlamadan tüketebilirsiniz. Bazı özel durumlar ise maalesef kullanımınıza bağlı olarak size farklı rahatsızlıklar verebilir.

Şeker Hastaları

Kudret narı tüketilirken bal ile kür hazırlamak şekerinizin yükselmesine, çay ya da meyve olarak yemek ise şeker oranının düşmesine sebep olacaktır. Bu durumda şeker hastalarında dengesiz bir kan şekeri oranı tespit edilebilir.

Aynı durum şeker ilaçlarınızı kullanırken de geçerlidir. Doktor tavsiyesi olmadan asla kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Hamilelik

Hamilelik döneminde düşük riskini arttıran bir meyve olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda hamile olmaya karar verdikten sonra tüketmek hamilelik şansını ciddi oranda azaltacaktır.

Çocuklar

Aslında çocuklara meyvelerin zararlı olabileceğini düşünmek mantıklı gelmeyebiliyor. Fakat küçük yaşlarda metabolizma ve bağışıklıktan kaynaklanan bazı sebeplerden ötürü zehirlenmelere sebep olabilmektedir.

Kudret Narı Çayının Yan Etkileri

Kudret narı çayı içtiğinizde yan etki açısından bünyeye bağlı olarak ishal, mide bulantısı, baş dönmesi ve kas ağrısı görülebilmektedir.

Kudret Narının Faydaları

.

Kudret narının faydaları çoğunlukla rahatsızlıklara iyi gelen yönünden ön plana çıkar. Fakat bunun haricinde de bazı faydaları göz ardı edilmeyecek düzeydedir.

Kudret Narının İyi Geldiği Hastalıklar

Karaciğer rahatsızlıklarını önleyen ve oluşan hastalıklarda tedavi edici bir etkiye sahiptir. Bağırsakları düzenli ve ideal seviyede çalışmayanlar için bağırsakları düzenleyici etkisi birçok üründen etkilidir.

Kabızlık ve benzeri boşaltım sorunlarını yaşamanızı önler. Kan şekeri dengesizliklerini sağlıklı bünyelerde korur.

Sindirim sistemini ideal seviyeye çekerken mide sorunlarına çare olur. Ülser, gastrit ve benzeri sindirim rahatsızlıklarının tamamında ilaç olarak tercih edilebilir.

Kansere Karşı

Kanserli hücre oluşumunun önüne geçer ve hücrelerin çoğalmasını önler. Aynı zamanda kanserin yayılma sürecini yavaşlattığından ötürü geç teşhis edilmiş hastalıklarda kesinlikle önerilir.

Cilt Hastalıkları

Cildinizde oluşan yanık ve kesik izleri başta olmak üzere egzama ve benzeri tüm sorunları ortadan kaldıracak içeriğe sahiptir. Enzimleri deriye temas ettiğinde iyileştirici unsur olarak devreye girer.

Hücre Yenileyici

İyileştirici özelliğinde zaten şahit olduğumuz hücre yenileyici sistemi vücudunuza kazandırabilir.

Metabolizmayı Hızlandırır

.

E vitamini açısından çok yoğun bir içeriğe sahip olmasına karşılık metabolizma hızını belirgin ölçekte arttırmaktadır.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap