.
.

Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar, Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

.

Kolajen Nedir?

.

Kolajen nedir Hiç cildin zamanla neden kırıştığını merak ettiniz mi? Ciltte meydana gelen kırışıklıkların hangi maddeden ileri geldiğini biliyor musunuz? Tüm bunlara neden olan madde, cildimiz dahil vücudumuzun her yerinde bulunan ve oldukça önemli bir protein olan kolojendir.

Bunun yanında yazıda nedir? Ve ne işe yarar? gibi soruların cevapları da mevcut. Bunun gibi daha birçok işe yarar sağlık bilgileri için trend724.com adresini takipte kalın.

Kolajen Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri

Bir protein olan kolajen daha önce de belirttiğimiz gibi vücudumuzdaki başta kemik, kas, deri ve ligament (bağlar) gibi pek çok dokuda bulunan bir proteindir. Bu proteininin en önemli işlevi dokuları birbirine yapıştırarak onları sıkı bir formda tutmaktır. 

Genel tanım ve işlevinin yanında sorusuna verilebilecek tek bir yanıt yok. Çünkü vücudun değişik yerlerinde bulunan bu proteinler farklı tiplerde olabilmektedir. Sağlıklı bir insan bedeninde yaklaşık 6 adet ana tip kolojen bulunmaktadır. Bu kolajen tiplerinin açısından sırasıyla açıklaması şu şekildedir.

 • Tip 1: Vücudumuzda en fazla bu tip bulunmaktadır. Vücudumuzda bulunan toplam kolajenlerin %90lık bir bölümünü Tip 1 oluşturur. Cilde sıkı ve gergin bir yapı, kemiklere de sağlamlık veren bir tiptir.
 • Tip 2: Tip 1’e nazaran çok daha elastik bir yapıya sahip olan bu kolajenler, eklemlerdeki esnek kıkırdak dokuda bulunmaktadır.
 • Tip 3: Bu tip kolajenin başlıca görevi kas, organ ve damar dokularını oluşturmaktır. 
 • Tip 4: Tip 4 kolajen sindirim ve solunum sisteminde bulunan organların yüzeylerinde yer alır. Ayrıca kas, yağ ve organ gibi çeşitli dokuları kaplayan bağlarda da bulunmaktadır.
 • Tip 5: Özellikle hamilelik döneminde çokça görülür. Plasentadaki doku ve hücre yapısının oluşmasında büyük rol oynar. Bununla birlikte rahimdeki embriyonun beslenmesinde ve atıkların temizlenmesinde görev alır.
 • Tip 10: Hasar görmüş eklemlerin onarılmasında ya da çatlayan, kırılmış kemiklerin yeniden yapılmasında bu tip kolajenden yararlanılır.
Kolajen Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri

Kolajen Eksikliği Nelere Neden Olur?

Vücuttaki kolajen miktarları yaş ilerledikçe azalmaktadır. Bu proteinin azalmasının en büyük belirtisi ciltte kırışıklıkların meydana gelmesidir. Bununla birlikte vücudundaki kolajen miktarı azalan kişide kemik ve eklem rahatsızlıklarının yaşanması da muhtemeldir. 

Ayrıca ve eksikliği nelere neden olur? sorularına verilecek yanıt tiplerine göre de çeşitlilik göstermektedir. Saç, cilt ve tırnaklarda meydana gelebilecek zayıflamaların yanında, karaciğer ve bağırsakta da çeşitli işlev bozuklukları görülebilir.

Kolajen Hangi Yiyeceklerde Vardır?

.

Eğer bunca bilgiden sonra Gibi bir soru aklınızda belirdiyse, haydi cevabına birlikte bakalım. Her akşam sofralarımızı süsleyen birçok besinde bulunmaktadır. Bu gıdaların başında, bünyesinde bolca bulunduran dana, kuzu ve tavuk etidir. 

Ete ek olarak, sakatat, yumurta ve özellikle kemik, bakımından oldukça zengindir. Kemik suyu kullanılarak yapılan işkembe ve kelle paça gibi çorbalar tam anlamıyla bir kolajen deposudur. 

Et ürünlerinin dışında, çeşitli sebze ve meyvelerde de bol miktarda bulunur. İçerisinde kolajen barındırmakta olan sebze ve meyvelerin listesi aşağıda mevcuttur.

 • Portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgiller
 • Ananas, kivi ve avokado gibi tropikal meyveler
 • Yeşil ve siyah zeytin
 • Kereviz
 • Soğan ve Sarımsak
 • Kırmızı biber, elma, çilek ve kiraz gibi kırmızı meyve ve sebzeler
 • Havuç ve balkabağı gibi turuncu sebzeler
 • Domates
 • Lahana
 • Pancar
 • Ispanak
 • Patlıcan
 • Salatalık
Kolajen Hangi Yiyeceklerde Vardır?

Evde Kolajen Yapımı

En çok sorulan sorulardan birisi Nasıl olur? Sorusudur. Yukarıdaki yiyeceklerin haricinde, özellikle cildinize doğrudan kolajen takviyesinde bulunmak için evde kolayca yapabilirsiniz. Üstelik oldukça kolay bir işlem. Tek yapmanız gereken evinizde bulunan kolajeni bol ürünlerden cilt maskeleri hazırlamak. 

Örneğin evde yumurta, avokado ve salatalık gibi ürünlerle cilt maskeleri yapabilir, cildinizin çok daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kolajen Doğal Yoldan Nasıl Alınır?

Günümüzde vücuda kolajen takviyesi yapmanın birçok yolu vardır. Ancak serum ve hap gibi doğal olmayan yollardan alınan kolajen yan etkileri nedeniyle insanlarda endişe uyandırmaktadır. Bu nedenle, uzmanların da daha çok tavsiye ettikleri üzere pek çok insan, Sorusunun yanında,  Sorusuna da yanıt aramaktadır.

Doğal yoldan vücuda takviye yapmanın en etkili yolu, kemik suyu kullanılan çorbaları tüketmektir. Çünkü kemik, bakımından en zengin doğal üründür. Kelle paça gibi hemen hemen herkesin severek içtiği çorbalarda, şayet kemik suyu ile yapılmış ise bolca kolajen bulunur. Bunun yanında ayak paça çorbası da tercih edilebilir.

.

Vegan ya da vejetaryen beslenen kişiler ise kemik suyuna yapılan çorbalar yerine, trend724 olarak yukarıda listesini verdiğimiz kolajen bakımından zengin meyve ve sebzelerden tüketerek doğal yoldan alabilirler.

Kolajen Kapsül Nasıl Kullanılır?

Kolajen Kapsül Nasıl Kullanılır?

Vücuda kolajen takviyesi yapmanın diğer yollarından da bahsedelim. Bu yollardan birisi de kapsüllerdir. Bu kapsüller, vücuttaki kolajen eksiğini kapatmaya yarayan takviye ürünlerdir. Söz konusu Sorusuna gelince, günlük hayatta kullandığınız hap ya da kapsüller gibi bu kapsülü de günde belirli sıklıklarda yutmanız yeterlidir.

Kolajen Serum Mu, Toz Mu Hap Mı?

Kolajen takviyesi konusunda özellikle bu takviyenin hangi yöntemlerle yapılaması gerektiği çokça tartışılmakta, Bu soru kimi zaman durumu işin içinden çıkılamaz bir hale getirebilmektedir. Siz de bu kafa karışıklığından mustaripseniz hiç telaşlanmayın. Çünkü trend724 bu soruyu sizin için yanıtlıyor.

Öncelikle üç yöntemin üçünün de kendine göre olumlu ve olumsuz yanları mevcuttur. Öncelikle haplar diğer yöntemlere nazaran oldukça ucuzdur ve kullanımı da bir hayli kolaydır. Ancak yapısı itibariyle hapın içerisinde bulunan proteini vücut tarafından yeterince verimli bir şekilde emilemez. 

Toz halinde ise genellikle hidrolize edilmiş peptid formda olduğundan vücuda emilimi daha yoğun olur. Bununla birlikte isterseniz suyunuza, içeceğinize ya da yemeğinize karıştırarak tüketebileceğinizden kullanımı da rahattır. Ancak maalesef kullanıcı yorumlara göre tadı ve kokusunun pek iştah açıcı olduğunu söyleyemeyeceğiz.

Serum, diğer deyişle sıvı kalojen ise toz ile aşağı yukarı benzer özelliklere sahiptir. Hatta kullanımı toza nazaran çok daha pratiktir. Ancak kimi zaman içerisinde koruyucu madde ve şeker bulunma ihtimali vardır. Kullanıcıların sıvı alırken buna dikkat etmeleri gerekir.

Elbette bunlara ek olarak cilde kolajen takviyesi yapabilmek için üretilmiş olan yüz vb. kremleri de piyasada bolca mevcuttur.

Kolajen Faydaları ve Zararları

.

Vücuttaki kolajenin herhangi bir zararının bulunmamasına karşın, kolajen takviyesi alınırken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Öncelikle eğer doğal yoldan alınıyorsa alınan kaloriye ve kolesterole dikkat edilmelidir. 

Eğer takviye ürünler vasıtası ile alımı söz konusu ise ürünün içerdiği alerjen ya da alerjen olmayan maddelere dikkat edilmelidir. Özellikle hamilelerin, emzirenlerin ve kronik rahatsızlığı olanların bu gibi takviye ürünleri kullanmadan mutlaka bir doktora danışmalarını tavsiye ediyoruz.

Vücudumuzda doğal olarak bulunan açısından değerlendirildiğinde çeşitli sonuçlara ulaşılabilir. Bu sonuçlardan en önemlisi elbette vücudumuzda doğal olarak bulunan kolajenin bize bir zararının olmamasıdır. Bunun yanında faydaları ise saymakla bitmez. Her şeyden önce kişiye genç ve sağlıklı bir görünüm sağlar. Saçların dökülmesini engelleyerek güçlü ve sağlıklı saç oluşmasını sağlar. Ayrıca kas, kemik ve eklemleri güçlendirir, sindirim sistemini, kalbi ve karaciğeri destekler. 

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap